Je trápne byť citlivým človekom?

Jeden môj známy je vysoký a statný chlap, ktorému okrem tetovania veľkej pavučiny na lakti zdobia „tetovačky" aj iné časti tela. Vie si vypiť a drsným hlasom zanôtiť. Mnohí by si podľa vonkajšej stránky pomysleli, že je to bársaký surovec z krčmy. Zdanie však, najmä v tejto domýlenej dobe, často klame. V podstate, teda v srdci, je to láskavý človek, ktorý neváha pomôcť a byť jemný. Áno, jemný! Nie je „trápny"? Oplatí sa mu to?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu
(zdroj: Juraj Kuboš)

John Ruskin (1819-1900), anglický spisovateľ a vedec, vyslovil myšlienku, že práve slabí ľudia sú suroví a dobrotu môžeme čakať skôr od silných. Silných vnútorne, pochopiteľne. Azda ste si všimli, že nejeden chlapec či muž investuje nemalé úsilie do „dvíhania železa", aby pôsobil dojmom stelesnenej mocnosti. Chodiacej skaly. Mnohým sa však k toľkej námahe nechce, riešia to teda cez „kravské" reťaze na krku, cez hrubé gestá a postoje. Netýka sa to ale len mužov. Nejedna „vykechlená" žena či slečna dnes „saje" ako dúha, bafká jednu od druhej, no a jej verbálne vyjadrovanie nám poniektorým navodí znechutenie. Áno, niekedy je na vine výchova a najmä mladý jedinec jednoducho prepadá rebélii. Postupne však (ak je vôľa) môže vyrásť (dostať rozum) a prerodiť sa do človeka. Ktokoľvek z nás má potenciál kedykoľvek prejavovať svoju citlivosť, jemnosť a dobrotu. Dnes však na ľudí z každej strany striehne pretvárka, faloš a afekt (viď vzor v primitívnych reality-show), až niektorí prepadajú tlakom okolia a hanbia sa prejaviť sa ako jemní. Zistia, že tvrdosť, surovosť a hrubosť sa im vypláca. Jemnosť preto v sebe potlačia, svoje citlivé Ja donútia čušať kdesi za rohom svedomia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden z najväčších mysliteľov ľudstva, čínsky filozof a zakladateľ taoizmu, Lao-C´ (604-517 p.n.l.) vyjadril múdrosť o jemnosti nádhernými slovami: „Mäkká voda vyhĺbi behom času dieru aj do tvrdého kameňa." A skutočne, väčšina z tých, ktorí dávajú šancu citlivosti a dobrote, zisťujú, že s odstupom času sa im to vyplatilo. Ľudia ich majú radšej, mnohé dvere sú im otvorené a cítia sa viac sami sebou.

Pavučina, aj tá, ktorú má na lakti vytetovanú môj známy, je pre mňa symbolom siete, do ktorej sa môže chytiť dajaká obeť. Nedávno som v altánku našej chatky pozoroval, ako pavúk do svojej utkanej pasce ukoristil muchu a postupne ju „zväzoval". Bola už jeho. No a podobne mi to príde so súčasnou dobou. Tiež je to jeden veľký pavúk, ktorý tu a tam má rozprestreté všelijaké pavučinky. Človek sa chytí. Nechá sa zviazať falošnou mienkou. Napríklad že drsnosť, bezcitnosť a hrubosť sa vypláca viac ako jemnosť, zraniteľnosť a láskavosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vypláca? Nevypláca? Všetko overí čas. Čas všetko ukáže. Uvidíte!

Dozcitlivenia!

„Bezmedzná jemnosť je najväčší dar všetkých skutočne veľkých ľudí." (John Ruskin)

Marcel Páleš

Marcel Páleš

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Okrem mnohého iného ma zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahujem hranice priemernosti, milujem čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádzam neobyčajné v obyčajnom, nájdete ma často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou môjho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac cením Boha, preto mastretnete aj v božích chrámoch, kde vyhľadávam pokoj v duši. Zoznam autorových rubrík:  ZamysleniaŽivý pozdrav z MárniceIdúc ulicouCesta za zmyslom životaPrózaPoéziaSlová nad zrkadlomBohNočná návštevaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu