Boris Čitateľný

Boris Kollár je populista, ktorého zaujímajú iba peniaze, moc a ochrana svojich kumpánov pred väzením.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nástroje na dosiahnutie prvých dvoch svojich cieľov sú v zásade dva. Prvým je bezbrehý populizmus.

Pokiaľ ľudia chcú umierať v nemocniciach po zle urobených operáciách, či infekciách s pocitom, že z okna dovidia na svoj panelák, tak sa stavajú proti tomu, čo sa aj tak deje a to presunom najlepších lekárov zo zapadákova do lepších nemocníc vo väčších mestách (a žiaľ hlavne do zahraničia). Preto budú kričať proti odsunu nemocnice do iného mesta. A Boris Kollár sa im zavďačí a zablokuje akúkoľvek optimalizáciu siete nemocníc.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade súdnej "reformy" je tu ešte aj motív, ktorý bežný občan nemá. Jeho kamaráti chodia alebo možno budú chodiť na súdy častejšie, táto cynická obluda je možno pravde najbližšie.

Druhým nástrojom je vydieranie. Jeho vstup do koalície, kde sa označil za drahú nevestu ukázal o čom je podľa neho politika. Nie o hodnotách a diskusii, ako meniť spoločnosť, pričom niekedy sa je nutné zobchodovať jednu reformu za druhú (volá sa to hľadanie politického konsenzu, pamätníci to zažili hlavne v ČSFR, potom už len trošku za Dzurindu), ale nejde primárne o obchodovanie s mocou a funkciami.

Pojem drahá nevesta je extrémne nevkusný, degraduje ženy na úroveň stáda tiav. V skutočnosti si pod tým Boris Kollár predstavuje drahú kur*u, ktorými sa tak rád obklopuje. Životná filozofia nechať si urobiť dieťa a nechať sa živiť promiskuitným multioteckom je úplným opakom nevesty. Boris Kollár v politike vie, že nemá žiadne hodnoty a stály elektorát, s ktorým by ich zdieľal. Pretože vie, akým dobrým populistom je Fico a ako je Pellegrini obľúbenejší, môže mať obavy z toho, že tie státisíce voličov, čo vo volebnej miestnosti nevolia politických zástupcov ale obľúbených politikov, budú v ďalších voľbách voliť Smerohlas.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto nečaká a koná a od začiatku používa vydieranie na zlepšenie svojej politickej situácie. Takto získal SIS (ktorá mala byť dávno zrušená a postavená nanovo) a tá sa mu odvďačila príspevkom k oslobodeniu Pčolinského. Nedivil by som sa, že Žilinka bol výsledkom vydierania, keď proti odporúčaniu Ondreja Dostála (OKS) nakoniec SaS zahlasovala v súlade s dohodami rovnako ako OĽANO za tohto kandidáta SMERodinahlasu. Predsa len Matovič si najlepšie rozumie práve s Borisom Kollárom, pretože práve tieto dve strany nemajú žiaden politický program a hodnotové ukotvenie.

V prípade, že ide o dosiahnutie tretieho cieľa a to bezpečnosti a beztrestnosti jeho kamarátov, tak vtedy Boris stráca sebaovládanie a priam hystericky bojuje. Bolo to tak, keď obvinil vyšetrovateľov NAKA z toho, že sú mafia a je to tak aj teraz, keď vyhlásil veto na zmenu v paragrafe 363. Ja som písal vo svojom článku, že paragraf 363 (a teda aj s ním súvisiace paragrafy) by mali poslanci preventívne zrušiť. Alojz Baránik vo svojom poslaneckom návrhu navrhol takú zmenu, že GP nebude môcť rozhodovať v prospech obvinených (t.j. prepustiť ich na slobodu) ale len v neprospech, t.j. zabrániť tomu, že jemu podriadený prokurátor bezdôvodne (ak bolo porušený zákon, ale to ho v zásade nemusí trápiť) niekoho prepustí. A presne toho sa Boris Kollár bojí.

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto prípade asi nejde iba o to, že Pčolinský by nakoniec musel predstúpiť pred súd, kde sa ukazuje, že od krajskej úrovne to nemá SMERodinahlas pokryté, viď odôvodnenie prepustenia Čurillu a ostatných obvinených policajtov, z ktorého vyplýva, že okresný sudca konal v rozpore so zákonom. Okrem nejakých pčolinských núl tu ide o hlavnú hlavu kerbera - teda o šéfa JUDr. Fica. Jeho aktivity v poslednom čase naznačujú, že má obavy. Informátorov medzi policajtmi a prokurátormi má určite dosť, obhajcovia všetkých obvinených v súvislosti s činmi počas unesenia štátu za vlád SMER-u mu dávajú informácie zo spisov. Vyzerá, že sa slučka uzatvára, a preto je dobré mať Žilinku a paragraf 363, ktorý akékoľvek pokusy o jeho stíhanie zastaví už v zárodku.

Skryť Vypnúť reklamu

Politická budúcnosť SMERoridinahlasu by bola na vážkách (hoci na Slovensku nič nie je isté), ak by v čase volieb boli Fico, Pellegrini a Pčolinský aspoň neprávoplatne odsúdení slovenskými súdmi. Neverím, že by sa stihlo súdne konanie dokončiť, naše súdnictvo je pomalé a je tam príliš veľa nehodných sudcov, ktorí môžu vykladať zákon svojvoľne a v rozpore s názormi odvolacích súdov. Ale tá šanca, že už na prvom stupni narazí na senát, ktorý ho odsúdi, je pre Fica veľkou hrozbou, takže potrebuje mať pripraveného Žilinku. Preto jeho koaličná kerberia hlava Boris Kollár bojuje za zachovanie paragrafu 363.

Čo s tým môže zvyšok koalície urobiť? Zahlasovať za návrh A. Baránika a zmeniť tak právomoci generálneho prokurátora. Ak chce tentokrát Boris Kollár splniť svoje hrozby, tak nech, v skutočnosti akurát oberá koalíciu o priestor vo "verejnoprávnych" a iných médiách, kde "diskutuje" za vládnu koalíciu s nejakým smerákom tak, že neviete, kto je smerák a kto patrí do vládnej koalície. Reformy určite nepodporí, pričom v prípade návrhov zo strany SaS (vrátane Kolíkovej súdnej reformy) ich bude automaticky torpédovať aj duo Matovič-Remišová. Takže nič tým nemôžu stratiť.

Na presvedčenie poslancov OĽANO by pomohlo, ak by na nejakej sociálnej sieti uvideli silnú iniciatívu za obmedzenie tejto právomoci GP. Takže hnutie #zruste363 by mohlo mať pozitívny vplyv. Nie je všetko stratené, lenže ponechanie 363 znamená, že aj keď polícia a prokuratúra nazbiera jednoznačné dôkazy o zločinoch predstaviteľov SMER-u či Hlas-u, tak ich Žilinka bez zdôvodnenia zastaví a nikdy k nim neprebehne súd.

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
  • Počet článkov:  127
  •  | 
  • Páči sa:  225x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu