Vyberte si učiteľku

Ako spoznáte, že vaša učiteľka, alebo lektorka brušných tancov sa naozaj dá nazvať učiteľkou? Kedy od nej radšej rýchlo utekajte? Nasledovné rady som zozbierala na základe rozhovorov, príbehov iných dievčat, prieskumov a vlastných skúseností...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pri výbere lektorky treba dbať v prvom rade na talent a schopnosti, skúsenosti. Netreba ale zanedbať ani pedagogický prístup a charakterové vlastnosti.

Vašej lektorky sa vzdajte ak:

- nedbá na poriadnu rozcvičku na každej hodine, začínajúc hlavou, pretože keď ňou hýbete, nemusíte hýbať zvyškom tela, čo je dobrým začiatkom. Rozcvička by mala postupne rozhybávať celé telo. Nezabúda pridať strečing a na hodinu tiež neukončí len tak "zbrusu". Takisto by mala zaradiť, alebo vám aspoň poradiť, vhodné posilovacie cviky. Pohyby brušného tanca, ako každého iného, vyžadujú posilnenie a absolútnu kontrolu svalov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- neopravuje vaše držanie tela. Viete o tom, že sa hrbíte a ona vám to neopraví? Veľmi zlé znamenie...

- ide jej o výzor pohybu, nie vytváranie pohybu. Niektoré pohyby sa dajú docieliť rôznymi spôsobmi. Vyzerajú pre diváka síce rovnako, ale je rozdiel či ich sústredíte na kolená alebo pánvu a pod. Lektorka by mala dávať pozor aj na to, ako pohyb robíte, nielen ako vyzerá, a dbať na to, aby ste ho vykonávali spôsobom najmenej škodiacim kĺbom.

- učí vás stále to isté. Kreácie v brušnom tanci sú veľmi rozmanité a keď sa vám už v štvrtom kurze, teda zhruba po roku zdá, že vás učí to isté čo minulý kurz, aj predminulý, aj ten predtým, nemáte už u nej čo hľadať. Môžete ju na to upozorniť, ale skôr je to znakom, že ona sama nevie viac alebo:

SkryťVypnúť reklamu

- nechce vás učiť nové veci, lebo si chce niečo nechať pre seba. Treba priznať, že si výučbou zarábajú na živobytie, ale ich poslaním ako učiteľka by tiež malo byť odovzdávanie vedomostí. Varovný signál: na hodine vám predvádza svoje schopnosti a urobí nejaký fantastický pohyb, ktorý jej pochválite a spýtate sa, ako to robí. Možno je pre vás ešte príliš náročný, vtedy by vám to mala povedať. Ale keď vám povie, že vás nemusí "naučiť všetko" (presne to som zažila), poriadne jej vynadajte a pakujte sa preč a nezabudnite jej robiť negatívnu reklamu. Takí ľudia nemajú čo byť učiteľmi.

- tažko sa dajú overiť jej skúsenosti. Nebojte sa overiť si všetko. Kľudne sa jej spýtajte, u koho a ako dlho sa učila a kde momentálne vystupuje (pri kurzoch vo welness a fitness centrách to nemusí byť tak, tam sú lektorky zväčša predčvičovateľky aj iných druhov športu a zriedka čisto profesionálne tanečniče). Ak je to možneé, choďte sa ta pozrieť, prípadne si pýtajte videozáznam. Každá dobrá tanečniča ho má! Ak nemá, je to rozhodne mínusové. Najlepšie úplne by bolo, keby mala nejaký certifikát. Žial, takých tanečníc sa na Slovensku dá spočítať na jednej ruke. Aj bez certifikátu môže byť dobrá. Pozor si však dávajte najmä , keď vám ponúka lektorský kurz a nemá žiadny certifikát. Ruky preč! Kto sám nezložil skúšky, nemá vás čo skúšať. To už sa radšej vyberte do susedného Česka, keď už nič iné. V zahraničí je normálne, že tanečnica začne vyučovať tak po 7 až 10 rokoch tanečných skúseností. V jednom štúdiu, blízko pri autobusovej stanici v BA sa jedna slečna rozhodla vyučovať už po troch rokoch. A je to vidno...

SkryťVypnúť reklamu

- nevie sama definovať štýl, ktorým tancuje. Možno tancuje rôzne štýly, ale musí ich vedieť rozlíšiť. Je síce pravda, že je to veľmi individuálne umenie, ale aj to má svoje pravidlá. Keď si väčšinu pohybov úplne vytvorí podľa vlastnej fantázie, môže svoj štýl nazvať fusion (je to pozoruhodný štýl a určite mu v blízkej budúcnosti venujem článok...o tom potom). Už však nemôže o sebe tvrdiť, že tancuje egyptský či turecký alebo iný štýl ako fusion, ak sú to jej osobné kreácie.

- je dobrá len v jednej veci. Tu nemusíte hneď odísť, hlavne ak ide o milú osobu a dobrú pedagogičku. Ale poobzerajte sa po iných učiteľkách a ak to časovo a finančne dokážete, navštevujte obidve. Tá vaša môže napríklad skvele tancovať bubnové sóla, alebo so závojom, ale na dlho je to fádne a vám je to pravdepodobne nanič, či už plánujete kariéru tanečnice, kde potrebujete veľa znalostí, alebo pre fitness, kde potrebujete striedať rôzne záťaže a pohyby. A tu sme pri ďalšom bode:

SkryťVypnúť reklamu

- frfle (alebo inač prejavuje svoj nesúhlas), keď navševujete paralelne aj iné tanečné štúdio. Čo ju do toho?! Platíte jej? Platíte! Tak nech je ticho.

- keď sa rozhodnete verejne vystupovať, zasadne si na vás, je na vás odporná, ohovára vás, alebo vás vyštve z kurzu. Je pravda, že na Slovensku je to tvrdý boj, pracovných príležitostí pre orientálny tanec je naozaj strašne málo, ale aj tak....Každá lektorka musí rátať s tým, že niektoré žiačky ašpirujú na kariéru tanečnice, veď si otvorila tanečnú školu/štúdio. Ak to nechce, mala si otvoriť welness štúdio, kde sú kurzy stavané najmä na zlepšenie kondície a nedávajú vzdelanie potrebné pre verejné vystupovanie.

A tým prichádzame k ďalším charakterovým črtám, ktoré by ste na lektorke rozhodne tolerovať nemali:

- je na vás bez príčiny odporná. Povie, že na záverečnom vystúpení sa treba usmievať, vám, alebo inému dievčať z kurzu, však povie, že sa usmievate tak, že sa všetci dívajú len vás, alebo že sa nebodaj usmievate príliš vyzývavo (t.j. nadržano). Možno je to naozaj pravda. Ale keď ostatné dievčatá z kurzu nesúhlasia, znamená to len jednu vec - bojí sa vás, lebo cíti, že ľudia si vás zapamätajú viac ako ju.

- strká vás nasilu do úzadia, alebo naopak, vnucuje vám neprirodzenú polohu. Je normálne, že v kurze sa vždy nájdu dievčatá exhibicionistky a dievčatá plachejšie. Ak sa medzi sebou dohodnete, že tá chce byť na predstavení vzadu a tá bude vpredu, nemala by vám do toho excesívne zasahovať. Keď chce niekoho, kto tancuje dobre a je šikovný a CHCE byť vpredu,postaviť v choreografii dozadu s podobným argumentom ako v predošlom bode a plaché dievča postaví dopredu, je to znak, že na vás žiarli. Plachým dievčatám je väčšinou jedno, keď sa niekto díva na vás, sú rady keď sú vzadu a ich rodina si prišla pozrieť ich, tak sa určite budú na ne aj dívať. Nejde teda o to, že sa nikto nebude dívať na ne, ale že sa lektorka obáva, že dostanete viac pozornosti než ona sama. Je to znakom, že obavy sú oprávnené a asi si sama neverí a najskôr si je vedomá svojho nedostatočného vzdelania, alebo talentu, alebo pôvabu...a to nie je vaša chyba.

- uprednostňuje niektoré žiačky. Platíte si za kurz rovnako, máte dostať rovnako. Či už ide o jej kamarátku, alebo nebodaj, o niekoho, kto pre ňu niečo vybavil ( kúpil jej tričko vo Viedni), na kurze to nesmie hrať žiadnu rolu. Úplne najhoršie je, keď vychvaľuje dotyčnej techniku, napriek tomu, že vidíte, že je buď mizerná, alebo že tá vaša je minimálne taká dobrá ako tá jej. Taká lektorka je len a len podlá a falošná, ruky preč.

- platíte si za kurz, ale bežne prekecá aj polovicu hodiny...Asi vás nemá čo učiť. Nechajte ju tak.

- pred všetkými dievčatami vám povie, ako o vás doma rozprával jej muž, ktorý vás videl na vystúpení, že ste poriadny kus a že máte pekné prsia. Hm, asi ťažko to brať ako poklonu. Je to len a len ponižujúce, nechutné a nevskusné. Nepásli ste s ňou husy a aj keď áno, také komentáre patria medzi štyri oči, ak vôbec.

- má hlášky typu: "Veď počkaj, aj tebe ovisnú prsia", "Chcem ťa vidieť o tri roky, ako budeš vyzerať"...NO COMMENT

Dalo by sa toho popísať ešte strašne veľa, ale toto sú základné výstražné znamenia. Otočte ich naopak a dostanete ideálnu učiteľku. Takže, naozaj si všetko o lektorke pozistujte. Brušný tanec je rovnaká drina ako ostatné druhy tancov a treba ho učiť zodpovedne a správne. Ide o vaše zdravie, pohodlie a neposlednom rade vašu ľudskú dôstojnosť!

Ranya Malovičová

Ranya Malovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Študentka politických vied so zameraním na Blízky a Stredný Východ na Institut d'études politiques de Paris. Momentálne v Káhire. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTak toto som ja...Môj židovský svetDopisy z púšteDopisy z FrancúzskaRodina mojaTancuj, tancuj, vykrúcajTaké všeličoSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
SkryťZatvoriť reklamu