Ako si predstavujete predčasne narodené dieťa?

Písmo: A- | A+

Mamičky prichádzajú z pôrodnice. Bledé, ešte slabé po pôrode. Napriek všetkému, alebo skôr práve preto, čo sa stalo, chcú vidieť svoje dieťatko. Chcú vedieť, že žije. Vedia, že to takto nemalo byť, že malo byť ešte chránené v nich. Nik to samozrejme neplánoval. Stalo sa.  Predčasne sa rodí, čím ďalej, tým viac detí.

Na Slovensku sa čísla pohybujú okolo 6-7 percent pre predčasne narodené deti. Dôvodov je viac, od zvyšujúceho sa veku rodičky, až po dnešný baby boomu.

Ako by znela vaša odpoveď na otázku: "Viete si predstaviť dieťa, ktoré má medzi 1500 - 2000 gramov? A čo deti 1000 - 1500 gramové?" Deti pod kilo pre mnohých možno znejú ako science fiction.

Takto nejak sa dajú naše deti aj rozdeliť, alebo ich môžme deliť podľa týždňa tehotenstva, v ktorom sa narodili na ľahkú, strednú, ťažkú a extrémnu nezrelosť.

Dôvodov predčasného pôrodu je množstvo. Mnohokrát sa žiaden dôvod nenájde.

Prechodne sa im stáva domovom plastová škatuľa s okienkami. Inkubátor. Jeho príchodom sa mohla zrodiť aj samotná neonatológia (medicínsky odbor, starajúci sa o novorodencov). Inkubátor vznikol vďaka francúzskemu nacionalizmu.  Po porážke vo Fransko - pruskej vojne v roku 1871 francúzski lídri si uvedomovali klesajúcu pôrodnosť v porovnaní s Nemeckom. Preto gynekológovia a iní lekári sa začali viac zaujímať o starostlivosť o matku a novorodenca. Takže prvý inkubátor uzrel svetlo sveta v 80tych rokoch 19 storočia.

tarniers.gif

To bol však len začiatok. Ďalej bolo potrebné vyriešiť problémy s výživou, ochranou pred infekciami, a zabezpečením ventilácie.

Všeobecne platí, že čím je nižší týždeň tehotenstva, tým sú horšie prognózy prežitia a postihnutia detí.

To sú obavy všetkých rodičov, ktorým sa narodí takéto dieťa. Mamičky po pôrode ležia na pôrodnici. Oteckovia sú často tí, ktorí ich vidia ako prví. Akákoľvek príprava pred tým ako ich beriem na našu jednotu intenzívnej starostlivosti, nie je dostatočná. Mnohokrát sa bojím, že sa mi chlap ako hora zvalí...

A naše blšky? Spokojne spia v domčekoch, alebo nás skúšajú, či im vieme pomôcť. Viete si predstaviť vziať takéto dieťa do ruky a napríklad nakŕmiť ho?

V pravidelných intervaloch sa k nim natiahnu ruky, ktoré voňajú dezinfekčnými prostriedkami a urobia s nimi opakované úkony. Odsať, skontrolovať žalúdok, prebaliť, nakŕmiť.

Na ich telíčkach vysia samé kábliky, hadičky a iné zariadenia. Počas prvých dní až týždňov života je ich prežitie veľmi rizikové. V ďalšom stabilnejšom období je to o rátaní každého gramu hmotnosti a mililitra mlieka, ktoré dostanú.

Ako je to s nedonosenými deťmi, čo sa týka orgánov? Jednoducho by sa dalo povedať, že nezrelosť sa týka všetkých orgánov, systémov a funkcií v tele. Tie sú schopné života, ale ešte sa ďalej vyvíjajú. Ak nie je tento vývoj správny, vedie k rozličným poškodeniam.

Najčastejšie komplikácie sú poškodenie pľúc, očí, krvácanie do mozgu, poškodenie čriev...

Úlohou neonatológie nie je len udržať pri živote predčasne narodené deti, ale aj znížiť čo najviac ich chorobnosť. To sa vďaka moderným technológiam darí stále viac a viac. V 90 rokoch 20. storočia doslova k skoku v starostlivosti.

Predčasne narodené dieťa sa nerovná dieťa poškodené. Je to častá predstava ľudí, ale nie je tomu tak. Je to dieťa, ktoré môžte objať jednou rukou, ktoré si vyžaduje vašu intenzívnu pozornosť od samého začiatku života. Je to dieťa, ktoré bolo vyhnané z raja predčasne.

Je to dieťa...

 

Obrázok: www.neonatology.org

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu