Hodnovernosť správ, výrokov politikov, spôsob akým sa predkladajú tvaruje ľudí, ktorí ich prijímajú. Často je dôležité i to, čomu ľudia chcú uveriť. Niektorých nepresvedčite o svojej pravde nikdy, ani keby ste mali nepriestrelné argumenty. A takých sa ani neoplatí presviedčať.
Najsilnejšie politické zoskupenia dnes predstavujú média. Ich šedé eminencie ťahajú za nitky a ovládajú verejnú mienku. Sú zodpovedné za informácie, ktorými disponujeme, ale aj za to, čo zadržia ,neinformujú masy, sledujúc tým vlastné ciele. Vplyvní politici sú nútení zviditeľňovať sa medzi občanmi prostredníctvom novodobých gladiátorských súbojov vedených moderátormi pred televíznymi kamerami. Podobajú sa často na kohútie zápasy. Umením regulérne zvládnuť politických odporcov nedisponuje každý moderátor. Ale rýchlo sa učia. Odhalia, keď sa miesto odpovede na otázku fabuluje. Aj tak sa však stáva, že naraz hovoria obidvaja oponenti aj moderátor. Pozoruhodná je tiež demagogická zručnosť niektorých politikov. Aj keď im už polopatistický bolo niečo vyargumentované, zotrvávajú na svojom mylnom výklade, akoby boli hluchí a objasnenia nepočuli. Nechcenú otázku hneď preformulujú, alebo obvinia moderátora zo zle položenej otázky. Jednu kauzu rozvinú do piatich bodov a nepozorný poslucháč nadobúda presvedčenie, že tých káuz je päť. Pri moderovaní takých duelov by nemalo byť zjavné s ktorou stranou moderátor sympatizuje.
Sila médií je zjavná pri riešení byrokraticko-právnych problémov, ktoré sa roky vlečú a pred televíznymi kamerami v relácii Paľba sa rozpúšťajú ako sneh pod saharským slnkom. Kto dnes nie je presvedčený, že ak sa média na tom dohodnú, dokážu vytvoriť podľa potreby z toho istého človeka anjela alebo jeho opak?
Pred časom v televízii ukazovali, ako nachytali hudobného redaktora, pripraviac mu takú situáciu, aby dostal do rozhlasového vysielania za úplatok piesne podpriemerne spievajúceho dievčaťa. Nemal s tým problém.
Občania Slovenska, ktorí majú nastavené televízne kamery iným smerom, ako na slovenské vysielače, majú spravidla celkom iné postoje k rovnakým udalostiam ako občania sledujúce len slovenské programy. Boj o mienku a postoje je veľký.
V poslednej dobe lobistickým záujmom podľahli celosvetové média pri rozširovaní katastrofických scenárov niektorých chorôb, ako je šialenstvo kráv a prasacia chrípka.. Prvé znamenalo vybitie dobytka a druhé predaj vakcín.
Nepravdivé informácie šírené médiami spôsobili napadnutie Iraku armádou USA pre údajnú výrobu atómovej bomby. Obludnou sa javí hypotéza, že dvojičky padli, aby bol dôvod k útoku na Afganistan.
Z uvedeného vyplýva aké dôležité v dnešnom svete je mať informácie z rôznych prameňov, ale používať vlastnú hlavu na ich spracovanie. Najhoršie sú euforické davy. Stačí jeden demagóg, ktorý ich ovládne a katastrofa je nevyhnutná. Masmédia dokážu stvoriť netvora, ale následne môže ovládnuť on ich. Napr. Hitler. Kto by sa opovážil pred sfanatizovaným davom v novembri 1989 kričať „Dosť bolo Havla" ? Ale už o krátky čas okrem spomínaného pokriku v Bratislave na ňom pristálo aj pár vajíčok. Média sa pričinili, aby Slušovice padli. Stačilo na to niekoľko iniciatívnych hlupákov a Havlova zmienka o „temných Slušovických žilkách" prípadne naopak. Následné cielene posielané kontroly popri tom, že sa nijaké porušenie zákonov ani ekonomických pravidiel nezistilo, poslali do záhrobia podnik možno väčšieho významu, ako bol ten Baťov, ktorý tak obdivovali a ten obdiv mu aj právom patrí.
V dejinách „ Hossana „ a „Ukrižuj" z úst toho istého davu ľudí je veľmi častý. Ak máme veriť tomu, že pán Mečiar sa niekedy tešil až 7O % popularite a dnes je to okolo 8%, tak 62% ľudí v priebehu krátkeho času zmenilo svoje presvedčenie. Kto sa zmenil? Pán Mečiar, alebo my? Či dnešní jeho odporcovia nie sú tí istí, ktorí na neho nedávno nedali dopustiť? A odkiaľ sa poznáme s týmto politikom? Ja osobne nepoznám žiadneho. Iba sprostredkovane, z médií.
A z pána Havla, ochrancu ľudských práv sa stal zástanca bombardovania Juhoslávie a Iraku. O konverziu sa tento ľudomil staral len na Slovensku a aby Slovákov zbavil viny, radšej presťahoval vojenskú výrobu do Čiech.
Aj také sú premeny týchto dní. Svoje stanovisko, prv než ho vyjadrime podrobme vlastnej konfrontácii. Naše stanoviská by mali viac závisieť od argumentov, ako od pocitov.