Slová nad zrkadlom

Odráža náš rozospatý či „rozbitý" ranný pohľad, náš spokojný úsmev po chutnom obede, naše starosti či predspánkovú unavenosť. Vidíme v ňom nielen povrch (vyrážky či strapatý výraz po prebdenej noci), ale často aj odraz vnútra. Zrkadlo. Má ho asi každý a väčšina z nás sa do neho aspoň raz za deň pozrie. Niektorí pri ňom trávia hodiny a hodiny v nádeji, že im spolu so šminkami pomôže opeknieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Aj ja mám jedno, visí mi nad umývadlom a ukazuje mi, najmä, moju pravú tvár. Nad neho si postupne pridávam výroky, ktoré by mohli byť pre mňa každodenným vodítkom v mojom životnom behu. V sekcii „Slová nad zrkadlom“ budem úvahovo-motivačne „rozpitvávať“ tieto výroky, ktoré mi ako slnko nad krajinou visia nad zrkadlom, teda nado mnou, ktorý sa v ňom odrážam

„Ak vládneš nad okamihom, vládneš nad životom.“ (Marie von Ebner-Eschenbach)

Janíček s mamičkou sa zastavili v hračkárstve. Veľmi si želal veľké auto na ovládanie. Mamka mu ho však plánovala kúpiť na Vianoce, nemohla si ho dovoliť skôr. Kúpila mu teda aspoň lízanku a pexeso. Janíček sa urazil a odmietol maličkosti, také „sračky“ vraj nechcel, on túžil po tom veľkom aute na ovládanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doba sa posunula do iných hraníc. Detiská sú zväčša na neudržanie a ich nároky narástli. Kedysi sa deti potešili drevenému koníkovi, dnes by Vám za taký darček zamávali popred oči, či ste v poriadku. Už v detstve by sme preto mali deti viesť k tomu, aby neboli „oplaniská“ rozmaznané, ale aby sa vedeli tešiť aj z malých okamihov. Väčšinu veľkých vecí si treba zaslúžiť či vybojovať, potom si ich vieme aj zaslúžene vychutnať. Smerujem týmto k notoricky známej vete, že život sa skladá z maličkostí. Síce známa je, k srdcu si ju nevezme každý, ktorému preletí ušiskami.

Človek je ako rybár, ktorý si sadne nad hladinu jazera a čaká. Netuší, kedy a čoho sa mu dostane, aká ryba sa mu chytí na háčik. Mnohí z nás sme natoľko hlúpučkí, že malé ryby nás nezaujímajú, nevieme sa tešiť z takého úlovku. Snívame o veľkom, no ten prísť nemusí.

SkryťVypnúť reklamu

Každý deň nás osud či Boh postrčí do rôznych okamihov, i takých, ktoré keď vnímame a prežívame, môžu okrášliť náš neraz „skapatý“ život. Práve tieto drobnosti nám môžu rozžiariť naše vnútro, ktoré v zrkadle badáme len pohľadom do svojich očí.

Skúsiť vidieť aj to malé z každodenného diania, uchopiť to všetkými zmyslami a byť vďační za to, že máme šancu to „ochutnať“ – vládnuť nad okamihom, vďaka maličkostiam vládnuť nad životom – je pre niekoho nikdy nedosiahnuteľné umenie, pre niekoho každodenná cesta k úsmevu.

Marcel Páleš

Marcel Páleš

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Okrem mnohého iného ma zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahujem hranice priemernosti, milujem čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádzam neobyčajné v obyčajnom, nájdete ma často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou môjho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac cením Boha, preto mastretnete aj v božích chrámoch, kde vyhľadávam pokoj v duši. Zoznam autorových rubrík:  ZamysleniaŽivý pozdrav z MárniceIdúc ulicouCesta za zmyslom životaPrózaPoéziaSlová nad zrkadlomBohNočná návštevaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu