Bieda nominácií Ficovej vlády

Pravidelný povolebný rituál preobsadzovania postov v štátnych podnikoch dopadol veľmi zle - pre slovenských daňových poplatníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Aby nedošlo k nedorozumeniu, nejde tu o zastávanie sa manažmentov dosadených za Radičovej vlády. Významnejší a aj smutnejší je fakt, že tí čo prichádzajú, sú - podľa vlastných podkladov - často zrejme menej kompetentní. Pozlátko žiaľ naplno strhol minister Kažimír v návrhu štátneho rozpočtu.

Najpodstatnejší je totiž pohľad na výsledok nominácií z čisto akcionárskeho a podnikovo-hospodárskeho hľadiska: Obchodné spoločnosti, hoc aj vo vlastníctve štátu, sú podľa Obchodného zákonníka právnické osoby založené za účelom dosahovania zisku pre svojich vlastníkov. Predstavenstvo je výkonný orgán, ktorého akcionár poveril touto úlohou. Keď akcionár (tu: štát) nie je spokojný s jeho výsledkami (t.j. ziskom a dividendami), má možnosť ho odvolať a vymeniť za lepší, ktorý má podľa neho lepšie predpoklady očakávané výsledky, t.j. vyššie zisky a dividendy, dosiahnuť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa píše o výsledkoch manažmentov v návrhu rozpočtu ? Rečou čísel nasledovné (pričom rok 2012 ako prechodný vynechávam):

2011 (skutočnosť) - dividendy 101,5 milióna €

2013 (plán) - dividendy 64,5 milióna €.

Najvýraznejšie zhoršenie hospodárenia (merané ziskom / stratou), si nominanti Smeru naplánovali v nasledovných podnikoch:

V miliónoch €

2011

2013

ŽS Cargo

- 0,3

- 21,8

Národná diaľničná spoločnosť

37,9

3,3

Tipos

32,3

10,1

Slov. vodohospodársky podnik

-18,6

-43,7

Toto zhoršenie pritom nemá základ v zhoršenej ekonomike Slovenska, keďže tá porastie nominálne zo 69,1 miliardy € (2011) na 75,2 miliardy € (2013), pričom reálne má rásť oba roky obdobne, a to o približne o 3%.

Smer teda odvolal staré manažmenty a vymenil ich za nové, ktoré už podľa plánov budú výsledkovo v dividendách asi o 36,5 % slabšie. Realita môže byť pritom ešte horšia. Ktorý štandardný akcionár by takto konal ? V reči čísel to znamená, že máme vládu, ktorá sa v rozpočte hlási k tomu, že preobsadila manažmenty slabšími manažérmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákon o ochrane verejného záujmu pritom hovorí, že vláda a ministri sú povinní pri výkone svojej funkcie presadzovať a chrániť verejný záujem. Verejný záujem je taký záujem, ktorý prináša majetkový prospech alebo iný prospech všetkým občanom alebo mnohým občanom.

Na dividendový výpadok v rozpočte vo výške 37 miliónov € doplatia daňoví poplatníci. Ak by výpadok nebol, nemuseli by sa napr. zavádzať strop na paušálne výdavky a ani registračná daň z motorových vozidiel.

V čom sú potom tieto nominácie v prospech bežných občanov ?

Marcel Klimek

Marcel Klimek

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Makroekonóm, bankár, podpredseda hnutia NOVA Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu