Impeachment D. Trumpa je znásilnenie práva

Písmo: A- | A+

V jednej z najstarších demokracií sveta prebieha v týchto dňoch v senáte vyšetrovanie vo veci impeachmentu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktoré predložila snemovňa reprezentantov.

Nedávna doba ukazovala neduh justície v demokratických krajinách vykladať zákony mimo ich znenia - sudcovský aktivizmus. Obmedzovanie ľudských práv v mene woke ideológie sa rozšírilo v školách, kultúre a súdy mali chrániť znenia a hlavne ducha zákonov, ale idú na tej istej vlne.

Súčasný pokus snemovne reprezentantov o impeachment Donalda Trumpa ukazuje, že rovnaké pokušenie je neodolateľné aj politikom. V tomto prípade sú to zákonodarcovia, ktorí ale majú nad sebou ústavu (na ktorú prisahajú svoj sľub). A ústava USA hovorí v článku 2 sekcii 4 jednoznačne, že impeachment je odstránenie prezidenta.

Fotokópia ústavy USA, článok 2, sekcia 4
Fotokópia ústavy USA, článok 2, sekcia 4 

Snemovňa reprezentantov si buď pomýlila prezidenta alebo politickú funkciu Donalda Trumpa. Donald Trump už nie je prezidentom, takže ho nemožno odstrániť z prezidentského úradu.

Pred mesiacom na to aj na iné porušenia ústavy zo strany snemovne upozornil veľmi zaujímavý hosť Stephena Sackura v relácii BBC Hardtalk - Alan Dershowitz, odporúčam si ju vypočuť.

V diskusii zastával Dershowitz slobodu slova v podobe, ktorá by u nás v Európe už bola trestná. Sám v 60-tych rokoch obhajoval práva černochov na juhu USA, ale zároveň obhajoval slobodu slova podľa prvého dodatku (právo prejavu) vrátane prípadov ako vodca Ku-Klux-Klanu, ktorý podnecoval ozbrojených spoluklanovníkov k násiliu - prípad Brandenburg vs. Ohio

So širokou slobodou slova možno súhlasiť, Európa má inú minulosť ako USA, sme poddanské spoločnosti a nie spoločnosti ľudí realizujúcich svoj sen (aspoň tak to platilo v minulosti). Preto sú u nás prejavy podnecujúce k násiliu trestné, zatiaľ čo v USA nie. Je možné, že Trumpa súdy na základe prvého dodatku ústavy neodsúdia. Morálne odsúdenie a právne je rozdiel.

To, že Donald Trump je zlý človek, ktorého by prevrat 6.1.2021 potešil, ktorý podnecoval svojich stúpencov a ktorý musel tušiť, že sa udeje niečo zlé je asi pravda. Ale znásilňovať ústavu, aby sa zabránilo jeho opätovnej kandidatúre, je niečo hanebné.

Impeachment je nezákonný, pretože obvinený nie je v úrade. Také je to jednoduché. Nezáleží, čo sa stalo 6.1.2021, to majú riešiť iné súdy.

U nás majú pohŕdanie ústavou v krvi nielen politici mečiarovského či ficovského typu, ale žiaľ aj ministerka Kolíková či súčasná vládna koalícia. Slovensko by potrebovalo verejne vystupujúceho ústavného právnika, ktorý by sa postavil na obranu ústavy a ústavných práv. Mnoho narýchlo prijatých zákonov obmedzuje naše práva v miere, ktorá nie je nevyhnutná. Môže sa stať, že skončíme ako uvarené žaby.

Úcta k zákonom je základnom podmienkou každej úspešnej ľudskej spoločnosti (hlavne demokratickej). Zlé zákony treba zmeniť, ale nie obchádzať alebo porušovať. Ak budú takí politici, budú takí aj bežní ľudia a naša demokracia sa môže zmeniť na právo silnejšieho.

Skryť Zatvoriť reklamu