Zrýľujem ťa tak, že budeš plakať (od šťastia)

Jesenný čas je vhodným na zrýľovanie záhradiek. Niekomu je táto činnosť všednou, inému je zasa „blízka" ako vysedávanie pri internete pôvodným indiánom. Každý však tuší, že našu matičku Zem je potrebné občas prečesať. Pomáha jej to k dýchaniu, k rodeniu či k zachovaniu jej kvality. Občas prihnojíme, prekypríme, zasejeme semienka, polievame a trpezlivo čakáme úrodu. S ľuďmi je to podobné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Prvonovembrová sobota prekvapila krásnym dňom. Ortuť teplomera poskočila až na dvadsiatku a slnce ochotne zosielalo cez lúče úsmevy. Nohou som vrážal do rýľa a obracal zem záhradky starej mamy. Moja myseľ sa tiež obracala. Kde–tu sa objavila dážďovka a dala najavo, že mi pomáha pri vetraní zeme. Kde–tu sa objavila dobrá myšlienka, ktorá mi zasa bola nápomocná pri prevetraní mysle. Občas sa divím nad veľkolepým prepojením prírody a človeka. Niet pochýb, že práve príroda je (s poetickým nadhľadom) kolískou, ktorú kedysi hojdal Boh a drobný človek v nej pokojne pospával – neustále nás motivuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Myseľ je podobná zemine – čo do nej zasievate, to z nej aj klíči. Všimnite si, že niekoho záhradka je zanedbaná, zarastená a úroda v nej je katastrofálna, poprípade žiadna. Sused od vedľa sa však môže popýšiť starostlivo udržiavanou a bohato rodiacou záhradkou. Podobne je to možno aj so životom majiteľov týchto záhradiek – zatiaľ čo ten prvý ho má spustnutý, život druhého je šťastný a bohatý. V čom tkvie tajomstvo takého úspechu?

Starý známy Marcus Aurelius nám okrem mnohých iných zanechal aj tieto slová: „Šťastie tvojho života záleží od druhu tvojich myšlienok.“ Myšlienky sú potvorky – často sa rozutekajú kade-tade, neraz skĺznu aj do tmavých dier. Preto je potrebné myseľ občas prekypriť, zasiať do nej nové semienka, s trpezlivosťou sa o ne starať, hnojiť ich optimizmom, láskou a skôr či neskôr sa tešiť z bohatej úrody. Samozrejme, že musíme bojovať aj proti škodcom. Každý deň je novou šancou stať sa dobrým „poľnohospodárom“ svojho života. Kyprime svoju myseľ! A pozor na tie malé dážďovky (myšlienky) – tie vedia zaliezť všelikde.

SkryťVypnúť reklamu

„Pri rozjímaní je náš duch akoby v záhrade. Keď z nej na konci rozjímania odchádza, vezme si so sebou niekoľko myšlienok – kvetov, aby sa po celý deň utešoval ich príjemnou vôňou.“ (František Saleský)

Marcel Páleš

Marcel Páleš

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Okrem mnohého iného ma zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahujem hranice priemernosti, milujem čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádzam neobyčajné v obyčajnom, nájdete ma často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou môjho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac cením Boha, preto mastretnete aj v božích chrámoch, kde vyhľadávam pokoj v duši. Zoznam autorových rubrík:  ZamysleniaŽivý pozdrav z MárniceIdúc ulicouCesta za zmyslom životaPrózaPoéziaSlová nad zrkadlomBohNočná návštevaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu