Ra-ta-ta-ta-ta

Reklamy sa bijú o zákazníkov, televízie o divákov, politici o voličov, pasáci o „robotníčky mora", krčmy o ožranov, výrobcovia počítačových hier o svojich „závislákov" atď. Avšak zatiaľ čo všetky spomenuté bitky môžu prebiehať bez utrpenia, iné je to už s konfliktami, kde človek proti človekovi použije zbraň. Nôž (aj rybičku), pištoľ, atómovú bombu či kadejaké vedecké prekvapenia. A kvôli čomu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: LumpArt - moderné umenie)

„Ra-ta-ta-ta-ta! Skap, ty sviňa!" vysloví chlapča a teší sa z vydareného zabitia. Čím viac ich povraždí, tým väčšia radosť. Šikovný! Rodič neodolá prosíkaniu a kúpi mu aj druhú sériu počítačovej hry. Veď aj život je boj, tak nech sa naň poriadne pripraví...
Na to, aby sme zažili najväčšiu vojnu nášho života, nepotrebujeme ani vstať z postele. Boju sa nevyhneme. Zvádzame ho každý deň. A tie rozhodujúce bitky vie človek prežiť vo svojom vnútri. Len si pomyslime na dievčinu, ktorá je bezhlavo zamilovaná a chce za svojím milým ujsť z domu. Vnútorný boj je jednou z najväčších vojen. Ale najlepšou, lebo môže predísť tej vonkajšej - svetovej.
Bojovať je prirodzené. Aj zvieratá bojujú o prežitie, o potravu, o miesto pod slnkom. Ľudia sú ale špecialisti! Dopracovali sa k „inteligentnej hlúposti". Človek ničí človeka. Spomeňme si na svetové vojny, na vojnové konflikty USA s Iránom, Irakom atď. Určite sa nehlušia len tak o lásku či pre dobro Zeme. Cieľom sú poväčšine veci, ktoré človeku v podstate ani nepatria. Nestvoril ich. Územia, ropa a všelijaké suroviny. V konečnom dôsledku ide o „šušti-šušti" (čítaj peniaze). Občas sa mi zdá, že „napredovaním" spejeme k opaku. „Neviem, ako sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, ale vo štvrtej to budú palice a kamene." (A. Einstein)
Súčasná konzumná doba človeka v každodennom boji nemálo metie. Ľuďom sa neraz niekto prezentuje ako ochranca mieru, pritom práve on je jeho narúšateľom. Lož má špičkových maskérov, vizážistov a „stajlistov". Ťažko ju dnes rozpoznať v porovnaní s pravdou. Falošné hodnoty majú lepšiu reklamu než tie pravé, pre ktoré sa oplatí žiť. Napokon ľahostajnosť k boju za pravdu sa vypláca - šetrí sily. Ak sa na niečo môžem vykašľať dnes, prečo by som to mal odkladať na zajtra? 
„Mier nemôže byť udržovaný násilím, dosiahne sa len porozumením." (A. Einstein)
Ako málo niekedy postačí, aby sme predišli utrpeniu, vojne. Veľké „málo". Veď vždy máme nejaké „buď - alebo". Porozumieť dôsledkom z „buď" nás môže priviesť k voľbe „alebo". Dobro, zlo, klamstvo, pravda... Snažiť sa o porozumenie je jednou z najlepších ciest k mieru. Len to chce zúženie opasku našej pýchy a povolenie šnúrok pokory. Zvíťazíme, ak vyhráme nad svojím horším Ja. Prejavme svoju jedinečnosť, svoju ľudskosť! Nech „ra-ta-ta-ta-ta" tretej svetovej nikdy nepríde.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Kým budeme platiť viac generálom ako učiteľom, nebude na svete mier.“ (Jan Masaryk)

(: Čo robíš ty pre to, aby bol svet krajší? :)

Pozrite si kratučké video, ktoré súvisí s článkom TU

pre viac z tvorby autora: TU

pre viac z tvorby ilustrátora: TU

LumpArt - moderné umenie
LumpArt - moderné umenie 
Marcel Páleš

Marcel Páleš

Bloger 
  • Počet článkov:  152
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Okrem mnohého iného ma zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahujem hranice priemernosti, milujem čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádzam neobyčajné v obyčajnom, nájdete ma často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou môjho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac cením Boha, preto mastretnete aj v božích chrámoch, kde vyhľadávam pokoj v duši. Zoznam autorových rubrík:  ZamysleniaŽivý pozdrav z MárniceIdúc ulicouCesta za zmyslom životaPrózaPoéziaSlová nad zrkadlomBohNočná návštevaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu