Časté omyly pri voľbe farieb na svadbu a ako sa im vyhnúť

Písmo: A- | A+

Farebná kombinácia je jednou z najdôležitejších vecí pri plánovaní svadby, nakoľko určuje celkový dojem zo svadby. Ľudia však často pri výbere farieb zabúdajú na jednoduché detaily a vieme, že pri takej dôležitej udalosti akou je svadba, aj maličká chybička môže znamenať veľkú pohromu. Tu je niekoľko základných omylov, ktorým by ste sa pri výbere farieb mali vyhnúť.

Obrázok blogu
(zdroj: https://www.etsy.com/market/peach_ombre)


Plánovanie bez farieb

Prvou a asi najväčšou chybou, ktorú ľudia robia je, že sa pustia do plánovania svadby skôr ako sa dohodnú na farebnej kombinácii. Môže to znieť ako malichernosť, keď treba zabezpečiť množstvo takých dôležitých vecí ako je miesto, občerstvenie, svadobné šaty, ... Bohužiaľ, bez farebnej kombinácie sa ďaleko nepohnete - závisia od nej kvety, dekorácie, svadobná torta, šaty pre družičky, pozvánky, ... Ak si hneď na začiatku nestanovíte presnú farebnú kombináciu, ktorej sa budete počas celého plánovania držať, môže sa stať, že skončíte s množstvom prvkov, ktoré sú sami o sebe pekné, ale spolu vôbec neladia.

Výber farieb na svadbu, vhodná kombinácia
Výber farieb na svadbu, vhodná kombinácia (zdroj: 1-http://goo.gl/75kfPS 2-http://goo.gl/ZtPhO3 3-http://goo.gl/jXgVsO)

Menej je niekedy viac

Na svete je množstvo farieb a na svadbu sa ich hodí naozaj veľa. Nikto nepovedal, že vaša farebná kombinácia musí pozostávať z dvoch alebo troch základných farieb. Dajte si však pozor, aby ste nakoniec nepracovali s 50 odtieňmi ružovej. :) Keď sa neviete rozhodnúť, radšej si nechajte poradiť od niekoho nestranného.

Výber farieb na svadbu
Výber farieb na svadbu (zdroj: http://goo.gl/A960rv)

Kde sa koná svadba?

Veľa párov pri výbere farieb nepočíta s farebnou kombináciou priestoru, kde sa svadba koná. Ak ste si napríklad vybrali záhradu plnú zelene, stačí ju doplniť bielymi kvetmi. Ak je váš priestor historická budova so zlatým, maslovým a bordovým interiérom, ťažko bude ladiť s modro-zelenou kombináciou. Ak ste už vybrali farebnú kombináciu a ste o nej presvedšení, ale nemáte ešte priestor, určite pri jeho výbere zvážte aj to, či sa hodí do vašej vysnívanej palety farieb.

Farebná kombinácia na svadbu musí ladiť s miestom konania
Farebná kombinácia na svadbu musí ladiť s miestom konania (zdroj: http://goo.gl/EDSRlG)

Nie je mentolová ako mentolová

Vždy sa uistite o akom odtieni sa hovorí. Každý vie, že ružových je veľa, ale takisto aj béžová, žltá, či mentolová môžu mať veľa odtieňov. Ak vám v reštaurácii sľúbia mentolové mašle na stoličky, môže to pre nich byť úplne iná farba ako je vo vašej predstave. Či už ide o kvety, pozvánky, šaty družičiek, sviečky alebo len servítky na stoly, vždy sa presvedčte, že s daným dodávateľom hovoríte o tom istom odtieni. Každý si totiž môže pod jedným názvom predstaviť inú farbu.

Mentolové šaty pre družičky, výber farieb na svadbu
Mentolové šaty pre družičky, výber farieb na svadbu (zdroj: 1-http://goo.gl/NOoUy6 2-http://goo.gl/vUaG1s 3-http://goo.gl/v4DO5H 4-http://goo.gl/KmCWFr )

Aj biela je farba

Biela je prvá farba, ktorá vás napadne, keď sa povie svadba a napriek tomu na ňu ľudia často zabúdajú. Aj čisto biela svadba môže byť krásna, ak skombinujete rôzne povrchy, materiály a vzory (napríklad volány, čipka) a narušíte tak jednoliatosť. Samozrejme, nikdy nebude úplne čisto biela - stonky a listy kvetov dodajú jemné akcenty zelenej, príbory a svietniky zas môžu bielu doplniť striebornou.
Ak naopak vaša predstava vobec nezahŕňa bielu, musíte to jasne vysvetliť každému, kto sa podiela na príprave vašej výzdoby. V reštaurácii možno automaticky dávajú na stoly biele obrusy - ak ich nechcte, treba to povedať.

čisto biela svadba, výber farebnej kombinácie na svadbu
čisto biela svadba, výber farebnej kombinácie na svadbu (zdroj: http://goo.gl/q0AaJD)

Kontrast je dôležitý

Pri voľbe farieb je veľmi dôležitý kontrast. Ak ste si zvolili povedzme námornícku modrú, nemôžete mať v tomto odtieni pozvánky, šaty družičiek, obrusy na stoloch, servítky, mašle na stoličkách a tak ďalej. Aby ste sa v nej nakoniec neutopili. Nezabudnite, že celok vždy treba narušiť nejakými detailami - v prípade námorníckej modrej to môžu byť zlaté svietniky a zlaté prestieranie alebo biele kytice na stoloch. V prípade čisto bielej svadby, jednoliatosť narušia rôzne tvary a materiály, lesklý verzus matný povrch, či sem-tam trčiace zelené stonky kvetinovej výzdoby.

Výber farieb na svadbu, námornícka modrá
Výber farieb na svadbu, námornícka modrá (zdroj: 1-http://goo.gl/2ZM6M7 2-http://goo.gl/bol208)

Šaty pre družičky

Farba šiat pre družičky by mala, samozrejme, korešpondovať s celkou farebnou schémou. Myslite však na to, že nie každá farba vyzerá dobre na šatách a to, čo vyzerá pekne na šatách nad kolená nemusí vyzerať dobre na dlhých šatách po členky. Stretnite sa so svojimi družičkami a nechajte ich vyskúšať viaceré farby šiat, ktoré zodpovedajú vašej palete a podľa toho sa rozhodnite, ktorú použijete. Družičky nemusia mať všetky rovnaké šaty. Môžete zvoliť rôzne odtiene z tej istej farby, alebo aj viacero farieb, ktoré ladia s vybranou farebnou kombináciou.

Šaty pre družičky, výber svadobných farieb
Šaty pre družičky, výber svadobných farieb (zdroj: http://goo.gl/we9Ly8)

Aj torta musí ladiť

Mnoho párov zabúda na svadobnú tortu. Je to síce len dezert, ktorý sa o polnoci rozkrája a zje, ale dovtedy možno bude sedieť na stole so zákuskami všetkým na očiach. A hlavne ju budete pred všetkými krájať. Ak ste napríklad nikde nepoužili bielu farbu, jediná biela torta bude svietiť a kaziť celkový dojem. Preto sa dobre zamyslite, ktorá zo svadobných farieb bude vyzerať dobre na torte, prípadne sa poraďte s cukrármi.

Výber farebnej kombinácie na savdbu, torta
Výber farebnej kombinácie na savdbu, torta (zdroj: http://goo.gl/ZFemnI)

Verím, že vám tieto tipy a rady pomôžu pri výbere svadobných farieb a uľahčia vám plánovanie. Ak by ste však s čímkoľvek potrebovali pomôcť, obráťte sa na nás. S radosťou pre Vás pripravíme krásnu svadbu. :) Kontaktovať nás môžete na http://svadbypodlaely.sk/kontakt/

Skryť Zatvoriť reklamu