Aj choré deti sú v prvom rade deti

Písmo: A- | A+

Malý chlapec mi visí na rukách. Smeje sa na celú pusu. Chytám ho za jeho "pneumatiky" na bruchu. "Koho sú to šunky?!" džavocem naňho. On sa rehoce a ústa plné štyroch zúbkov otvára od štastia. Jeho dlhé mihalnice na mňa mávajú. V jeho gaštanových očiach je iskra šibalstva, iskra detstva, iskra nepoškvrnenosti, radosti...

Dnes má prvé narodeniny.

"Všetko naj!"

Nie, nedostane dnes nič špeciálne. Možno o kúsok viac pozornosti ako v iné dni. Veď on si špeciálit užíva od narodenia. Má dedičnú metabolickú poruchu, ktorá mu môže, kedykoľvek siahnúť na život. Stačí tak málo. Pochybenie v prísnej diéte, kde sú presne rozpočítané všetky jouly a každá aminokyselina je presne aplikovaná. Stačí ak ho zmôže infekcia a rozvráti tieto jemné rovnováhy. Stačí naozaj málo.

Dnes sa ale smeje. Dnes má svoj deň. Keď mu robím lietadielko a ukazujem mu uja s kosačkou, keď ma celého oslintáva a chce mi urvať menovku z trička.

"Všetko naj!"

Nech v živote nájdeš ľudí, ktorí ťa budú milovať, čítať ti rozprávky, budú sa o teba báť. Večer ťa prikryjú a nedovolia bubákom ti ublížiť. Nech si nájdeš domov...

Jeho kamarát z izby na mňa vystiera rúčky z postieľky. "Dole, kokoľ, kokoľ!..."

"Dobre, dobre, nežiarli..."vravím mu. so škripotom stiahnem zábranu a beriem ho na ruky. Hneď mi berie fonendoskop a vešia si ho na krk. "Kokoľ!!!" kričí víťazoslavne a smeje sa mu každá kučierka na jeho hlave.

"Áno teraz si doktor" usmievam sa naňho. To už ma stihne odzbrojiť od pera, zo stola ťahá myš z počítača a asi treťou rukou trieska do plechovej skrine. Jeho žlto sfarbené oči sú prešibanejšie ako Veľká noc v Lendaku. "Ty si dobrý expert!" vravím mu.

Postavím ho na zem. Jeho tenké nôžky sa zdajú, že nemôžu udržať jeho telo s veľkým bruchom. On s nimi, ale prepletá tak, že za ním nestíham.

Na primára  z diaľky kričí: "KOKOĽ!!!  HAHAHA!!!" a s gaťmi na pol zadku beží chodbou.

Zajtra nás opúšťa späť do ústavu. Vráti sa, aby sme mu opäť zastavili krvácanie z ciev, pre cirhózu pečene. Ako dlho mu to vydrží? Nik nevie. Jedinou jeho záchranou, by mohla byť transplantácia pečene, ale vzhľadom na charakter jeho choroby, je otázna. Takto mu zostávaju nejaké roky života, ak sa niečo neskomplikuje. Ktovie...

"Dnes je to tu jedna veľká zábava" konštatujem.

Kolegyňa vraví: "No povedz. Sú toto choré deti?" chíľku sa zamyslí a dopĺňa: "aj choré deti sú najprv deťmi"

Áno sú deťmi s celým svojím svetom, aj keď pre choroby sú na nich jazvy...

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu