Neonatológia je odbor veľmi mladý. Za svoju krátku históriu však urobila obrovské pokroky. Vznikla v roku 1960. Podľa dostupných faktov dieťa s pôrodnou hmotnosťou 1 kg malo vtedy 95% riziko úmrtia, v roku 2000 má to isté dieťa 95% šancu prežiť. Hranice sa posúvajú ešte ďalej, Preto sa určité definície museli meniť. Napríklad za potrat sa považovalo dieťa s pôrodnou hmotnosťou pod 500 g. Dnes vidím ako zachraňujeme aj takéto deti.
Položiť niekde hranicu je ťažké. Ak sú to hranice štátov, pozemkov, slobody a podobne boli a sú s tým spojené ťažké boje. Tak je to aj v mojom odbore.
Vo svete vládnu rozdiely. Najďalej zašli Japonci tí siahajú až ku 22. týždňu. Na mojom pracovisku sa staráme o deti od 23. týždňa tehotenstva to vtedy, ak s tým súhlasia rodičia. Teda, aby som bol presný začíname intenzívnu starostlivosť v tomto týždni len so súhlasom rodiča. Od 24.týždňa sa staráme aj bez tohoto súhlasu.
Ak by teda zákon prešiel v tejto forme, tak neviem ako by sa malo postupovať. Predpokladajme, že by došlo ku spontánemu potratu/pôrodu v 24 týždni. Dieťa by žilo, javilo by známky života a nespĺňalo by podmienky, kedy sa nemusí resuscitovať. V tom prípade by sme ho zachraňovali, ale rodičia by boli pre potrat. Inak povedané by to dieťa nechceli...
Čo by sme mali v takom prípade spraviť?
Viem, že sú to hraničné situácie, ale určite nie nemožné.
Verím tomu, že ísť na potrat kvôli genetickému poškodeniu je ťažké rozhodnutie. Rodičia sa preňho dlho rozhodujú, preto ho odkladajú až do posledného možného termínu.
Ďalšia otázka je, čo pokladať za dostatočnú diagnózu, okrem stavov nezlúčiťeľných so životom...
Ja osobne mám tiež veľa otázok bez odpovedí. Najmä v momentoch, keď po mesiacoch strávených u nás odchádzajú mamičky so svojimi deťmi šťastne domov. Nechcem robiť ilúziu o tom, že vždy je tomu tak, ale pri našej dnešnej starostlivosti dokážeme mnoho.
Ak sa budeme zlepšovať a posúvať hranicu smerom k nižším týždňom, ako budeme meniť zákon? Budeme ho meniť?
Niečo na pobavenie nakoniec tu v Čechách zaznel návrh, aby povolenie k potratu musel podpísať aj otec dieťaťa. Takže páni ak vás na ulici osloví niekto so žiadosťou o podpis pozrite sa lepšie, čo podpisujete. :)