Strany, ktoré sú založené na takom kolektivistickom princípe ako je nacionalizums, nikdy žiadnej krajine nepomohli. Skúsenosti s vládami, na ktorých participovala slovenská národná straka, ukazujú, že im ide iba o cudzie majetky. Na rozdiel od Mečiara a Fica to nie sú vodcovské strany (Kotleba nikdy nebol vocca, len stredoškolský učiteľ, ktorý si myslel, že objavil tajné zákony sveta). Sú to zoskupenia ľudí, ktorí iných hodnotia na základe vrodených vlastností.
Niektorí v minulosti nemali problém zobrať do ruky roxor, kameň či nôž a ísť si udrieť do iných. Podstatné je to, že hoci aj ich voliči si myslia, že Maďari, Židia, Cigáni, Česi (atď.) sú od nich apriori horší a menejcenní, ich voľba je len prihlásením sa ovcí k svojmu stádu. Preto racionálne argumenty nefungujú a keď sa to nepodchytí na základnej škole (asi tretina učiteľov sú plnokrvní dezoláti a voliči neonacistov či aspoň SNS), tak sa táto preferencia dedí a voličov nacionalistických strán tak neubúda.
Oproti minulosti je tu dnes rozdiel v tom, že SMER (podľa mňa aj HLAS) uprednostní Republiku pred PS, SaS či KDH. V prieskumoch rastúca SNS na čele s revúckym retardovaným kapitánom je presne ten argument, prečo sa demokracia nepovažuje za dobré zriadenie (avšak lepšie sa ešte neobjavilo). SNS je dnes považovaná za bežnú stranu, ale to, že to nie sú násilníci, ale len zlodeji je slabá útecha. Majú rovnaké kolektivistické myslenie a rovnako nepovažuju liberálnu demokraciu za zriadenie, ktoré treba zachovať (konzervovať), naopak ich vzorom sú nedemokratické vlády v Maďarsku a Rusku.
Ako som už písal v prvom článku zo série, hlavná volebná téma je budúcnosť Slovenska - či má byť normálnou krajinou (politického) Západu a Európskej Únie alebo vazalom Putinovho Ruska. Strany, ktoré tu spomínam v tom majú jasno, chcú byť malým pánom poddaným Putinovi. Niečo ako Kadyrov v Čečensku.
Ak nájdete spôsob ako presvedčiť potenciálneho voliča týchto strán, aby radšej ostal doma (dobrá alternatíva je borovička s paralénom, ale v takej dávke, aby sa volič zobudil až prvého októbra), šírte to. Každý hlas týmto stranám je potenciálne extrémistický poslanec v parlamente - čiže znižuje sa tým šanca na väčšinu alebo sa zvyšuje šanca, že SMER zostaví extrémistickú vládu.