Malý Lacko.

Jeden neskorý večer prišiel do nášho kláštora, ktorého som správca, zničený a vyčerpaný úbohý muž. Dolu na parkovisku odparkoval svoje Bugatti. Poprosil o jedlo a ubytovanie. Dostal všetko. Veď prečo nie, ľuďom, ktorí majú ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Jeden neskorý večer prišiel do nášho kláštora, ktorého som správca, zničený a vyčerpaný úbohý muž. Dolu na parkovisku odparkoval svoje Bugatti. Poprosil o jedlo a ubytovanie. Dostal všetko. Veď prečo nie, ľuďom, ktorí majú úbohý život treba pomôcť. Posťažoval sa na šikanovanie, osočovanie, nejasné vzťahy a ťažký život v krajine odkiaľ prišiel. ON, predstavil sa ako pán Petržlen. Zvláštne meno aj na Zakarpatsku. A to sme poľnohospodárska oblasť. Pýtam sa ho, pán Petržlen, podľa evidenčného čísla a jazyka, ktorým hovoríš si Slovák, však. Nebránil sa môjmu odhaleniu, je vraj zvyknutý na prekvapivé odhalenia. Požiadal ma, aby som ho oslovoval dôverne, ako jeho priatelia, Malý Lacko. Malý ? Nezdá sa mi, ale prianie úbohého muža budem rešpektovať. Malý Lacko sa pousmial a bolo vidieť, že našiel vo mne spriaznenú dušu...a tak sa mi Malý Lacko posťažoval ako to bolo pred rokmi, nie ako spovedajúcemu, ale ako kamarátovi Vasjovi , ktorý ho prichýlil na noc..a možno aj na niekoľko rokov, pomyslel som si. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Malý Lacko sa mi posťažoval,aké to bolo ťažké, keď vystavoval nezmyselné papiere, ktoré iný, jemu zatiaľ neznámy muž súrne potreboval na zaradenie do účtovníctva. Vďaka bohu, náš kláštor nemusí platiť dane a nič podobné ako účtovníctvo nemusí viesť.Mali by sme hriechov ako maku, to by bolo otčenášov. Kto a kedy by potom slivky na pálenku zbieral...Cítil sa ponížene, ale peniaze potreboval. Občas, jemu zatiaľ neznámy s platbou meškal. Vraj aj jemu mešká nejaká vratka...asi vratka DPH, predpokladám, hovorí Lacko. Občas sa spustil cestou dolu do mesta, aby si svojho neznámeho pozrel,ako sa mu darí. Sledoval ho,ako sa mu darí...A darilo sa...pán sa mal celkom fajn, autá, dom, krásne ženy, cestovanie...Boha, prečo ja nie...ja tiež chcem. Malý Lacko sa rozhodol, že nebude papiere vystavovať neznámemu, ale zanesie ich rovno do toho domu, kde za papiere dostane peniaze. Nie málo, neznámy, vraj nejaký Kočiar, alebo tak nejako, na svoje spoločnosti dostával veľmi veľa....bude aj na chalúpku na Donovaloch, aj na novú bugatku,alebo bugatti, no teraz ešte neviem....

SkryťVypnúť reklamu

No nebolo to všetko tak...Lackovi vratka DPH nechodila...a musel prísť niečo vysvetľovať...že nedodal tovar, nepostavil budovu? A to treba, nestačí to iba napísať na papier, faktúru ? To musím? Veď mám svedka, on mi to písal, jemu som za papier zaplatil. No dobre, tak svoj systém zdokonalím. Peniaze potrebujem, chalúpka, bugatka...Zdokonalil som systém. Úradník mi poradil, premenuj svoju firmu tak,aby začínala na písmeno L. Nechápal som. Pochopil som potom, keď ho neskôr preložili. Vlastne vyhodili. Všetky spoločnosti v tej budove kontroloval ON, pán a vládca spoločností začínajúcich svoj názov na L. L,ako Lacko. Škoda že nie ML....Malý Lacko. Znamenie, bude sa mi dariť...darilo sa. 

SkryťVypnúť reklamu

Sevas Lacko, tu je Kočiar . Môžeš sa zastaviť na kávičku? Kde? Na našom starom mieste? Môžem, myslíš kaviareň v tom veľkom dome, ktorého pozemok patril Svobodnému? Tam. Budem ťa čakať.Nechápem, veď s Kočiarom už nič nerobím.Už dlho, čo môže chcieť. Dĺži mi za papiere? Veď uvidím. Ahoj Kočiar, máš nové ferari ? Tiež by som chcel nové auto, ale počkám si na bugatku,alebo bugatti. Ešte sám neviem, uvidím čo chcem. Lacko máš veľký problém. Pán domu, ktorý s tebou robil, začal rozprávať a tebe hrozí väzenie. Väzenie na niekoľko dlhých rokov. Kočiar neblázni. Tebe potom tiež, či sa mýlim? Lacko mýliš sa.Mne nehrozí. Nemusí ani tebe. Ak sa s NAMI podelíš o zarobené . Podelíš sa a potom spolu s NAMI zarobíš ešte viac. S kým s VAMI? Nepýtaj sa, choď len tým SMER-om ako Ti radím. Súhlasíš? 

SkryťVypnúť reklamu

No Vasja, čo povieš, mohol som nesúhlasiť ? Dobrá ponuka. Možno aj na bugatku si s NIMI zarobím. Vraj ísť správnym SMER-om je to správne. A vraj aj sociálne. Neviem úplne presný význam,ale páči sa mi. No povedz Vasja, nešiel by si? Pomyslel som si, veru nešiel by som. Som kamarát s Bohom, so Satanom sa nechcem kamarátiť. Nepotrebujem bugatku, u nás sú aj tak zlé cesty, stačí mi stará audinka.

Vasja môj, tak som súhlasil. Vraj nám vo všetkom pomôže nejaká Frnka, alebo niekto, čo sa tak volá. Tak som sa vydal správnym SMER-om. Dobre bolo, bolo veľa peňazí z domu, kde dávali peniaze za papieriky, vyhrali sme aj nejaké výberové konanie, ani neviem na čo, ale prečo by som to mal vedieť, aj tak sme prácu dali urobiť inej spoločnosti. Dobre sme zarobili, tento správny SMER sa mi zapáčil. Bolo aj na bugatku,ale radšej som si kúpil bugatti. To znie lepšie. Aj chalúpka bola, pekná, vysoko na kopci. Na Donovaloch. Dobre bolo, ale nie dlho. 

Prišli za mnou. Nebál som sa. Veď idem správnym SMER-om. Ale keď chceli, išiel som. Na veľké sídlisko. Obyčajný vchod, obyčajný byt. Ale vo vnútri nebola obyčajná rodinka,ale boli tam dvaja. Jeden čierny, myslím že Bulhar a jeden taký Strapatý, stále si niečim bielim čistil nos. Vraj pán Petržlen toto ste urobil,tamto ste urobil...koľko ? 15-20 rokov? Za papieriky ? Nebláznite chalani. Veď idem správnym SMER-om. Aj Kočiar povedal, že takto to je správne. Že on o ničom nevie? A čo Frnka? Ten to vie vybaviť a postrážiť, tak sme sa dohodli. Aj platím, Kočiar nosí stále niečo do budovy, kde Frnka robí. Raz marhuľovicu, klobásky a naposledy tam vraj varil kapustnicu. Tak neviem chlapci, asi sa mýlite. Aha, Bulhar ,tak vy ste ten, čo každému policajtovi rozkazuje? A vy? Aha, vy to podpisujete a posielate na môj účet. To fakt Strapatý, ty to posielaš. Tak už chápem. No dobre, ako sa dohodneme? Až toľko? No dobre, a ja budem kde bývať? Všetko Vám dám na kopci , niečo doplatím v hotovosti, trochu firmy Vám dám ako zálohu....aha, už chápem chlapci. Dohoda. Vy sa o všetko postaráte. A komu prepíšem tie byty? Tomu z Topolčian čo zarobil vlastnou veľkou hlavou veľa peňazí? On o tom vie, no toto? Ešte nevie, ale dáme aj jemu jeden byt,ten najlepší,má rád luxus, nasťahujeme ho tam a potom už nepôjde proti tebe a Strapatý ti bude posielať ďalej peniaze za papieriky, povedal Bulhar...no dobre, tak súhlasím. Ale postav aj jemu jednu chalúpku na Donovaloch, dobre? Postavím, veď mi peniaze pošle za papieriky.

Vidíš Vasja, nič zlé som neurobil,a teraz každý na mňa vykrikuje, všade sa o mne píše. Čo mám robiť? No neviem Malý Lacko, mal by si povedať pravdu, priznať sa. Uľaví sa Ti, oslobodíš sa. No dobre,ale povedali, keď pôjdem s NIMI správnym SMER-om , bude všetko v poriadku. Nemám im veriť? Hovoria mi, Lacko nikde nič nehovor, nepíš, na svadbu nás nevolaj, nechoď do škôlky ráno keď pôjdem ja, nepriznaj, že chodíme na kávu do Viedne. Nechaj to na nás, s NAMI si v bezpečí, vieme ako sa chodí správnym SMER-om. Ja im budem veriť Vasja. Hneď ráno sa vrátim do Veľkomesta . Veď nič zlé som neurobil. No dobre Lacko, ty musíš vedieť. Nebojíš sa, že sa ťa budú chcieť zbaviť. Zlikvidovať ťa? Vieš veľa o nich. Vieš ich zničiť, odhaliť, nebojíš sa? Nebojím Vasja,nebojí, ďakujem za všetko, idem si ľahnúť a prajem Ti dobrú noc. 

Malý Lacko spal dlho, raňajky mu chutili. U nás v kláštore je všetko prírodné.Vajíčka, chlieb,med, maslo a mlieko Lackovi chutili. Priemyselné hnojivá nemáte? Nemáme Lacko. Aha, ale budete mať, Európska únia Vám ich nanúti. Na dotáciách som tiež veľa zarobil, dobrá vec.Aj tu sa na nich bude zarábať. Malý Lacko sedí vo veľkom Bugatti Veyron. Zvláštny pohľad. Mal som pocit, že Lacko je obyčajný prostoduchý muž. Ako mohol zarobiť tak veľa peňazí? Niečo mi tu nesedí. Naštartoval, zamával...a ...stiahol okienko a zavolal ma. Vieš čo, Vasja, nahrávku večerného rozhovoru som zmazal.Som voči tebe čestný. Ale nechám ti tu iné nahrávky, ktoré sú moja životná poistka. Mysleli si, že som iba malý Lacko, nikdy ma neprehľadali, neskontrolovali, tak som si všetko nahral. Tu máš, ak sa mi niečo stane, zverejni nahrávky,a otvor oči ľuďom aby neišli zlým SMER-om. 

Bude mi smutno za Lackom. Dobrý chlap to je, veď nechcel tak veľa, iba bugatku a malú chalúpku. Nie je už malý, podcenili ho a je z neho Veľký Lacko.

Vasilij Marevskij

Vasilij Marevskij

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...múdry vie čo hovorí, hlupák hovorí čo vie... Občas na svojom blogu budem prezentovať svoj názor na dianie v SR. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu