
Posun doby sa dá v určitých záležitostiach merať len časom, totiž súbežne s ním neprichádza vždy aj progres (pokrok). Napríklad: síce sme zdokonalili možnosti komunikácie vynálezom internetu a rôznych „chatov“(čítaj: četov), ale zároveň sme degradovali komunikáciu samu o sebe. Dnes sa mnohí ľudia nezmôžu na viac ako len primitívne odpovede typu: jj, ok, heh, vpohode, fajn, lool, cmuk, xixi, mám v p..i, atď. Nemožno zabudnúť na smajlíkov – teda na umelé vyjadrovanie emócií. V najbližších riadkoch vrhnem moju pozornosť predovšetkým na čítanie a písanie, môj starý parfém s názvom „Kritika“ rozvoniava asi z každého pohybu týchto myšlienok.
Lenivosť naša milovaná dostane každého. Tých, ktorých zlomí, vie dokonale odpútať od takých činností ako je napríklad čítanie kníh. Jednoducho sa im nechce, nebaví ich to. Zafixujú si to a už sa doživotne ku knihám nedostanú. Bieda, však? Ako hovorí francúzsky spisovateľ François Mauriac: „čítanie sú otvorené dvere do kúzelného sveta“. Tá drvivá väčšina ľudí, ktorí nečítajú, akoby nemali poňatia o tých dverách – akoby žili spokojne, ale netušiac o tom, že mohli získať ešte viac.
Ďalšou vychytenou výhovorkou je, že ľudia nemajú čas. Určité obdobie možno, ale nie vždy. Zväčša väčšina ľudí nemá čas preto, lebo ho „ubijú“ pri „životne dôležitých“ činnostiach, akými sú spomínané četovanie, zábava, diskotéky či nekonečné pobyty v posteli. Netvrdím, že by sme s tým mali prestať, to nie! Avšak platí staré zlaté: všetko s mierou.
Čítanie negatívne podporuje aj vysoká cenová relácia kníh. Možno sú knihy drahé, avšak existujú knižnice, kde za smiešny poplatok môžete čítať aj desiatky kníh mesačne.
Azetové rpčky, facebookové a iné „čety“, ICQ, skype a smsky – toto je dnes u mnohých maximálne využitie zručnosti čítania a písania, ktorej sme sa priučili v prvom ročníku základnej školy. Následne tomu zodpovedá aj gramatická úroveň, vyjadrovanie a slovná zásoba. Chabosť týchto komunikačných schopností je podčiarkovaná absenciou čítania. Kto nečíta knihy, kto ani inak nenaberá vedomosti, má zvýšenú tendenciu k náchylnosti k ohlúpeniu a prostej ľudskej „tuposti“.
Predstavte si, že vlastníte kľúč od dverí, za ktorými sa ukrýva priestor nekonečných možností, a predstavte si, že tento kľúč nepoužívate. Tak isto je to s ľuďmi, ktorí čítať síce vedia, ale nikdy si nenájdu čas na to, aby sa ponorili do zaujímavej knihy. Dôležitý je totiž aj výber knihy. Trafiť sa do správnej knihy je ako nájsť v nákupnom centre presne také tričko, po akom túžim.
Prečo sa teda čítať vyplatí? Vaša slovná zásoba bude rásť a s ňou i Vaše vyjadrovanie, vedomosti tiež rozšíria svoju kvantitu, fantázia rozprestrie krídla a dostane možnosť lietať, gramatický základ sa posilní a nebudete sa dopúšťať primitívnych chýb. Navyše sa zvýšia Vaše šance medzi ľuďmi – viem podľa seba, že s ľuďmi, ktorí čítajú, si mám vždy čo povedať.
Oplatí sa to. Vytrhnúť sa z okov lenivosti, vystúpiť z rámu súčasnosti a ponoriť celú svoju bytosť do čara písmen ukrytých v knihách. Oplatí sa dotknúť sa svojich nekonečných možností a pozdvihnúť svoje vnútro k výšinám ľudskej jedinečnosti. Želám Vám úspešné presahovanie šedej priemernosti.