Človečina...

Písmo: A- | A+

Internetové diskusie a články na blogoch, v médiach sa predbiehajú v množtve extrémnosti ohľadne života. V drvivej väčšine však tento problém neriešia... Stačí však dokument, ktorý bežal na ČT 2 - Nejtěžší volba a človek pochopí, že sa to dá aj inak.

V momente, keď zmeníme uhol pohľadu. Keď prestaneme vnímať postihnuté dieťa, ako diagnózu a začneme ho vnímať ako dieťa....ako človeka...

V dokumente sú výpovede matiek, ktorým bolo počas tehotenstva oznámené, že majú ťažko postihnuté dieťa. Rodičia sa rozhodli tieto deti donosiť.

Donosiť napriek tomu, že vedeli, že počas tehotenstva, po pôrode, alebo krátko po ňom umrú.

Myslím, že pre mnohých je to nepochopiteľná vec. Ako aj pre samotných lekárov. Matky tam spomínajú, ako im opakovane vysvetľovali, lebo nerozumeli tomu, že ony sa tak rozhodli.

Asi to bude tým, že odborníci skĺzavajú do toho, že vnímajú tieto veci ako situáciu, ktorej riešenie je jasné...

Čo mnohí asi nechápu je, prečo to urobili. Odpoveďou je, lebo je to život, niečo, čo je prirodzené.

To je celá jeho nahá podstata, ktorá sa v dnešnom svete stráca. V množstve definícii a vysvetlení...

Ako jedna z nich rozpráva: "Dovolili sme mu vidieť krásu tohto sveta..." To je možno to, čo nevidíme...a je to horšie, ako porodiť postihnuté dieťa...

Ďalším problémom, ktorý máme je smrť.

To, že ju nechceme vidieť, že nás desí a preto ju radšej utlačíme... Ale ona tu je... "Najhoršie na svete nie je smrť, ale neláska...."

Tí ľudia mohli to dieťa podržať, mať ho v rukách, keď umieralo. Mali šancu sa s nimi rozlúčiť. A nemusia žiť s vedomím, že oni sa rozhodli pre jeho smrť...

Myslím si, že rodičia majú dostať dostatok informácií a možnosti riešenia. Majú byť, čo najviac zapojení do rozhodovania.

Len týmto spôsobom sa dokážu s touto situáciou najlepšie vyrovnať.

 

Skryť Zatvoriť reklamu