
Verím, že nie všetci ľudia majú naštudované etnické zloženie Stredného východu, ale na niektorých ľudoch ma to predsalen nehorázne zaráža. Hlavne na tých, ktorí majú tento región takpovediac v pracovnej náplni.
Tak napríklad moja (už teraz naštastie bývalá) učiteľka orientálnych tancov. Nielenže to, čo ona akože "tancovala" bolo doslova fraškou orientálneho tanca, ale ešte bola aj, veľmi milo povedané, mierne nerozhľadená. Ako tak rozprávala o svojej dovolenke v Turecku minulý rok, nezabudla sa "pochváliť" ako sa za ňou všetci otáčali, a že mala z toho strašnú "haluz" lebo ona tej ich arabčine nič nerozumela. Udivene som sa opýtala, prečo na ňu rozprávali akurát po arabsky. Jemne som naznačila, že v Turecku sa za normálnych okolností rozpráva po turecky. "Ale veď to je jedno, nie?"
No práveže, ono to jedno nie je. Existuje čosi ako národná, resp. etnická hrdosť (ktorá nie je neznáma ani v našich končinách, však?). Veď ani Slovák nemá rád keď ho označujú ako Čecha a to majú k sebe tieto dva národy kultúrne aj lingvisticky o čosi bližšie než napr. taký Iránec a taký Egypťan.
Neviem, neviem, ale keď mi raz môj spolužiak z gymnázia (mimochodom gymnázia na celkom slušnej vedomostnej úrovni) povedal, že pre neho je moslim jednoducho arab, dokonca aj moslim z malajzie - sám to povedal, niečo vo mne jednoducho začalo vrieť....
Takže pre všetkých, aby sa veci uviedli na pravú mieru, poskytujem pár informácií. Podotýkam, že nie som študovaná etnologička, a moje vedomosti v tejto oblasti sú podľa mňa ešte len v zárodočnej fáze, ale snažím sa.
Začneme pekne od západu:
Severná Afrika:
Berberi - pôvodní obyvatelia oblasti, medzi nimi:
Rif - berberi "rifskej oblasti" v Maroku
Tuarég- obívajú saharskú oblať. Veľmi tmaví, až "černošskí", ak si môžem ten výraz dovoliť. Kočovníci, typický je sýtomodrý turban. Muži si zahaľujú aj tvár. Ženy a deti nie.
Kabyl - berberský národ z Alžírska
Koncetrácia "berberskosti" sa zmenšuje smerom na východ. Takisto došlo po príchode arabských kmeňov k čiastočnému premiešaniu, ale nie natoľko, aby berberská kultúra splynula s arabskou. Berberské národy majú vlastné jazyky a vlastné písmo.
Východné pobrežie stredomoria:
Turci
Arabi
Asýrčania - áno presne tak, aj ja som sa čudovala, ale Asýrčania existujú dodnes a sú to prevažne sýrski kresťania
Židia/Izraelčania
(tie posledné dve skupiny by tu vlastne ani nemali byť, keďže nejde o moslimov, ale....ale)
Kurdi - relatívne pestrý národ obivajúci oblasť Kurdistanu (juhovýchodne Turecko, severná Sýria, severný Irak - iracký prezident Džalal Talabani je Kurd, severozápadný Irán, ale aj kúsky kaukazskej oblasti). Kurdské jazyky sa odlišujú, niektoré viac, niektoré menej
Širší Blízky a Stredný východ:
Arabi
Peržania - oblasť Iránu, ale aj východného Iraku, čiastočne Afganistan
Paštúni - "etnickí Afgánci", blízky peržanom - patria do indo-iránskej vetvy (aj keď existuje teória, že sú jedným zo stratených kmeňov Izraela)
Pakistanci - veľmi jednoducho povedané sú to indickí moslimovia - Pakistan je vlastne štát "ušitý na mieru" indickým moslimom, ich jazyk je urdu, ktorý je aj jedným z 23 národných jazykov Indie; v Pakistane sa píše arabským písmom a preniklo sem veľa arabských a perzských výrazov
Tento región a z neho najmä Afganistan, sa vyznačuje takou kultúrnou a etnickou rozmanitosťou, že každá skupina by si zaslúžila osobitý článok.
Snáď vás tento stručný, čoby menný zoznam, aspoň trochu oboznámil s rozmanitosťou tohoto regiónu. V (blízkej) budúcnosti a ak o to bude záujem, budem sa snažiť poskytnúť viacej informácií, a to aj najlepšie z prvej ruky, o jednotlivých etnických skupinách.