Manažment riadenia ľudí

Blog je venovaný všetkým ľudom, ktorí riadia alebo akýmkoľvek spôsobom pracujú s ľudskými zdrojmi. Veľké množstvo firiem na Slovensku robí z ľudí Oświecim ľudského potenciálu. Boli ste niekedy v tomto tábore? Tam túžby, plány a osobné ciele nikto nerešpektoval. Poznáme ako manažéri taktiež túžby a ciele zamestnancov v osobnom a pracovnom živote?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Snažíme sa priveľmi riadiť ľudí a stačí tak málo, aby sme ich naučili iba viesť samých seba po správnej ceste. Silne autoritatívnym riadením znevažujeme a znehodnocujeme ľudí. Poznanie vlastných životných túžieb je veľmi dôležité. Poznáme ich emocionálnu stránku? Poznáme ich vedomie a pocity? Oceňujeme skutočne ľudí? Pristupujeme k ľudom zdvorilo a zodpovedne? Máme v sebe empatiu? Prosím, pracujme teda tak s ľuďmi, aby mohli tvoriť pre seba pocity a dať ich najavo. Spýtajme sa ich, ako sa cítia a čo im prekáža. Robíme s dušami, ktoré sú stvorené z hmoty a produkujú nehmotné veci vo forme pocitov. Prečo s nimi teda zaobchádzame ako so železom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi sa budete diviť, že kvalitný manažment riadenia ľudí je založený na emóciách. Objavujú sa už prvé lastovičky na Slovensku, kde sa nesnažíme riadiť ľudí, ale ich skôr viesť a pristupovať k nim láskavo a zdvorilo. Ešte by som rád definoval, čo je vlastné emócia. Emócia je teda jednoduchý psychologický proces, pri ktorých sú subjektívne zážitky vo vzájomnej spojitosti s fyziologickými zmenami. A píšem to celé iba preto, aby sme si uvedomili, že nepracujeme a neriadime železo (znova to píšem), ale ľudí. Našu genetiku asi ťažko oklameme, keďže emócie sú určite evolučne staršie ako rozumové správanie, preto sú ich prejavy silnejšie a ťažšie ovplyvniteľné, ale zato ľahko prenášateľné na ostatných.

SkryťVypnúť reklamu

Často sa domnievam, že pristupujeme k ľudom ako k objektom. Či chceme alebo nechceme, na našej planéte došlo k evolúcii cítenia. Vedomie tu dosiahlo dokonalosť a žijú tu obyčajné duše. Áno, obyčajné duše s ktorými denne žijeme. Tieto obyčajné duše sú tvorené z fyzickej, duševnej a emocionálnej schránky.

Výkony ľudí sa posudzujú iba na základe štatistík. Bez ohľadu na typológiu zamestnanca, jeho predností a emocionálnej inteligencie sú vhodení do tvrdého kolotoča prémií alebo zrážok z miezd. Najdôležitejším meradlom výkonu a hodnoty zamestnancov je to, čo vychádza priamo z nich. Tu je úloha manažéra, objaviť skrytý potenciál a rozvinúť ho pre prospech firmy. V ľuďoch sa skrýva svetlo, ktoré čaká, aby mohlo zažiariť. Sme vytvorení z hmoty a sme schopní vytvárať vedomé pocity. Tieto pocity dokáže vykúzliť naša hmota. Je to proste úžasné. Hmota dokáže vytvoriť nehmotné pocity. A keďže pocit nie je hmotný, nechápem preto, ako môžeme pristupovať k ľudom ako k objektom.

SkryťVypnúť reklamu

Vrátim sa k silne autoritatívnemu riadeniu, o ktorom si ľudia nevedome myslia, že je správny. Maximálne ho odsudzujem v plnej miere. A viete prečo? Sebadôvera zamestnancov je vplyvom silného autoritatívneho riadenia potlačená. Rád by som ale napísal, že kľúčom k entuziazmu v práci a motivácii je sebadôvera zamestnanca. Ako potom môžme pracovať naplno? Nie je to možné. Nechcem napísať, že budovanie autority je zbytočné. Každý manažér musí mať autoritu. Ale nie takú, aby rázne a tvrdo diktoval úlohy.

Musíme poznať svojich ľudí ako svoje deti. Musíme vedieť, kto sú, aké majú ciele a hodnoty. Musíme to vedieť preto, aby sme všetko prepojili s prácou. V prvom rade ale musíme poznať samého seba, to je základ. Prijmete zamestnanca, žmýkate ho ako citrón a nakoniec odíde alebo ho prepustíte. Toto je typické riadenie ľudí na Slovensku. Ľudia sú takto v pracovnom spánku, neprebudili sme ich, len sme im zničili život. V práci sme si naprogramovali ľudí tak ako sme chceli. Silne autoritatívnym riadením sme im vštepovali praktiky a postupy, ktoré musia byť tvrdo dodržiavané. Robíme jednu veľkú chybu, že ich iba riadime. Je to ale je chyba, a fatálna. My ich riadime a nie vedieme. Keďže ich riadime, nikdy ich nespoznáme. A keďže ich nespoznáme, nemôžme v nich rozvinúť ich potenciál pre firmu. Kto je vlastne váš zamestnanec? Otrok, naprogramovaný otrok. Naprogramovali ste si ľudí, chcel by som sa spýtať všetkých slovenských manažérov, čo takéto niečo spravili, či sú normálni? A už keď vážení čítajúci čítate tento článok, a vy ste práve zamestnancami pod takýmto manažérom. Viete ako spoznáte, že spíte? Že trpíte!

SkryťVypnúť reklamu

Treba si napísať osobný profil každého zamestnanca a na základe toho ho aj patrične oceniť. Ťahajme v práci za jeden povraz a tak angažujme ľudí do spoločného úspechu. Kvalitný a dobrý manažér oceňuje na základe osobnosti, cieľov a ľudskosti zamestnanca. Kvalitný manažér podporí úspech v pracovnom živote svojich zamestnancov, keď ich osobné cieľe prepojí s pracovnými.

Kríza je jednoznačne skúškou vodcovstva. Počas krízy jednoznačne zistíte, ako na tom je v skutočnosti váš manažér. Tu sa ukáže jeho sila a schopnosť napredovať. Dajte ľuďom možnosť a nádej sa rozvíjať. Vrátia vám to 1000 násobne! Je to ako katalyzátor. Dokážete spoločne prekonávať prekážky na trhu veľmi rýchlo. Keď budete na niečom spoločne robiť, vytvoríte určitú pohybovú formu energie. Nádej pre osobnostný rast ľudí vytvára veľa príležitostí, ktoré by vás nikdy nenapadli. Otvoria sa vám dvere a cesty, na ktoré by ste sám vážený pán riaditeľ nikdy neprišli.

Majte srdce plné istoty pri riadení ľudí. Pozorujte zamestnancov a nájdite v nich príležitosť a potenciál. Podporte ich vlastné JA. Keď budú rásť osobnostne v súkromnom živote, v práci budú rásť 10 krát rýchlejšie. Vo všetkých ľuďoch sa odrazu nájdu príležitosti a to vás posunie vpred. Bude vám kolovať v žilách entuziazmus. Pristupujte k nim láskavo a s rešpektom. Odrazu bude všetko možné. Porazíte konkurentov a budete v takom progrese, o akom ste ani nesnívali.

Marek Bachraty

Marek Bachraty

Marek Bachraty

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Musíme sa hýbať, ja na tom chcem postaviť všetko.Život je veľká polarita, raz sme hore a raz dole. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu