Kto bol Andy?

Nie som nejaký špecialista na osudy slávnych, ale keď sa na Slovensku povie Andy (čítame skoro-všetci Endy), každý vie o kom je reč. Keď som čítal jeho životopis, a trojdielny francúzsky dokument o ňom a ľuďoch z Factory, tak som si veľmi živo predstavoval jeho detstvo, strednú školu, stratu otca a jeho profesionálne začiatky. Možno si poviete, namaľoval konzervu s polievkou a stal sa slávnym. Mne o to momentálne nejde. Jeho cesta ku sláve nebola ani tak jednoduchá ani tak úžasná, z toho všetkého čo som si o ňom zistil som prišiel na to, že bol veľmi citlivý človek. Poviete si normálka a čo? V podstate nič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Štvrť v Pitsburgu, kde sa narodil bola najchudobnejšia časť, kde žila veľká komunita emigrantov zo Slovenska a iných stredoeurópskych krajín. Doteraz američania nechápu, ako sa človek z takejto najchudobnejšej kasty ľudí (lebo doteraz existuje v amerike tento systém delenia ľudí), mohol stať milionár. Andy bol veľmi vnímavý a nebál sa života. Mal dobré vzdelanie vďaka tomu, že mu otec odkázal ušetrené peniaze na to aby vyštudoval a to mu umožnilo etablovať sa do lepšej spoločnosti. Samozrejme, že to nešlo naraz. Najprv robil reklamnú grafiku a postupne sa dostal k bohatým američanom, ktorým zo začiatku darovával svoje sieťotlače. Bežného človeka by to ani nenapadlo, že by mal svoje dielo podarovať boháčovi, lebo naša slovenská nátura hovorí: "prečo by som to mal darovať, keď má dosť peňazí na to, aby si to kúpil". Lenže títo ľudia nemali potrebu kupovať si Andyho diela, lebo nepoznali ich hodnotu. A prečo vlastne som tu písal o Andym Warholovi, lebo v modernom poňatí nového marketingu 3.0 ide hlavne o pocity, hodnotu, vernosť značke a práve teraz je jeho dielo a odkaz aktuálnejší ako kedykoľvek predtým.

Marek Duda

Marek Duda

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje životné heslo je: "Je mi jedno, či človek má 10 alebo 100 rokov, ak ma dokáže niečo naučiť som rád, že som ho spoznal." Človek po tridsiatke začne vnímať prostredie, v ktorom žije trochu ináč ako dovtedy. Preto sa zaujímam o komunálnu politiku a v tohtoročných komunálnych voľbách kandidujem na poslanca do Mestského zastupiteľstva v Poprade. Zoznam autorových rubrík:  UmenieSekretárŠpajzkaDivadelné pocityPráci česťSúkromnéNezaradenéEkohračkyGaléria (ne)slávnych umelcov

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu