
Súčasnosť nám ponúka širokú paletu štýlov – najčastejšie hudobných, pod pozlátku ktorých sa môžeme ukryť, predovšetkým násťroční. Práve „deti“ sú najviac ohrozené, pokiaľ chybne pochopia ten ktorý štýl. Kamarát metalista mi nedávno ukázal stránku, na ktorej som si vypočul prioritne rev prasiat ako súčasť – priorita akejsi metalovej skupiny. Rozprával mi o tom ako spevák jednej severskej skupiny našiel zdochnutého havrana a počas koncertu ho inhaloval – dával mu umelé dýchanie. Alebo zaujímavý bol aj opis ďalšej metalovej skupiny, ktorá na koncert priniesla prasaciu krvavú hlavu a vhodila ju medzi divákov, poprípade ako sa odstrelil jeden člen skupiny a ostatní jeho kolegovia jeho mozog rozkrájali, zjedli a zvyšky poslali určitým skupinám, aby vykonali podobne. Čo tak Hip-Hop? Tam sa tiež deje všeličo, i keď nie ladené do okultizmu, ale deti to môžu pochopiť rovnako len jednostranne. „Tučné“ retiazky, oblečenie široké akoby po ich 140 kilovom strýkovi, tvrdý slovník v komunikácii, ženy, chľast, tráva. Pre istotu sa médiá momentálne snažia o vytlačenie tohto štýlu z obrazoviek a rádií. Punk má podobne svoje špeciality, tak ako aj iné štýly. Všetko záleží od uhla pohľadu, každý z týchto štýlov je vo svojej prioritnej podstate a pôvode normálnym štýlom, avšak zlé poňatie vykazuje „choré“ konanie detí.
Je otázne čo si z daného štýlu vezmú k srdcu mladí, ktorí si zvolia určitý zo štýlov za svoj „životný“, akoby za svoj postoj voči svetu. Mnohokrát to totiž znamená viac ako len hudobný žáner. Neraz ide aj o filozofiu, životné názory a následné počínanie si, o obliekanie a často aj riešenie rôznych životných situácií.
V tomto ma poburuje a irituje dnes vychytený štýl „EMO“. Myslím, že je mnohými inak pochopený ako ho vysvetľuje história. Je rozdiel to, čo by mal byť a to čo neraz v poňatí súčasných „decák“ je. Mnoho teenegerov dostáva chybnú interpretáciu EMO štýlu, kvôli čomu dochádza k chybným krokom – postupom – činom, priam „chorým“. Všeobecne ide o vyjadrenie pocitov, nepochopenia zo strany spoločnosti, bezvýchodiskovosť. Dozvedel som sa ale, že veľa mladých chápe tento štýl ako vyjadrenie zmätenosti z tohto sveta, či už v citoch, hodnotách, zo súčasnosti ako takej. Charakteristikou, ktorá sa dnes pripisuje tomuto štýlu je aj to, že jej stúpenci uznávajú, že človek sa pod vplyvom EMO štýlu aspoň raz musí pokúsiť o siahnutie si na život ako riešenie danej situácie. Smrť sa teda stáva riešením. Takisto čierne ladenie vecí, „havraních“ vlasov, všetkého, je zobrazenie ich videnia sveta. Takto mylne vníma mnoho mladých ľudí štýl EMO. Nečudo, že tak upadajú do smútku, vyzerajú ako trosky, nevidia farebnosť a krásy sveta, úsmev im k ich výzoru vlastne ani nepristane.
Chcel by som upozorniť spoločnosť pred nebezpečenstvom, ktoré hrozí šírením takto mylne pochopeného štýlu EMO na Slovensku. Príkladom je situácia z Ruska, kde dvaja chlapci vyznávajúci EMO štýl zabili mladé dievča, ktoré bolo zástankyňou iného štýlu. „Podľa ruských médií dôvodom ohavnej vraždy bol fakt, že obeť bola stúpenkyňou hudobného štýlu Gothic rock, kým jej vrahovia vyznávali štýl EMO.“ (http://tvnoviny.sk/spravy/svet/studentku-17-utopili-rozstvrtili-a-zjedli.html) Toto je podpis EMO, výstraha pre Slovensko. Je rozdiel medzi tým, čo mal EMO štýl podľa histórie vyznávať, a tým, čím sa stáva dnes, do čoho sa transformuje u mnohých jeho vyznávačov. Neodsudzujem všetkých, ale tých, ktorí to chápu v tom „chorom“ poňatí, takí sú pre spoločnosť nebezpečenstvom. Tak ako na niektorých miestach vo svete, by som rád videl aj na Slovensku zákaz resp. potlačenie tohto štýlu, poprípade snahu o usmernenie. Inak budú mediálne správy možno už čoskoro informovať o pohnutých činoch „Emákov“ podobne ako v Rusku.
Možno by bolo vhodné predchádzať situácii v Rusku a brať si príklad z ich opatrení. „Tvorcovia zákonov v Rusku plánujú zakázať štýl známy ako emo. Tvorcov zákonov dohnala k tomuto kroku skutočnosť, že čoraz viac detí podlieha depresiám a máva sklony k samovraždám. Takéto správanie má podľa nich na svedomí práve fenomén emo.“ (http://spravy.pravda.sk/rusi-chcu-styl-emo-postavit-mimo-zakon-dyr-/sk_zaujima.asp?c=A080724_151814_sk_zaujima_p23)
na záver menší vtip: Príde emák k novinovému stánku a hovorí: "Asi si vezmem život."