Festival Rozmanitosť a OZ Marginal

Písmo: A- | A+

Cestujete zvyčajne s pasom vo vrecku, s prstom na mape, či len snívate o spoznávaní iných kútov sveta? Nám sa to podarilo inak, netradične a pri tom autenticky, nepotrebovali sme ani opustiť mesto Košice. To všetko nám umožnil košický festival „Rozmanitosť“ v záhrade Kasárne/Kulturpark.

7.10. – 11.10. boli dni plné rozmanitosti, a to v podobe hudby, divadla, tanca a obľúbeného polievkového festivalu. Prvý deň si žiadal očistu celého tela (od stresu, práce) a tú ste mohli zažiť v priamom prenose s izraelskou SUMSUM BAND. Ako naznačuje frontman kapely, je ťažké slovne opísať, čo sa deje na javisku a s divákmi počas ich predstavenia.

Spojenie folklóru s rómskou temperamentnou hudbou a zmesou rôznych hudobných štýlov v jednom momente, s neočakávaným prevedením do mnohých tanečných podôb, vytvorilo magicko-originálnu atmosféru, ktorá vyvrcholila tancom publika. Festival ponúkol aj divadelné, či iné hudobné vyžitie.

Afganská polievka
Afganská polievka  (zdroj: Mária Brišková)

Sobota sa začala pohladením a pre niektorých aj pošteklením chuťových receptorov na „Polievkovom festivale“. Mať možnosť ochutnať 32 originálnych exotických polievok na jednom mieste sa nevidí často. Túto možnosť ocenilo množstvo laických degustátorov, ktorí sa už len nechali unášať na vlnách rôznych chutí a korenia. Atmosféra na festivale ukázala, že boli použité aj nekuchynské ingrediencie, ktoré sa akosi prirodzene premietali do zvedavosti, komunikatívnosti, dobrej nálady, spolupatričnosti a blízkosti. K jedinečnej atmosfére dopomáhala umelecká interpretácia a hudobné sprevádzanie skupiny SLOVAK TANGO. Omamné chute polievok rozptýlili živelné tradičné africké rytmy spevu a tanca kapely AFRO CAMPANA.

Afganské detičky tancovali na všetky rytmy
Afganské detičky tancovali na všetky rytmy (zdroj: Mária Brišková)

Občianske združenie Marginal nezaháľalo a postavilo dva polievkové stánky. Prvý ponúkol tradičnú afganskú polievku „Aš“. Rad tvoriaci sa pred stánkom spôsobila možno aj charizma nášho afganského šéfkuchára. Druhý stánok reprezentovala naša šéfkuchárka z Egypta s tradičnou šošovicovou polievkou. Ochota a záujem o zdieľanie polievkových ingrediencií zrejme spôsobili aj to, že ste sa v tomto stánku zastavili viac než raz. Osobitosť a originálnosť stánkov bola podporená našimi najmenšími účastníkmi z Afganistanu, ktorí hravo odprezentovali svoj pôvod tradičným odevom Pozornosť pútal aj náš stánok tvorivých rúk, kde Vám afganskí umelci kreslili rôzne ornamenty hennou na pokožku. Na strednom východe sa henna používa už po stáročia k skrášleniu tela. Stánok ponúkal aj tradičné náramky, šarkany a iné výrobky, ktoré priblížili kutúru krajín Egypt a Afganistan.

Ako uviedla Blanka Berkyová, manažérka projektu SPOTs v rozhovore pre občianske združenie Marginal: „Dôležité je, že sa dokážeme zastaviť, stretnúť, vychutnať si rôznorodosť a pohodu“ a my dodávame, že to platí nielen na festivale, ale napríklad aj pri čítaní nášho blogu :). Neohláseným, ale dôležitým spoluorganizátorom festivalu bolo počasie – slnečné a skutočne teplé a svoju úlohu zohralo aj padajúce lístie či gaštany.

Do budúceho ochutnávania.....

Recepty a fotografie nájdete aj na FB občianskeho združenia Marginal.

Autor článku a fotografií: Mária Brišková

Skryť Zatvoriť reklamu