Palestína, Izrael a konšpirácie

Predpovedať je ťažké. Obzvlášť budúcnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Napriek tomu si na základe skúseností s konšpiračnou a dezinformačnou scénou v prvých dňoch ruskej agresie na Ukrajine po 24.2.2022 dovolím tipnúť, že sa tu opäť len čaká na inštrukcie z Kremľa.

Daniel Hannan napísal nedávno článok o konšpiratívnom myslení v súvislosti s kovidom. Hoci jeho pripisovanie spoluzodpovednosti za nárast konšpiratívneho myslenia na Západe (hlavne USA) vládam môže mať v sebe rácio (link na otvorený list podpísaní 1288 lekármi a odborníkmi na infektológmi, v ktorom títo tvrdia, že podpora hromadných zhromaždení na podporu BLM je dôležitejšia ako opatrenia proti šíreniu infekčnej nákazy), u nás za tým nárastom vidím skôr Rusko a to, že pri vláde počas kovidu nebol Fico, takže mohol stáť proti farmafirmám a očkovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku Hannan uviedol 4 nesúvisiace konšpiračné teórie a povedal, že ak niekto verí dvom, tak takmer určite verí všetkým (u nás tuším také prieskumy robil Globsec). A rovnaké konšpiračné teórie bodujú aj u nás. Prvá je, že vakcíny spôsobujú viac škody ako úžitku, druhá, že vojnu na Ukrajine začalo NATO, tretia, že svet ovláda tajná skupina ľudí, ktorí sa stretávajú v Davose (u nás zjednodušené na Sorosa) a štvrtá je, že vlády chcú zrušiť keš, aby nás ovládali cez digitálne meny.

A ja ponúkam tip na novú konšpiračnú teóriu: Útok na Izrael zo 7.10.2023 v skutočnosti nariadil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, aby si vojnou proti Palestínčanom upevnil moc a vyhol sa väzeniu.

SkryťVypnúť reklamu

Tí, ktorí veria konšpiračným teóriám, väčšinou ignorujú fakty, ktoré do nej nezapadajú alebo používajú nepravdu ako "fakty". Tie sú v tomto prípade rovnako jasné ako v prípade ruského útoku na Ukrajinu. Palestínski teroristi napadli Izrael, zabíjali a unášali civilistov.

Už dnes sa objavujú rôzne reakcie.

Očakávané od Iránu a integrovaných migrantov v Nemecku sú radosť, podobná ako po útoku na USA z 11.9.2001 (tento útok je priamo na Izrael, ale ten predtým mal viac obetí, tešia sa však celkom podobne).

Civilizovaní antisemiti ako Saudská Arábia a pridal sa k nim aj pápež František (zastavte útoky a zbrane, terorizmus a vojna nie sú riešením, nespomenul Hamas) hovoria o tom, že treba prestať s útokmi a vojnou, pritom nespomínajú, že Izrael má právo sa brániť. Vyzerá to podobne ako v prípade, keď násilníci bijú bezbrannú ženu a vyjadrenie bude "Prestaňte sa biť".

SkryťVypnúť reklamu

Západ je zatiaľ na strane obete, keď väčšina pripomína, že Izrael má právo sa brániť.

A Izrael sa bude brániť. Vzhľadom k tomu, že teroristi majú svoje sídla v školách a nemocniciach a Palestínčania sa premnožili ako králiky, budú tisíce civilných obetí. Ale tomu sa nedá zabrániť, to by Palestínčania museli vydať unesených Izraelských občanov, vedenie Hamasu a všetkých páchateľov. Toto bude voda na mlyn antisemitom a ruským konšpirátorom (Putin sleduje hlavne nejednotnosť v Európe, takže mu to bude vyhovovať).

Vytiahnu starú rozprávku o tom, ako Izrael okupuje palestínske územia, pritom to boli od začiatku Palestínčania (v prvých rokoch podporovaní Arabmi), ktorí odmietli existenciu dvoch štátov a snažili sa o zničenie Izraela. To sa im nepodarilo, a viackrát prehrali vojnu. A v prípade, že prehráte vojnu, musíte rátať so stratami napríklad na území. To, že v Európe sa neposúvali hranice od roku 1945 po rok 2008 (Gruzínsko), pričom maximálne k čomu dochádzalo bol rozpad krajín, bolo dané tým, že tu nikto neprehral [dobyvačnú] vojnu, tak ako v roku 1945 Nemecko.

SkryťVypnúť reklamu

Nikto ani v Izraeli si nemyslí, že vojna proti Hamasu (de facto proti Palestínčanom v Gaze) bude riešením. Tento problém riešenie nemá, pretože Palestínčania sa už v škôlke učia, že zmysel ich života je v zničení Izraela. Každý národ má vládu, akú si zaslúži a Palestínčania majú vládu Iránom riadených teroristov.

Ich rozhodnutie zabiť pár stoviek Izraelcov a skúsiť vyjednať výmenu teroristov väznených v Izraeli za rukojemníkov je len drobným bonusom, ktorý sa Irán rozhodol dať Hamasákom, pretože hlavný cieľ je, aby Izrael nemal normálne vzťahy so svojimi susedmi.

Izrael teda podnikne akcie na záchranu rukojemníkov, pokúsi sa zabiť vodcov Hamasu a ich riadiacich dôstojníkov v Iráne, možno postaví poriadny múr a ochranné pásmo, bude musieť viac vydávať na obranu, ale Palestínske otvorené väzenie, v ktorom sa rodia teroristi ostane. Z palestínskej strany nie je záujem ani schopnosti mať štát. Ak by Izrael nebol, zabíjali by sa navzájom podľa príslušnosti k teroristom alebo klanu.

Západ musí akceptovať tieto civilné straty, za ktoré nesú zodpovednosť Palestínčania. Izrael určite nebude cielene útočiť na civilov.

Avšak konšpiračná a dezinfo scéna bude intenzívne pracovať na tom, aby poštvala ľudí proti Izraelu, nie ani tak z proarabských dôvodov, ako skôr zo snahy vniesť svár medzi krajiny Západu. Už v minulosti z nich veľa podporovalo Palestínčanov (hoci tí svetu dali ozaj iba terorizmus). Antisemitizmus vo Francúzsku alebo v Labour party v Anglicku proste má pevné stáročné korene.

Všímajte si teda, ako sa na stranu Palestínčanov okrem komunistu, ktorého meno sa nevyslovuje, pridajú aj ďalšie hviezdy dezinfoscény a SMER-u, len musia dostať noty a prípadne si počkať na lepšiu situáciu po odvete Izraela.

Hoci je Izrael ďalej ako Ukrajina, Hamas sa od Putinovho Ruska líši iba vo výzbroji, v spôsobe boja (vraždenie civilistov) tam panuje vzácna zhoda. A majú spoločného priateľa - Irán.

Nadŕžanie nepriateľom Izraela asi nebude podstatné pre slovenskú politickú scénu, ale netreba zabúdať, ako si z antisemitizmu Adolf Hitler urobil jednu z nosných tém, vďaka ktorým zjednotil nemecký národ za vec, ktorá takmer zničila Európu. Na Slovensku má žiaľ antisemtizmus silné základy. Je dôležité, aby slušná časť Slovenska antisemitizmus (už teraz využívaný SMER-om cez George Soros-a) odmietla a nenechala za rozhodiť dezinfoscénou s jej prípadnými teóriami o pozadí tohto konfliktu.

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  3 243x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

139 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu