Rusko - business as usual

Napriek 4 mesiace trvajúcej agresii Ruska na Ukrajine mnohé spoločnosti stále robia v Rusku "Business as usual"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Európski politici sa nevedia zhodnúť na rýchlom odrezaní sa od energií z Ruska. Kompromisy trvajú už ďaleko dlhšie ako predtým a sú veľmi slabé. Rusko dostalo od EÚ za ropu a plyn už takmer 57 000 000 000 € za 100 dní vojny, ktorú vedie na Ukrajine. Bez EÚ by dostalo len 36 miliárd.

Toto voliči neovplyvnia a neovplyvnili by to ani keby mali priamu demokraciu. Protesty proti pomalému odrezávaniu sa od ruskej ropy a plynu sa asi nekonajú ani v onakvejších európskych demokraciách, ťažko ich teda možno čakať u nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je tu však jedna činnosť, na ktorú politikov nepotrebujeme a ktorá má určitý vplyv nie na celkovo dobre udržateľné financie Ruska (vďaka násobne vyšším cenám plynu a ropy), ale na jeho obyvateľov, ktorí podporujú agresiu na Ukrajine. A to je dobrovoľný odchod západných firiem z Ruského trhu.

Na stránke https://som.yale.edu/story/2022/almost-1000-companies-have-curtailed-operations-russia-some-remain sa nachádza a aktualizuje zoznam firiem podnikajúcich na Ruskom trhu, resp. sťahujúcich sa z neho.

Chcel som o tom napísať niečo v apríli, keď tam veselo podnikali spoločnosti ako Dr. Oetker, ale aj dnes je ešte veľa spoločností, ktoré zaujíma len a len zisk a nie sú ochotné sa stiahnuť z trhu agresora nie nepodobného nacistickému Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to napríklad Bonduelle, Calzedonia, Giorgio Armani, Gorenje, Kotanyi, Lacoste, UniCredit, Zepter. Ďalšie len dočasne pozastavili niektoré svoje činnosti - Danone, Nestle, Subway, Unilever, Yves Rocher. V každom prípade tá stránka celkom pekne kategorizuje spoločnosti. Takže sa dá pozrieť, či vy sami nepriamo nepodporujete vraždenie a znásilňovanie tým, že kupujete produkty daných firiem (hoci peniaze v tomto prípade idú často od Rusov týmto spoločnostiam, ale obchod je výhodný pre obe strany, takže minimálne k spokojnosti ruských zákazníkov prítomnosť týchto firiem pomáha). A môžete ich prestať kupovať.

SkryťVypnúť reklamu

Môžete si na facebooku založiť skupinu, ktorá bude bojkotovať určité spoločnosti. Keď to urobí veľa ľudí, tak to na ne bude mať dopad a možno zvážia či chcú byť na červenom zozname ako rakúska Raiffeisen Bank International alebo na zelenom ako Deutsche Bank. Nemusíte ani letieť Turkish Airlines, Qatar Airways, Emirates Airlines a ani si kupovať dresy futbalových tímov sponzorovaných týmito spoločnosťami.

Tá Raiffeisen je veľmi zaujímavá - na tej archívnej stránke z 5.4. má poznámku: 25 mld. € exposure, 13.6. tam už táto poznámka nie je, možno sa predsa len snažia vycúvať. V každom prípade je to príklad, ako sa nielen Francúzi a Nemci (čo bolo očividné pri gréckej kreditnej kríze v roku 2011) ale aj Rakúšania púšťajú do rizík za cudzie bezúročné peniaze a pravdepodobne očakávajú, že ich zachránia ostatní - typický príklad kapitalizácie ziskov a socializácie strát, ktorý sa tu na Západe roku 2008 veľmi rozmohol - veď o tom bola neprítomnosť niektorých ruských bánk na sankčných zoznamoch. Takže odporúčam tým, ktorí majú nejaké účty v tejto banke financujúcej Ruskú agresiu na Ukrajine: odíďte, je veľa iných bánk, ktoré s Ruskom nerobia "business as usual".

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  3 243x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu