Môj Deň bez umenia

Dnes bol vyhlásený na Slovensku (možno aj inde) Deň bez umenia. Mal by poukázať na to, že stále ubúda návštevníkov kultúrnych akcií, galérií, múzeí, divadiel a iných kultúrnych ustanovizní. Neviem ako dlho je zavedený tento sviatok-antisviatok, ale pokles návštevnosti divadiel zaznamenávam ako divadelník v stredných rokoch už asi od roku 2000. Možno aj skôr. Kde sú príčiny tohto stavu? Kto za to môže? Dokážu kultúrne ustanovizne predať svoj kultúrny produkt? Táto téma je veľmi širokospektrálna, preto sa niet čo diviť, že sa v tomto článku dotknem iba určitých hrubých rysov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V roku 2001 som sa prvýkrát zoznámil s divadelným manažérom Stanleym. Umenie a kultúra je podnikanie ako každé iné, akurát to nie sú práve potraviny. Človek ich nepotrebuje denne. Na to aby sme vytvorili určitý produkt kultúrneho priemyslu musíme si urobiť predbežný rozpočet koľko tá "sranda" bude stáť. Potom sa musíme pozrieť aké máme zdroje ľudské, finančné, dobrovoľné. Je veľmi ťažké vytvárať koncepcie kultúrnych aktivít, keď nevieme sami, či zajtra budeme mať na lístok na autobus. Kultúra je krásna, ale bolo by určite super, keby všetci mali bicykle a presúvali sa zadarmo. To je asi tá najväčšia položka zo všetkého. O ubytovanie by sme sa už nejako postarali, rozhodili by sme to ku kamarátom. Ani tá strava by nebola až taký problém. Honoráre by sa poriešili nejakým tým demižónom, alebo zopár litrov domácej. To by bolo také kamarátske a veľmi milé. Kulisy by doviezol ujo šofér odvedľa z firmy, ktorá má dodávateľa v mieste pobytu kultúrnych činovníkov. To by sme mali tie také čo sa volajú, že priame náklady v suchu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A čo tie nepriame. Tie sú dosť komplikované. Predstavme si, že dostaneme z SCP dar vo forme papiera, Fax Copy nám to vytlačí a mestské informačné centrá to vylepia samozrejme tiež zadarmo. Techniku nám požičia samozrejme aj s dovozom kamarát, lebo je kamarát a basta musí spolupracovať. Financovanie organizátorského crew zaplatí úrad práce cez aktívnu opatrenia na trhu práce. Super.

Teraz už máme všetko pripravené na to, aby mohla akcia očakávať nával ľudí. Lebo my si myslíme, že práve naša akcia je super a ostatným to nejako dôjde a prídu na našu akciu. To je celý manažment v kultúre keď nie sú peniaze. Alternatíva sa vždy nájde. Akurát, že je to utópia myslieť si, že všetci budú robiť všetko zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Poďme do reálu: ak by sa ma niekto spýtal, či súhlasím, že bude mať NATO v Poprade sklady, ako prvý sa prihlásim za skladníka. Prečo? Lebo Poprad vymiera a tak by tu aspoň niekto prišiel na tú kultúru sa pozrieť.

Marek Duda

Marek Duda

Bloger 
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje životné heslo je: "Je mi jedno, či človek má 10 alebo 100 rokov, ak ma dokáže niečo naučiť som rád, že som ho spoznal." Človek po tridsiatke začne vnímať prostredie, v ktorom žije trochu ináč ako dovtedy. Preto sa zaujímam o komunálnu politiku a v tohtoročných komunálnych voľbách kandidujem na poslanca do Mestského zastupiteľstva v Poprade. Zoznam autorových rubrík:  UmenieSekretárŠpajzkaDivadelné pocityPráci česťSúkromnéNezaradenéEkohračkyGaléria (ne)slávnych umelcov

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu