Sebamotivácia sa kreuje od detstva v škole, počas výstupov na vrcholky hôr a pri športových výkonoch. Formuje sa v práci, pri životných zážitkoch alebo pri obyčajných prehrách a výhrach. Buduje sa počas celého života pri pohybe a životnom cykle. Nemyslím si vôbec, že získať sebamotiváciu je možné školením, sedením s koučom alebo čítaním motivačnej literatúry. Hľadať ľahšiu cestu chápem a plne si ju uvedomujem. Ja som sa vždy zaujímal o zážitok. Mať nejaký emočný základ v sebe, ktorý na základe niečoho vznikol.
Fyzický a mentálny pohyb ako zdroj energie
Záťaž pre získanie sebamotivácie je dôležitá. Sám sa viem vyhecovať, keď som už niečo zažil, videl, vyskúšal, prehral, vyhral, plakal, smial sa, utekal, padol, vstal a niekde mrzol. V skratke by som to charakterizoval asi tak, že telo si prešlo všetkými emóciami alebo pocitmi. Čo to s nami robí? Viac sa cítime a poznáme. Niečo sme zažili.
Strach a pozitívne riziko
Byť v riziku neznamená, že skáčem do rokliny v Tatrách bez padáka. Strachom nemyslím, že pôjdem do Somálska bojovať s puškou. Píšem o pozitívnom riziku a o strachu ako úplne normálnej ľudskej vlastnosti s ktorou treba pracovať. Skúšať pokroky v práci, nebáť sa navrhnúť šéfovi môj pracovný postup, extravagantne sa obliekať, byť pilot v lietadle, zachraňovať ľudí pri havárii, vyberať si ťažkých súperov, dať sa na box, zdolať Mont Blanc ťažšou cestou, jesť citrón, cvičiť s vlastnou váhou, darovať veci, jesť menej, byť doktor, predávať mojím menom. Píšem vlastne o náročnejších cieľoch. So strachom sa dá veľmi dobre pracovať pri budovaní osobnosti. Strach je pocit a rešpekt. Sebamotivácia sa výborne buduje v horách. Tam sme maličkí ako špendlíková hlavička. Učiť sa nezľaknúť je veľmi dôležitým cvikom pri budovaní sebamotivácie.
Žiť striedmo a udržovať sa
Páči sa mi výrok Schwarzeneggera. ´´Vždy som jedol stredne veľké porcie mäsa.´´ Žiť striedmo je dnes veľmi ťažké zvlášť v dobe, keď sme všetci vystavení obrovskej dostupnosti tovarov a služieb. Zo snehovou vločkou je to jasné. Zvýši sa teplota a roztopí sa. Podmienky prežitia sebamotivácie v nás sú striktné. Udržovať dobrý stav je náročné. Jesť striedmo, namiesto sladkostí citrón, hýbať sa, nebrať lieky a zaťažovať viac hlavu. To všetko je riadna porcia driny. Stále na pozore. Stačí málo, aby sa vlastnosť roztopila.
Moje postrehy z praxe
Častá motivácia zamestnancov škodí. V bode zlomu sa práve oni sami nevedia motivovať.
V silnej konkurencii si vypestujeme dravosť a schopnosť naučiť sa ako prežiť.
V kríze sa ukáže, aký sme silní. Keď sa prehráva treba zabrať, keď sa vyhráva treba zlepšovať. Recesiu treba vystihnúť v dobrom okamihu a použiť na budovanie.
Ľudia so sebamotiváciou mohli zažiť syndróm vyhorenia.
Objektívne posudzovaná kritika sa vždy oplatí.
Udržovať dôležité návyky a vlastnosti nie je med lízať.
Niečo na záver
Vyberám zopár slovíčok, ktoré som použil v blogu. Trpký, mentálny a fyzický pohyb, náročný, pocit, strach, riziko, striedmo, nezľaknúť sa a drina. Všimnime si, že takmer nikde neuvádzam sladké a nenáročné veci. Asi preto je nadobudnúť silnú sebamotiváciu tak ťažké. Nepíšem o sladkých a citlivých veciach, preto je blog skôr mierený pre mužov.