Nezamestnanosť v Rimavskej Sobote

Písmo: A- | A+

Okres Rimavská Sobota je dlhoročne najhorší v nezamestnanosti na Slovensku. Miera evidovanej nezamestnanosti sa v auguste 2014 po piatich rokoch dostala pod 30%. V Rimavskej Sobote je nezamestnaných približne 2400 obyvateľov mesta. Som presvedčený, že s týmto číslom sa dá pohnúť správnym smerom.

Pravidelné predvolebné sľuby o investoroch sú síce pekné, ale keď kompetentní neprilákali investorov doteraz, po voľbách sa to nezmení. Málokto je taký naivný, aby tomu uveril. Ak majú poslanecké kluby také kontakty, že sú schopní vybaviť pre mesto investora, nechápem, prečo to dodnes neurobili. Veď to nerobia pre seba, ale pre občanov Rimavskej Soboty, ktorým skladali poslanecký sľub.

Ak niekto hovorí, že dotiahne do Rimavskej Soboty z ničoho nič investora, ktorý zamestná tisíc ľudí, silno o tom pochybujem. V okolitých mestách máme niekoľko primátorov z vládnucej strany, napriek tomu nedokázali pritiahnuť zahraničných investorov za niekoľko volebných období. To znamená, že príslušnosť k vládnucej strane nie je zárukou úspechu a vôbec nie zníženia nezamestnanosti.

Jedno zo základných pravidiel manažmentu hovorí: Keď chceš niečo riadiť, musíš to poznať. Keď chceme riadiť a mať nezamestnanosť pod kontrolou, musíme poznať jednotlivé podskupiny nezamestnaných. Časom prídeme na to, že nezamestnanosť v našom meste nevyrieši jeden veľký zahraničný investor. Keby prišiel investor napríklad s 1000 pracovnými miestami, nenájde medzi nezamestnanými viac ako 100 ľudí kvalifikovaných na požadovanú profesiu. Musíme byť schopní poskytnúť pracovné miesta vo viacerých profesiách, nie 1000 miest s jedným zameraním. Ak niekto tvrdí, že donesie jedného investora a zamestná tisíc ľudí, asi nerozumie problematike. Jediný zahraničný investor v okrese zamestnáva dnes v Rimavskej Sobote 700 ľudí prevažne s jednoduchou kvalifikáciou. Už títo ľudia nie sú len z Rimavskej Soboty, ale zo širšieho okolia. Ak by sem prišiel investor s vyššími nárokmi na kvalifikáciu, ešte ťažšie sa mu budú hľadať ľudia len z Rimavskej Soboty.

Na druhej strane, nemôžeme pasívne čakať, kým bude západné Slovensko presýtené investormi a budú ich posielať ďalej na východ. Mesto si musí vytvoriť pracovné miesta z toho, čo má k dispozícii. Nie je to jednoduchý proces, ale vidím, kadiaľ vedie cesta.

Nezamestnanosť považujem za najväčší problém nášho mesta. Jedine znížením chudoby a nezamestnanosti dosiahne mesto prosperujúci charakter. Potom začnú o mesto javiť záujem aj vhodní zamestnávatelia.

Podľa môjho názoru výsledky doterajšieho vedenia mesta v boji s nezamestnanosťou sú neuspokojivé. Problému nezamestnanosti veľmi dobre rozumiem a svoje riešenia uverejním podľa zákona 29.10.2014. Budem rád, ak si ich pozriete.

Skryť Zatvoriť reklamu