Hneď v úvode si dovolím upozorniť, že tento blog je do istej miery zaujatý. Pracujem ako asistent poslanca Európskeho parlamentu. Svoj postoj však píšem úplne slobodne a z vlastnej iniciatívy. Priviedla ma k tomu skutočnosť, že súčasné trendy na Slovensku nevnímam ako pozitívne. Chcem sa preto podeliť o pár postrehov, akých poslancov potrebujeme v Bruseli.
Súčasné Európske, ale aj Slovenské prieskumy odhadujú, v novom volebnom období bude viac ako polovica poslancov nových. Tie najdôležitejšie rozhodnutia, ako rozdelenie výborov, či vplyvu, sa však odohrávajú na začiatku mandátu. Ak ich chce mať poslanec možnosť ovplyvniť, musí byť pripravený, ale hlavne patriť do nejakej z politických skupín. Smer, či Republika však do žiadnej nepatria. Sedia síce na hráčskej lavičke, ale reálne sa do "hry", čiže rohodovaní o legislatíve dostanú, až keď je legislatíva hotová počas finálnych hlasovaní. Nemôžu viesť vyjednávania, pracovné skupiny, nedostáva sa im podpora skupinových poradcov, analytikov.
Ivan Štefanec je vedúcim Slovenskej delegácie v Európskej ľudovej strane, ktorá je najsilnejšou politickou skupinou v parlamente. Z jej radov je aj predsedníčka Európskej komisie a prezidentka Európskeho parlamentu. Vedie najvplyvnejšiu partnerskú organizáciu pre malých podnikateľov v Európe a je tak hlasom desiatok tisícov malých zamestnávateľov.
Počas 20 rokoch skúseností v národnej aj európskej politike si vypestoval dostatočnú odolnosť voči narastajúcemu populizmu pri rozhodovaní o politických otázkach. Tá je podporená ďalšími dvoma dekádami praktických skúseností z riadenia biznisu, čo prináša do našej práce efektivitu, rýchle vyjednávania a tak v tejto oblasti vzácnu - praktickosť. Popri tom stíha vyhrávať bežecké súťaže.
Ivan Štefanec nepotrebuje robiť skratky ani hodnotové kompromisy. Vždy sme pripravovali hlasovania konzistentne, prioritu mala pomoc podnikateľom, ochrana spotrebiteľa, technologický pokrok a digitalizácia, či ochrana používateľov internetu. Sme zástancami toho, aby sa na Európskej úrovni riešili len témy, na ktoré dostal právomoci a nevytvárali zbytočne priestor pre prehnaný aktivizmus, ktorý spoločnej Európe skôr škodí.
Je jasné, že hlavným prínosom zjednotenej Európy je bezpochyby mier. Jedným dychom však treba dodať, že ekonomická spolupráca vo forme jednotného trhu je v takomto rôznorodom priestore svetovým unikátom. Oba tieto piliere sú dnes v ohrození.
Som preto na základe mojich skúseností priamo z parlamentu presvedčený, že si nemôžeme dovoliť experimenty. V parlamente potrebujeme skúsených, odborne zdatných a spoľahlivých politikov, na ktorých sa viete spoľahnúť. Len tak dokážeme zvládnuť tieto veľké výzvy.