Letný seriál na pokračovanie - 11/12 Miesta v mestách II.

Kežmarok, Levoča, Litmanová, Margecany, Martin, Podolínec, Ružomberok, Spišská Belá, Spišská Nová Ves, Spišská Teplica, Stará Ľubovňa, Šuňava, Tatranská Polianka, Terchová. Nie každé mesto sa môže aktuálne pomenovať ako metropola. Ale každé mesto alebo dedinka je tak ako aj človek výnimočné niečim iným. Zvyčajne cestujeme za kultúrou, za pamiatkami, za oddychom. Toto leto som ani neplánoval, že navštívime toľko miest, stalo sa to nejako spontánne. Viedla nás k tomu túžba objavovať. Niekedy človek nepotrebuje objavovať veľkoleposť, úžasnosť, výnimočnosť, niekedy je krásne, keď sa človek nechá prekvapiť niečím čo v podstate ani nehľadal a čo pre väčšinu ľudí nestojí za zmienku. Dôležitý je pocit, že sa človek cíti dobre, tam kde je, alebo kde ho vietor zaveje. Niekedy človek pozná miesta roky a práve v určitom čase začne vnímať veci a javy inak. O tejto inakosti je aj tento minicestopis.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Kežmarok - vždy som v tomto meste obdivoval červený kostol, ktorý bol zaujímavý práve tým, že sa do žiadného slovenského stavebného slohu nehodí. Časom som prišiel aj na to, že toto mesto má aj svoj hrad, taktiež dosť netradične zakomponovaný na okraj námestia. V podstate som toto mesto vždy mal rád, lebo to bola prestupná stanica z motoráčika na autobus ku babke do Lendaku. Vždy ma to fascinovalo. V podstate je to mesto, ktoré Vás prekvapí a Vy si to niekedy ani neuvedomíte. V podstate je to miesto, kde môžete zažiť množstvo zážitkov a pritom je to iba priemerné slovenské mesto. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Levoča - ak by som bol realitný maklér, tak o tomto meste Vám dokážem hovoriť celé dni. Je to asi najhistorickejšie miesto na Slovensku, ktoré nepatrí do oblasti starých baníckych miest. Rád cez toto mesto prechádzam, a aj v ňom. Všetci poznáme geniálneho majstra Pavla z Levoče, klietku hanby, najmenšie historické divadlo na širokom ďalekom okolí. Štátny archív. Občianska vybavenosť je tu fantastická: Pútnické miesto, nemocnica so všetkými oddeleniami, väznica ak niekedy nepočúvame a množstvo iných atrakcií, ktoré majú celoročné využitie. Skrátka oplatí sa tam ísť pozrieť.

Litmanová - ak chcete vedieť ako vyzerá typická slovenská dedinka, tak treba prísť do Litmanovej. Ak chcete veriť na zázraky, tak navštívte horu Zvir. Ak mi neveríte, tak sa presvedčíte aj sami. Je to tak výnimočné miesto, že som mu venoval jeden celý článok v tomto seriáli 2/12. Skrátka toto miesto mám rád a preto som ho toto leto navštívil dvakrát a stále som sa tam cítil príjemne a prijatý. Sú veci, ktoré sa slovami nedajú opísať a Litmanová patrí k nim.

Skryť Vypnúť reklamu

Margecany - toto miesto ma vždy upútalo pri ceste vlakom do Košíc, alebo Prešova. Sestra tu bola ako dieťa v letnom tábore a keďže to bol dievčenský tábor, tak ja som musel zostať doma, lebo nie som dievča. Stále som si projektoval v hlave, kde asi strávila moja sestra dva týždne. Dodnes mi nič nenapadá. Je to taká krásna dedinka v údolí, malé domčeky aj bytovky. Toto leto som tam bol s kámošom pozrieť jeho sesternicu a stretli sme sa na stanici, kde v krásny júlový večer bolo veľmi príjemne teplo a my sme vôbec nepotrebovali žiaden luxus veľkomesta, stačili iba hviezdy, kopce všade dookola a príjemná spoločnosť. 

Skryť Vypnúť reklamu

Martin - občas tam trávievam víkendy u mojej sestry, ktorá sa tam vydala. Každý boží rok sa tam chystám na Scénickú žatvu (divadelný sviatok amatérskeho divadla). A zatiaľ sa mi tam nepodarilo prísť. Je tam kvalitné divadlo s kvalitnými slovenskými hercami a herečkami. Keď prechádzam autom cez Martin, tak vždy mi udrie do očí podnik ROUTE 66, kde som v živote nebol, a kde sa ani v živote nechystám. Skrátka mi to nič nehovorí. Keď som tam bol na vojne tak ma tam upútal akurát podnik Pod lipou. Momentálne už nefunguje, tak nemôžem navštíviť obľúbené miesto, kde som tak často a rád trávieval vojenské vychádzky. 

Skryť Vypnúť reklamu

Podolínec - dokiaľ som nenavštívil toto mesto. To som ani nevedel, že je to mesto. Tak som si myslel, že tu sa nedá nič zaujímavé vidieť. Kamarát tam má spolužiačku zo strednej školy, tak sme ju cestou z Litmanovej išli pozrieť. Kým sme na ňu čakali mali sme možnosť poprechádzať sa po mininámestí. Tu som pochopil, že menej je niekedy viac. Je tam krásne a to je jedno na ktorej ste ulici. Pri improvizovanom parkovisku pri námestí je rarita, ktorú som videl prvýkrát v živote je tam dom s popisným číslom, ktoré je rovnaké s číslom domu. A to ma dostalo ako prvé. Ďalšie pokračovanie bolo keď sme hľadali bankomat SLSP. Mali sme ešte asi tak hodinku čas, tak sme len tak stáli a zrazu prišiel jeden pán okolo pädesiatky a dal sa s nami do reči. Krásne bolo na tom to, že pozitívnejšieho človeka na vozíčku som jakživ nestretol. Strieľal na nás vtipy jeden za druhým. Posledný krásny zážitok bol keď sme boli v miestnom bare, ktorý dokáže potešiť interiérom ako aj cenami. Skrátka žiadna nepochopiteľná prirážka za nič. Skrátka poctivý podnik. 

Ružomberok - toto je mesto, kde sú dobrí ľudia. Hovoria krásne spisovne. Nie ako my barbari zo Spiša. A je tam dúfam ešte aj Internet Bar Doma, kde sme s divadlom radi chodili hrávať. Ak sa prejdete po námestí natrafíte na Dinosaurie vajce, Hotel Kultúra a veľa krásnych maličkých uličiek. Iba jednu chybu má toto mesto. Ak chcete výjsť z Tesca autom na hlavnú dvojprúdovku, tak si môžete rovno otvoriť knihu a prečítať do konca, lebo je to skoro nemožné, ak idete na Martin. Skrátka tomu nechápem. Inak fajn.

Pokračovanie nabudúce. Posledná epizóda. Posledné spomienky na leto.

Marek Duda

Marek Duda

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje životné heslo je: "Je mi jedno, či človek má 10 alebo 100 rokov, ak ma dokáže niečo naučiť som rád, že som ho spoznal." Človek po tridsiatke začne vnímať prostredie, v ktorom žije trochu ináč ako dovtedy. Preto sa zaujímam o komunálnu politiku a v tohtoročných komunálnych voľbách kandidujem na poslanca do Mestského zastupiteľstva v Poprade. Zoznam autorových rubrík:  UmenieSekretárŠpajzkaDivadelné pocityPráci česťSúkromnéNezaradenéEkohračkyGaléria (ne)slávnych umelcov

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu