"Človek sa smie na druhého pozrieť zhora iba vtedy,...

keď mu pomáha postaviť sa na nohy"  Tento krásny výrok nie je môj. Povedal ho Gabriel Garcia Marquéz. Našiel som ho v našich miestnych novinách, ktoré kupujem iba pre výroky, ktoré tam sú. Články v nich sú takpovediac dosť nezáživné. Viacmenej by som povedal, že náš týždenník je vlastne informátor, čo kde kedy sa udialo, alebo sa udeje. Priestor na obohacujúce články tam v podstate nie je, i keď z niekedy štvorstránkových novín sú v súčasnosti dvanásťstránkové. Možno je málo prispievateľov, ktorí by sa podujali na skultúrňovanie tohto informátora mesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Všetci z tohto pochopíme, že autor hovorí o pokore, ktorú by sme mali mať všetci ľudia na tejto planéte. Pokore v tom zmysle, aby sme nezabudli na ľudskosť a zostať ľuďmi v každej situácii, nech je hocijaká. Možno to chápať aj ako neprestávanie v pomáhaní druhým, tam kde treba pomôcť. V dnešnej dobe sme na to voľajako zabudli. Tak sa ponáhľame, že ani nestíhame si všímať, že starneme, dosahujeme ciele niekedy na úkor všetkého ostatného a niekedy aj podstatnejšieho ako sú naše ciele.

Všetci chceme byť úspešný, takpovediac "Za vodou", zabezpečení v každom ohľade (dom, byt, auto, 2 x do roka dovolenka) a v podstate sme na seba pyšní, že sa môžme všetkým s úsmevom na tvári pochváliť akí sme šikovní a pracovití. To, že nevidíme naše deti ako vyrastajú osamotení a predsa "papierovo" s obidvoma rodičmi. Ako si majú naše deti vybudovať vzťah s nimi, keď ich v podstate nemajú, iba vedia, že patria do určitej "základnej bunky spoločnosti". Potom je trošku zvláštne, že si deti svoje vzory hľadajú niekde inde, ako tam, kde prirodzene majú hľadať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale ako to súvisí s úvodným citátom? Asi tak, že ak deti nevidia vo svojich rodičoch vzory pokory, skromnosti, lásky, obetavosti, tak sa to nikdy nenaučia, lebo nemajú od koho. A potom bude pre nich ťažko pochopiť zmysel a význam tohto krásneho výroku.

Marek Duda

Marek Duda

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje životné heslo je: "Je mi jedno, či človek má 10 alebo 100 rokov, ak ma dokáže niečo naučiť som rád, že som ho spoznal." Človek po tridsiatke začne vnímať prostredie, v ktorom žije trochu ináč ako dovtedy. Preto sa zaujímam o komunálnu politiku a v tohtoročných komunálnych voľbách kandidujem na poslanca do Mestského zastupiteľstva v Poprade. Zoznam autorových rubrík:  UmenieSekretárŠpajzkaDivadelné pocityPráci česťSúkromnéNezaradenéEkohračkyGaléria (ne)slávnych umelcov

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu