Jediná tvoja maličkosť (z)mení svet

Atóm sa ti zdá byť nepatrnou drobnosťou, ktorú nevidíš. A predsa už vieš, čo spravila reťazová reakcia pri štiepení jadra atómov v štyridsiatom piatom. Aj láskavé maličkosti ľudí sa ti môžu zdať nepatrné a nehodné pozornosti. Ale ich reťazová reakcia môže zmeniť svet podobne ako atómová bomba. Človeče, koľko tých maličkostí môžeš každý deň odpáliť medzi ľudí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: Michal Lunter)

Môže sa ti zdať, že v dave veľa vody nenamútiš. Že v tejto uponáhľanej dobe si rybou, ktorá pláva v silnom prúde a proti tomu je márnosť nad márnosť sa vzopierať. Azda si aj hovoríš, že malé láskavosti sú dnes nepovšimnuté. Aké nádherné ale býva, keď ťa sem-tam niekto obdaruje drobným úsmevom, keď ti niekto čo i len podrží dvere, keď sa ťa zastane, keď ťa ochráni, varuje, pohladí. Vidíš, že mnohí sa potešia aj prikývnutiu ako znaku sympatie, či jedinému slovku uznania – aj obyčajnému „lajku“ na facebooku. Osvieti im to deň. Zväčša sú to drobnosti, ktoré nič nestoja. Predsa to však toľkým robí ťažkosť, akoby malo ísť o presunutie Gerlachu. Stačí málo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetko, aj to najväčšie dielo, akým je trebárs ľudský život, vesmír či rodina – všetko začína od čohosi drobného. Od maličkosti. A pozri, kam až to vie prerásť. Škoda je nezasiať aspoň jedno miniatúrne semienko lásky, začať štafetu, rozvíriť nehybnú hladinu.

Milý Človek, je to jednoduché! Jediná tvoja maličkosť mení svet. Môže to byť svet niekoho, koho stretneš, môže to byť svet prírody, môže to byť celý náš svet. Aj atóm sa zdal byť len nepatrnou drobnosťou a hľa, koľko vedel zničiť! Aj náš čin sa nám môže zdať len nepatrnou maličkosťou a hľa, koľko lásky ním vytvoríme!

„O láske medzi dvomi ľuďmi často rozhoduje smiešna maličkosť, o ktorej by sa človek nikdy nedomnieval, že môže rozhodnúť nielen o najobyčajnejšej veci, akou je láska, ale o čomkoľvek.“ (Stanisław Dygat)

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčam tieto videá – krásne ilustrujú reťazovú „bombu“ z maličkých lákavostí:

VIDEO1VIDEO2

Nadväzný článok: ...TU...

„Nijaký prejav láskavosti, akokoľvek nepatrný, nevyjde nazmar.“ (Ezop)

Marcel Páleš

Marcel Páleš

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Okrem mnohého iného ma zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahujem hranice priemernosti, milujem čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádzam neobyčajné v obyčajnom, nájdete ma často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou môjho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac cením Boha, preto mastretnete aj v božích chrámoch, kde vyhľadávam pokoj v duši. Zoznam autorových rubrík:  ZamysleniaŽivý pozdrav z MárniceIdúc ulicouCesta za zmyslom životaPrózaPoéziaSlová nad zrkadlomBohNočná návštevaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
SkryťZatvoriť reklamu