Milovať nie je jednoduché

„Ak ma miluješ menej, znamená to, že si ma nemiloval nikdy." Tento citát sa prisudzuje Napoleonovi Bonaparte a nesie v sebe hlbokú pravdu. Ak si človek skutočne uvedomuje, čo znamená milovať niekoho, nepovie len tak ľahko „milujem ťa".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Každý z nás túži po láske. Láska dokáže robiť zázraky. Človek, ktorý sa cíti byť milovaný je omnoho optimistickejší, príjemnejší a dokonca aj produktívnejší. Život mu zrazu dáva akosi väčší zmysel. Niekedy láska dokáže zmeniť človeka na nepoznanie.

Čo znamená milovať?

V prvom rade, nemôžeme milovať niekoho, koho sme neprijali takého, aký je. Každý človek má predsa svoje chyby a som si istá, že ani vy nie ste výnimkou. Láska nie je niečo, čo nám má prinášať výhody a dobrý pocit. To sa nazýva egoizmus. Ach, aké smutné, že si ho toľkí ľudia pletú s láskou. Keď niekoho milujeme, túžime po tom, aby bol šťastný a prijímame ho aj s jeho pádmi. Dávame mu slobodu, nenútime ho zmeniť jeho správanie - môžeme mu dať radu, či vyjadriť svoje pocity, ale rozhodnutie necháme na toho druhého a nezlostíme sa, keď sa rozhodne inak. Neobmedzujeme ho svojimi predstavami o tom, ako by malo jeho správanie vyzerať. Sme trpezliví, keď sa voči nám opakovane dopúšťa tých istých chýb a veríme v dobro v jeho srdci.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fúúha...tak toto naozaj nie je ľahké, čo poviete? Kto by nechcel byť skutočne milovaný, musel by byť blázon. Láska dáva pocit istoty. Nejde o princíp niečo za niečo. Hovorí: „Stačí, že si. Nemusíš nič iné". Dokonalá láska vyháňa strach. Hovorí: „Vždy ťa budem milovať".

Aké je smutné, že skutočná láska sa medzi ľuďmi vytráca. Už v detstve sa stretávame s opačnými princípmi - s kladením podmienok. Niečo za niečo. Je to v nás zakorenené tak hlboko, že nám príde čudné, ak nám chce niekto niečo dať len tak. Chlapec dá dievčaťu dar bez toho, aby sa snažil získať si jej priazeň. Chce ju len potešiť. Syn povysáva celý byt bez toho, aby to rodičia nakázali. Chce im dať kúsok času na oddych, nečaká za to žiadne výhody. Dobre zarábajúci slobodný muž/žena prispeje oproti bývajúcej rodine s troma deťmi na živobytie, táto rodina zasa dá kúsok chleba bezdomovcovi pred ich bytovkou... Niečo za nič. Stačí vymeniť jedno slovíčko v našom srdci a svet by mohol byť omnoho krajší.

Skryť Vypnúť reklamu

Človek nedokáže milovať stopercentne, ale môže sa usilovať milovať čo najviac - krôčik po krôčiku. Niekto si môže povedať, že takáto snaha je márna. Že ten druhý jeho lásku neocení a že by bol blázon, keby sa takto namáhal a robil niečo, čo poteší toho druhého, no jemu to zaberie len kopec času. Som však presvedčená, že keď človek rastie v láske voči tomu druhému, ani ten druhý neostane nezmenený, lebo láska plodí lásku a dokáže zmeniť aj nezmeniteľné. Skúste sa zamyslieť nad tým, ako vy vnímate prejavy lásky voči vám a ako to ovplyvňuje vaše správanie. Možno potom objavíte v princípe „Niečo za nič" zázračnú moc a zapíšete si ho do svojho srdca.

Martina Marčeková

Martina Marčeková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som stvorenie milujúce umenie a všetko, čo je krásne a milé. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáživot v dnešnej dobe

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu