FAQ

....čiže frequently asked questions. Dnes odpovedám hromadne na otázky, ktoré mi prichádzajú mailom, prostredníctvom sms, msn a rôznych ďaľších - od rodiny, priateľov, známych, ale aj menej známych. Keďže nemám čas odpovedať každému zvlášť a otázky sa zvyknú opakovať, budem vrcholne sebecká a vec si uľahčím. Otázky a odpovede sa týkajú (môjho) štúdia vo Francúzsku, spolunažívania s prevažne arabskými/moslimskými spolužiakmi atď, ale aj všeličo iné. Snažila som sa odpovedať na všetky (slušné a vhodné) otázky. Tie druhé (neslušné a nevhodné) ignorujem, a hrám, že som ich nevidela. Pre vaše vlastné dobro.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

- Študujem v prímorskom meste Menton, ktoré leží na francúzsko-talianskej hranici. Viac ako polovica obyvateľov je v dôchodkovom veku.

- Moja škola je jedným z "campusov" Inštitútu politických vied v Paríži. Zameraná je na politické vedy (ako všetky campusy) so špecializáciou na Blizký Východ a Stredomorie.

- Za jeden školský rok sa dá celkom slušne naučiť po arabsky, ale tiež záleží, koľko do toho investujete. Predmet sa dá urobiť na 10 z 20 ale aj na 18 z 20.

- Nie, predkým som sem došla, nevedela som nič po arabsky (keď sa neráta tých pár slov...).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Predmet "Islamské právo" je zle pomenovaný. Je to islamská filozofia jednajúca o islamskom práve. Čaká sa od vás, že ste Korán už čítali a poznáte minimálne základy.(no neviem teda, či urobím skúšku)

- Áno, moja prvá spolubývajúca bola pobožná moslimka, ktorá sa modlila päť krát za deň a jedla len mäso zo špeciálneho halal obchodu. Nenosí šatku, ale ani nejde von len v tielku na ramienka.

- Nie, nesnažila sa ma prekonvertovať na islam a ani proti mne nerobila jihad, takže nie, nebolo mi s ňou zle (až na to, že cez deň spala a v noci potom logicky nie).

- Nestretla som sa zatiaľ so žiadnymi problémami, kvôli tomu, že som Židovka. Ani zo strany spolužiakov (aj keď vraj jednému z Qataru to vadí, ale toho aj tak nikto nikdy v škole nevidí, tak je mi to úplne u ***), ani zo strany všeobecne verejnej (nemyslím, že by antisemtizmus tu bol horší ako na Slovensku, napriek tomu, že ľudia zvyknú mať opačný dojem).

SkryťVypnúť reklamu

- S mojimi spolužiakmi sa normálne dá rozprávať, nie sú to fanatici, ale obyčajní ľudia. Nie je nič divné na tom, že sú moslimovia a vôbec sa človek s nimi necíti zle.

- Neviem vám povedať aká úroveň francúzštiny je potrebná na štúdium vo Francúzsku - ja nemám absolútne šajnu o tom, čomu zodpovedá diplom Dalf a Delf atď, keďže som si v živote žiaden z nich nerobila. Ja som robila bilingválne gymnázium, a to viem, že stačí.

- Nie, na pláž nechodím, keďže trčím celý čas v triede alebo na izbe a učím sa, robím úlohy, alebo ináč makám do školy (ako všetci moji spolužiaci).

- Áno, ešte stále som biela ako stena. (viď predchádzajúcu odpoveď)

SkryťVypnúť reklamu

- Nie, neviem, kedy už nebudem biela ako stena.

- Na hodiny orientálneho tanca chodím na Slovensku k tanečníčke Najle. Myslím si, že je najlepšia (minimálne) v okolí a naučí vás dobre, aj keď prvú (aj druhú a možno aj tretiu) hodinu od nej odchádzate s dojmom, že veď vy vôbec neviete tancovať (a to som už chodila dva a pol roka inde)!!! Ale oplatí sa tú prvotnú depku prekonať, potom je to super. Chodím na súkromné hodiny, ale sú aj normálne kurzy (len tam asi ťažko môžem chodiť, veď ľudia už pochopte, že študujem v inej krajine !!! - viď všetky predchádzajúce odpovede - takže ja vám neviem povedať, kto kedy kde vystupoval a kto kedy otvára aké kurzy, aj keď by som vám rada s tým pomohla).

SkryťVypnúť reklamu

- Neviem, či som veriaca. Keď nájdete odpoveď na túto veľmi-frequently-AQ, tak mi dajte vedieť. Ja by som to tiež rada vedela. Dik.

- Nie, nebola som vychovaná v židovskej tradícii, ani veľmi špeciálne kresťanskej (máme Vianoce). Sme priemerná, svetsky zameraná rodina a mne sa to tak páči. Bodka. (Tu je ešte jedna bodka: . - pre istotu)

- Áno, ja sa pokladám za Židovku. K tomu človek nepotrebuje každý týždeň sedieť v synagóge.

- Áno, berem vitamíny a keď ma bolí hrdlo, tak si dám liečik, neboj sa mami. (Toto je najviac frequently asked question)

- Nie, nie je nič nové na "poli cti a lásky" (táto je špeciálne pre Micinka, aj keď sa obávam, že sa ma to aj tak bude pýtať každý deň).

- Nie, neplánujem v blízkej budúcnosti ísť s vami do kina.

Tak dúfam, že som vyčerpala všetky odpovede, na otázky, ktoré sa nazbierali za posledných 6 mesiacov. Snáď si teraz trochu od nich oddýchnem. Ak som na niekoho zabudla, mrzí ma to, ale ja som odporná a hnusná a tak si musíte počkať, až kým sa nenazbiera dostatok ďalších otázok, aby som ich mohla takto hromadne zodpovedať. Ja si teraz musím ísť dať liečik, bolí ma hrdlo...

Ranya Malovičová

Ranya Malovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Študentka politických vied so zameraním na Blízky a Stredný Východ na Institut d'études politiques de Paris. Momentálne v Káhire. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáTak toto som ja...Môj židovský svetDopisy z púšteDopisy z FrancúzskaRodina mojaTancuj, tancuj, vykrúcajTaké všeličoSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu