Máte v sebe nainštalovaný balík láskavosti?

„A keby som sa aj zmárnila, tak čo!? Zaobišli by sa aj bezo mňa!" vyslovila mladá žena. Práve som čupel v malom kníhkupectve a prezeral si knihu Poďme sa rozprávať. Rozhovor pri pokladni ma zaujal a nedalo sa nepočúvať. Chápavá predavačka, ktorá mladú ženu pravdepodobne poznala, sa jej to snažila vyhovoriť. Napriek finančným problémom, ktoré sa na ňu hrnú, že jej život má veľkú cenu. A problémy sa časom stratia. Povzbudzovala ju.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu
(zdroj: Michal LumpArt Lunter)

„Nikto na svete nie je zbytočný, ak uľahčuje bremeno druhému." (Charles Dickens) 
Viem, pomáhanie cudzím už trocha vychádza z módy. Každý v sebe nemá aktualizovaný balík „láskavosti". Niekto ho nemá ani „nainštalovaný". Však nie je ľahšie byť neutrálnym? („Veď ono sa to spraví aj bezo mňa!") Aká je to však doba, keď vonkajšie prekážky nás potom vedia posunúť k myšlienkam na samovraždu? A u mnohých to nekončí len pri myšlienke. Toto je len jeden z dôvodov, prečo je potrebné myslieť na iných.
V pražskom metre bol raz vyvesený výstižný inzerát: „Hľadá sa človek, jeden medzi miliardami. Veľkosť a zovňajšok nie sú dôležité, bankové konto a typ auta sú vedľajšie. Prikazuje sa zaujímavá činnosť. Požaduje sa nadľudsky mnoho: skôr počúvať ako hovoriť, skôr chápať ako súdiť, skôr pomáhať ako žalovať. Hľadá sa človek - za vďačnosť sa neprijíma záruka. Ak sa domnievate, že na túto prácu postačíte, hláste sa, prosím, čo možno najskôr u prvého človeka, ktorý vás potrebuje." Prihlásili by ste sa? Podržíte dvere za vami idúcemu? Dávate pozor na cez priechod prechádzajúcich? Pozeráte sa ľuďom do očí a odvetíte úsmevom? Chytáte sa šancí pomôcť aj bez nároku na odmenu?
„Keď po človeku zostalo viac lásky a dobroty, trochu viac svetla a pravdy na svete, mal jeho život zmysel." (A. Delph)
Nedávno som sa prizeral radosti slečny, ktorá bola nadšená z toho, že v práci pomohla cez telefón niekomu, koho zrejme v živote neuvidí. A slová vďaky z druhej strany jej rozžiarili deň natoľko, že cestou z práce vysielala (spolu so slnkom) úsmev. Ktosi ten úsmev určite zachytil a podal ho ďalej. A tak sa podalo viac, než si uvedomujeme.
„Už viem, že smiech je to, čo začína duchovnú vzburu." (Majk Spirit) Úsmev či smiech sú čosi ako nekonečná štafeta.
Často postačí dať preč onú neviditeľnú stenu, ktorou sa chceme na ulici či kdekoľvek inde oddeliť od ostatných. Od tých, ktorí sa nás netýkajú. Všetky globálne problémy sa nás ale dotýkajú. Je to kolobeh, obrovská mašina, ktorú síce nejde zastaviť, ale dá sa zmierniť. Aj drobnými činmi prispievame k tomu, že sa šíri niečo dobré. Dávame tak zmysel svojmu životu (a nielen svojmu!). A ktovie, možno po poslednom vydýchnutí nám kdesi v nebi vystavia faktúru - koľko sme rozdali úsmevov, koľko láskavých činov, no a koľko šancí vykonať dobro sme ľahostajne premárnili. „Najlepšia cesta, ako prispieť k riešeniu globálnych problémov, je obohatiť spoločnosť väčším počtom láskavých ľudí." (P. Piťha)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ozajstné bohatstvo človeka spočíva v tom, čo dobré robí vo svete.“ (Mohamed)

Hudba pre relax po dočítaní: Gladiátor - Vždy sa kvôli niekomu oplatí žiť
Odporúčaná literatúra: Poďme sa rozprávať (vydalo Advent-Orion 2009)
Osho - O živote a smrti
Edgar Cayce - Ako správne žiť
R. D. Precht - Kto som?
Ďalší článok: Kávové pivo s chuťou úsmevu
Video k zamysleniu: Zabudnúť znamená nechať ich znova umrieť

Obrázok blogu

(Ilustrácia: Zuzana Szokeová)

Facebook autorov: Marcel Páleš, ilustrátor Michal Lunter, ilustrátorka Zuzana Szokeová

Marcel Páleš

Marcel Páleš

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Okrem mnohého iného ma zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahujem hranice priemernosti, milujem čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádzam neobyčajné v obyčajnom, nájdete ma často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou môjho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac cením Boha, preto mastretnete aj v božích chrámoch, kde vyhľadávam pokoj v duši. Zoznam autorových rubrík:  ZamysleniaŽivý pozdrav z MárniceIdúc ulicouCesta za zmyslom životaPrózaPoéziaSlová nad zrkadlomBohNočná návštevaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu