
Cestovanie po severe Talianska nie je až tak zaujímavé, ako napríklad cestovanie po Toskánsku, alebo po Ligúrii. Rozsiahla Pádska nížina začne byť už po hodine jazdy nudná a začnete zúfalo hľadať v diaľke siluety starobylých hradieb na kopcoch, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú oveľa zriedkavejšie, ako v iných oblastiach Talianska.
Napriek tomu sa oplatí vydržať, pretože sever Talianska ukrýva viaceré vzácne perly. Jazero Lago di Garda patrí určite ku perlám nielen severnej oblasti, ale aj celého Talianska.


Mestečko Sirmione
Malebné mestečko Sirmione patrí ku najobľúbenejším rekreačným strediskám na pobreží jazera. Do mestečka sme pricestovali ráno, takže nebolo ešte presýtené množstvom turistov. Vychutnávali sme si prechádzku úzkymi uličkami a maličkými námestiami. Život v mestečku sa práve začínal. Ožívalo množstvo malých kaviarničiek a reštaurácií, ožívali stoly, stoličky i slnečníky. Postupne sa mestečko začalo zapĺňať množstvom turistov a hoci sa ešte koncom apríla nedalo hovoriť o začiatku sezóny, množstvo turistov už naznačovalo, že sezóna je už tu.


Sirmione má na jazere veľmi zvláštnu polohu. Leží totiž na špičke dlhého poloostrova. Ak si túto zaujímavú polohu vopred nepozriete na mape, zostanete prekvapení z toho, že vidíte jazero po oboch stranách prístupovej cesty. Pri vstupe do mesta leží krásna dominantná stavba – hrad rodiny Scaligerovcov z 13. storočia. Rodina Scaligerovcov bola veľmi bohatá rodina, ktorá výrazne ovplyvnila aj budovanie ďalších miest. Hrad je krásny, štýlový, ako vystrihnutý zo stredovekého románu. Vznikol ako ochrana pred nepriateľmi a aj ako ochrana pred miestnymi obyvateľmi. V súčasnosti je v ňom múzeum.

Uličkami Sirmione
Ak by som mala dvomi slovami charakterizovať prechádzku uličkami Sirmione, tak by som použila tieto dve slová: jednoduchá a harmonická. Prečo jednoduchá? Pretože sa vôbec nemusíte obávať, že zablúdite. Mestečko je maličké, po oboch stranách lemované Gardským jazerom. Všetky cestičky teda vedú ku jazeru. Nepotrebujete mapu ani GPS. Stačí len trocha intuície a mestečko prechodíte za dve hodiny krížom krážom. A prečo harmonická? Pretože harmónia je to správne slovo, ktoré toto mestečko vystihuje. Takto sa mi Sirmione zapísalo do mojich spomienok.


Obchodíky s štýlových starých domoch ponúkajú najrôznejšie suveníry. A ak si chcete pochutnať na vynikajúcej zmrzline, tak ste tu určite správne


Pred dávnymi vekmi
Na začiatku bolo jazero. Krásne a romantické, ako určené pre umelecké duše. Tak sa sem dostal básnik Gaius Valerius Catullus v 1. storočí pred našim letopočtom. Miesto sa mu natoľko zapáčilo, že si tu postavil honosnú vilu. A pretože bol veľaváženým občanom, jeho príklad nasledovali ďalší bohatí ľudia, ktorí si tu podľa jeho vzoru tiež vybudovali svoje sídla. Takto začalo vznikať mestečko Sirmione. V literatúre sa uvádza, že ruiny starovekej rímskej vily Villa Romana na okraji mestečka by mali byť údajne povestným domom básnika.


V oblasti Sirmione boli nájdené aj významné archeologické nálezy. Jazero bolo historicky významné aj ako kúpeľné miesto, vzhľadom na sírne pramene v tomto mestečku.

Jazero, ako šťavnatý taliansky koláč
Okolo jazera je viacero významných prístavných mestečiek. Spomeniem mestečko Garda (podľa ktorého je jazero pomenované) – v jeho blízkosti je Gardaland – jeden z najznámejších zábavných parkov v Taliansku. V severnej časti jazera sú mestá Riva a Torbole – ktoré priťahujú hlavne milovníkov windsurfingu. V najsevernejšej oblasti jazera sa nad jazerom vypínajú mohutné štíty Álp. Na prepravu po jazere je možné použiť lodnú aj trajektovú prepravu. Jazero Lago di Garda je ako veľký šťavnatý taliansky koláč. Ochutnali sme z neho jeden kúsok – a môžem potvrdiť, že bol výborný. Tie ostatné miesta na jazere poznám len z obrázkov, ale myslím, že sú určite tiež nádherné.




Sirmione mi zostalo v pamäti ako krásna harmonická spomienka na Lago di Garda. Ak budete prechádzať severným Talianskom, tak sa aspoň na pár hodín na tomto mieste zastavte. Určite nebudete ľutovať.