O Židoch

V štyroch častiach je uvedený stručný a zovšeobecňujúci pohľad na Židov od vzniku židovstva do dnešných čias z hľadiska globálneho aj z hľadiska špecifického pohľadu vo vzťahu k Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pred našim domom bolo v čase môjho detstva klzisko. V lete sa menilo na zapáchajúcu veľkú kaluž, z ktorej bol problém vyhnať kačice a husi, aby tam nenocovali. Z druhej strany bola húština a v nej sa skrývalo niekoľko náhrobných kameňov židovského mini cintorína. Písmo vytesané na náhrobnom kameni nevedeli prečítať ani školáci. Kto sú to Židia a kam sa podeli, keď už v obci nežijú? Podrobnosti vedeli rodičia. Žili tu tri rodiny a bolo ich 12. Boli to Reichovi, Englovi a Polnerovi. Zaoberali sa obchodom. Boli skôr chudobní. V susedstve žili Reichovi. S našimi sa navštevovali. Množstvo spomienok , a podrobnosti z ich života utvrdzovali presvedčenie, že boli zžití aj s ostatným obyvateľstvom. Dozvedal som sa mnoho zaujímavosti o inakosti ich života. Že si ovíjali remienky na ruku pri modlení, že sa pritom kývali. V sobotu nepracovali. Nejedli bravčové. Zato pozývali na židovskú slaninu, čo bola cibuľa zalievaná husacou masťou. Po stuhnutí sa krájala a jedla... Na zabitie zvierat volali režníka. Ak sa mu nepodarilo zabiť zviera predpísaným spôsobom, lacno ho predávali nežidom ako „trefné". Na konkrétny sviatok stavali vonku prístrešky, pod ktorými bývali, po našom „kučky". Kuchynský riad bol osobitný pre mliečne a pre mäsité jedlá. Po separovanom umytí riadu nesmela ani odkvapkávajúca voda spolu stiecť. Pred Veľkou nocou tak čistili obydlie, že aj zámky vo dverách rozoberali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V máji v roku 1942 ich jedného dňa naložili na nákladné auto a odviezli. Dopredu to vedeli, že budú deportovaní a k tomu účelu mali pošité tašky na osobné veci. Susedia sa lúčili. Ženy plakali a najviac ľutovali Linku Polnerovú, ktorá bola týždeň po pôrode. Odchádzajúci Židia hovorili: „Čo na nás vidíte, na seba čakajte". Vyše roka prechovávala jedna rodina v obci Hechta, židovského zverolekára s rodinou a ešte jedného lekára Neumana.

V januári 1945 jednotky NKVD na nútené práce do sovietskych gulagov odviedli z obce 12 chlapov, vrátane učiteľa, ktorý nepochádzal z obce. Aj ich viezli vo vagónoch pre dobytok. Na následky hladu, zlých životných a hygienických podmienok tam zahynuli štyria chlapi. Ostatní sa po trinástich mesiacoch vrátili. Proroctvo odchádzajúcich Židov sa takmer vyplnilo. Pričom v sovietskom NKVD bola väčšina Židov./Žid s veľkým písmenom- príslušník národa, žid - príslušník náboženstva/.

SkryťVypnúť reklamu

Po rokoch už niet ani stopy po klzisku, zmizol i židovský cintorín. Po opakovanej prestavbe domu som už na pôjde nenašiel kufrík, v ktorom boli schované poškodené, nepoužívané náboženské knihy v cyrilike a dve písané zvláštnym písmom. Úhľadne tam bol podpísaný Jozef Reich. Nikdy po nich neprišiel.

Korene Židovstva.

V severozápadnej Sýrii je mesto Ras Šamrá. Kedysi sa volalo Ugarit. Z hlinených tabuliek vedci zistili, že tam medzi inými uctievali aj boha , menom El. Bol stvoriteľom. Mal synov. Jeden bol JHWH a druhý Baal. Veď aj v biblii sa uvádza zozačiatku plurál- elohim- bohovia. V biblii sa spomína aj Baal. Bol to boh prírodných živlov. Ak by bol JHWH jediný boh, nepotreboval by hneď v prvom prikázaní nikomu prikazovať, aby nemal iných bohov.

SkryťVypnúť reklamu

Kolískou civilizácie je Sumer. Z erudovanosti odkazov na jeho hlinených tabuľkách žasneme. Zo slávneho chaldejského mesta Ur pochádzal Abrahám. Boh JHWH s ním uzavrel zmluvu, že nebude mať iných bohov. Na znak zmluvy mali byť Abrahám a jeho potomkovia poznačení obriezkou. Z histórie židovského národa -biblie sa dozvedáme, že Abrahám mal synov s dvomi ženami. Keďže jeho žena nemohla mať dieťa, najala si slúžku Hagar, s ktorou Abrahám splodil syna Izmaela. Neskoršie, na boží zásah otehotnela i Sára a mala syna Izáka. Od Izmaela sa odvodzujú Arabi, od Izáka Židia. Významným mužom bol Jakub- ktorý sa po zápase s bohom volal Izrael. Z jeho dvanástich synov povstalo dvanásť izraelských kmeňov.

SkryťVypnúť reklamu

Boh nepovedal dôvod, prečo si vybral tento národ. Očakával, že bude žiť slušne, tvorivo v mravnosti a bude vzorom pre ostatné národy. Židia veria v príchod mesiáša, v nesmrteľnosť duše a posmrtné nebeské kráľovstvo. Ústrednou postavou židovského zákonodarstva je Mojžiš. Spolu s božími prikázaniami priniesol zo stretnutia s bohom na hore Sinaj aj návod na výrobu archy úmluvy, alebo zmluvy. Podliehala množstvu predpisov. Prostredníctvom nej boli sprostredkovávané božie príkazy. Kráľ Dávid ju veľmi rešpektoval. Sľúbil, že na jej uloženie postaví murovaný príbytok, nie iba stan. Tento sľub splnil až jeho syn Šalamún. Postavil chrám v Jeruzaleme. Vo svetských textoch je uvádzané, že Šalamún dal zostrojiť aj repliku archy a že vedel využiť zariadenie na lietanie. Nakoniec dal (jednu) archu svojmu synovi Menelikovi, ktorého splodil s kráľovnou zo Sáby (Etiópie). Archa bola vraj strážená v etiópskom meste Aksúm. Údajne ju už Židia už prevzali a odviezli do Izraela Existuje domnienka, že jedna archa sa nachádza pod chrámom v Jeruzaleme. Do najväčšej nádhery bol chrám vystavaný za kráľa Herodesa. Paradoxne bol to Idumejec, nebol považovaný za Žida.

Hlboké stopy na židovskom národe zanechala egyptská a babylonská poroba. Tvrdošijný odpor Židov, ktorých si podrobili Rimania vyústil až tak, že im zbúrali chrám. Ostal z neho len múr (Múr nárekov). Veľa Židov zobrali do otroctva. Iní poutekali a vo svete žijú rozptýlení - v diaspóre. Najviac Židov v súčasnosti žije v USA - asi 6 miliónov. Vo svete je mnoho smerov židovstva. Sú to ortodoxní, potom je progresívny prúd, ktorý sa delí na liberálny a reformný, ďalej konzervatívny (hlavne v USA). Mystický sa delí na Kabalu a Chasidizmus. Sionizmus je nacionalistické hnutie, ktoré usiluje o návrat Židov do Izraela.

Milan Mantič

Milan Mantič

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalý učiteľ. Dôchodca. Záhradkár. Zoznam autorových rubrík:  SpoločenskéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu