Uviazli ramienka. Napriek všetkej snahe matka netlačí. Gynekologička sa snaží dostať uväznenca vonku. Stojím a modlím sa, aby to dobre dopadlo. Pohľad na to je desivý. Mám dojem, že každú chvíľu sa mu zlomia väzy.
Našťastie jedno ramienko je už vonku ďalšie za ním. Beriem si telíčko so sebou. Po stimulácii začne dievčatko dýchať.
Šťastný koniec. Len zlomená kľučná kosť...
Adrenalín opadol. Zaľahnem do postele síce len na chvíľu, ale predsa. nespím rozmýšľam, prečo matky chcú rodiť doma a chcú rozličné alternatívne spôsoby pôrodov? Novorodenecká úmrtnosť je vďaka dnešnému systému nízka. O matku i dieťa je postarané. Prečo teda?
Zhrniem dôvody, ktoré sú zo strany zástancov alternatívnych pôrodov proti pôrodu v nemocnici:
Prostredie: Matky sú prirovnávané ku samiciam cicavcov, ktoré pôrody odsúvajú ak sa necítia bezpečne, ak sa cítia sledované. Znie to rozumne matka nemá kľud, ticho, tmavý kútik, kde by sa cítila, čo najlepšie. Tento dôvod podľa mňa dnes postupne odpadá. Môžte si zaplatiť rozličné nadštandardy, kde budete len s nevyhnutným personálom.
Čo sa týka primitívnych národov je to rozličné. Niekde je pôrod vec doslova verejná a budúca matka je obklopená celou osadou. Niekde je s matkou len otec, ale väčšinou je jej spoločníčkou žena a niekedy je úplne sama.
Čo sa týka sledovania pomocou monitoru. Informácie z neho sú dôležité, aby sme mohli zasiahnúť v pravý čas.
Samovyvolanie dôvodov:
Henci Goerová je pani, ktorá veľmi bojuje proti "modernému pôrodníctvu. Tvrdí , že komplikácie a lekárske výkony sa reťazia. Takže psychický stres z pôrodnice vedie ku zabrzdeniu pôrodu. Lekári použijú oxytocín(hormón urýchľujúci pôrod)Ten vyvolá silné kontrakcie a tie spôsobia zlý monitor a celé to skončí cisárskym rezom.
Celá situácia je podľa mňa príliš zjednodušene zaškatuľovaná. Určite, nedá sa povedať, že by to tak nebolo, ale na druhej strane u vyčerpanej rodičky by bolo hlúposťou jej nepomôcť. Zlý monitor: praxou by malo byť posúdenie stavu a podľa neho sa rozhodnúť. Čiže celé je to individuálne...
Imprinting - vznik vzťahu:
Z mojej praxe je to tak, že matka dostane dieťa hneď po narodení. Prestrihne sa pupočná šnúra a dieťa sa vezme krátko na zabalenie. Potom sa priloží k matke, k prsníku. Nevidím teda žiaden problém. Pri cisárskom reze, ak nie je v celkovej anestéze dieťa matke ukážem, pohladím rúčkou po tvári...Po ošetrení sa donesie ku matke. Samozrejme v určitých prípadoch, keď stav dieťaťa nie je dobrý, alebo je príliš malé atď...sa kontakt s matkou skracuje. V týchto príapadoch je to však myslím si pochopiteľné. Rozličné výskumy, ktoré ukazujú cez hypnózu, že zážitky z tohto obdobia sú pre ľudí tak silné ako brutálne fyzické zneužitie, že vzniká citová trauma a podobne sú v takýchto prípadoch neadekvátne. Taktiež rozličné výskumy ukazujúce súvislosti s okolnosťami pôrodu a autizmom, schizofréniou, samovraždami, drogovou závislosťou, či anorexiou sú tak trochu samoúčelné.
Tak ako na záver? Myslím, že negatíva pôrodu v nemocnici sú zanedbateľné v porovnaní s tým, keby došlo ku komplikáciam doma a možnosť pomoci by bola vzdialená. Možno by moje dievčatko z nočnej skončilo oveľa horšie...
O pôrode ako ho môže chlap precítiť