Sviatočné klokankovanie

Písmo: A- | A+

Na chodbe blikoce obrazovka televízora. Dolieha z neho popoluškovská hudba. " Kde pak....." Na okne svietia svetlá v tvare stromčeka. Atmosféru dotvárajú blikajúce pumpy a monitory kresliace čiary, za ktorými sa skrývajú základné životné prejavy.

Štedrý večer. Na intenzívke svieti stromček. Jurášek si voľne cvála... a drobci v inkubátoroch spia, alebo sa ticho mrvia. Možno čakajú Ježiška...

Rodičia prinášajú svojim drobcom darčeky. Namiesto pod vianočný stromček, ich dávajú do termolôžka, alebo inkubátora. Ak hračka nie je umývateľná skončí v plastikovom sáčku. Ovečky, medvedíkovia, anjelici sa nesťažujú na takéto zaobchádzanie a poslušne strážia svojich malých majiteľov.

A krpci nezaostávajú v darčekoch. Niektoré sa rozhodli darovať rodičom svoju extubáciu, iné zase, že už nepotrebujú infúziu, že tolerujú stravu, že pribrali...

Klokankovanie je prikladanie nedonoseného dieťaťa na telo matky (skin to skin). Cieľom klokankovania je zlepšiť fyzický a duševný vývoj nezrelého novorodenca, podporovať citovú väzbu matky a dieťaťa. Matky sa takýmto spôsobom stávajú živými inkubátormi. Dokážu vytvoriť dostatočné teplo, takže sa deti napriek svojej nízkej hmotnosti nepodchladzujú.

kangaroocare.jpg

http://www.childrensspecialists.com/body.cfm?id=1116

A tak bolo aj na vianoce. Prvé klokankovania sú vždy najviac emotívne. Malý krpec sa vyberá zo svojho brlôžka. Netuší, čo sa s ním bude diať. Myslím, že sme ho nedostatočne edukovali :)

Mamine prebehne slza."On je taký malinký. Neublížim mu?" "Nie je malý, veď už pribral, má skoro kilo" usmievam sa na ňu.

A zrazu sa jej dotýka. Tmolí sa na nej, hľadá si miesto. hlavu si ukladá priamo tam kde počuje jej ustrašené, bijúce srdce. Mamina ho cíti, každý jeho pohyb tak ako to bolo počas tehotenstva. "Takto vystrájal aj v brušku" Po chvílke sa malý upokojí a je mu ako v siedmom nebi. Všetky krivky čísla a parametre z monitora to ukazujú. Sestrička poupravuje hadičky, ktoré sa ťahajú k niečomu, čo sa stratilo na maminom tele.

A otecko? Ten malému palcom hladí nôžku, ktorá mu trčí. Jeho palec je väčší ako celé jeho chodidlo a myslí, že mamine závidi. :)

V tom momemnte určite zabudli, že sú nejaké vianoce, že ich tam niekde v tej upršanej tme čaká nejaká štedrá večera, že sú nejaké darčeky...

Klokankovanie bolo pre nich to najkrajšie (od Ježiška)...

 

Skryť Zatvoriť reklamu