Muž sa stratil za rohom chodby no hlasné vŕzganie bolo ešte chvíľu počuť.
Zažili ste aj vy už niekedy takúto situáciu? Ako pozorovateľ, či ako nositeľ takéhoto skvostu?
Predstavte si, že si chcete kúpiť dobré kožené topánky
Mäkučké, poddajné, aby sa vám v nich chodilo, ako v papučkách. Vojdete do dobrého obchodu, nájdete výbornú značku, topánky ako zo sna, mäkučké a poddajné. Obujete, vyskúšate, kúpite. Netlačia, výborne sedia, netreba ani chodiť v nich po obchode, veď je jasné, že sú fajn. Natešení z nie lacného nákupu si topánky na druhý deň obujete a vtedy sa to začne.
V realite života totiž zistíte, že tie drahé, krásne topánky vŕzgajú. Nie len tak symbolicky a harmonicky, ale nepríjemne a hlučne.
Nuž, takto nejako sa to stalo nám pri nákupe manželových topánok. V prvé dni sme ešte optimisticky verili, že topánky sa umúdria a prestanú byť hlučné. Na štvrtý, alebo piaty deň sa optimizmus vytratil a začala som googliť. Väčšina diskutujúcich na túto tému potvrdila, že aj napriek použitiu rôznej mazacej či striekacej chémie vŕzganie nedokázali odstrániť. Problém je vraj ukrytý na neznámom mieste – takže ani neviete, ktorá časť topánky je príčinou.
Dobrá rada nad zlato
Jedna diskutujúca poradila: „Zabaľte a reklamujte. Dobrý obchod takúto reklamáciu uzná.“ Ďakujem za dobrú radu neznámej žene. Topánky sme umyli, zbalili a s malou dušičkou išli reklamovať. Popravde, neverila som, že uspejeme.
Konalo sa ale milé prekvapenie
Dobrý obchod naozaj uznal reklamáciu. Bez zbytočných obštrukcií, bez zbytočnej administratívy a hlavne bez zbytočného čakania. Okamžite sme si mohli vybrať iné topánky. Vybrali sme, manžel v nich výdatne pochodil po obchode, aby sme vŕzgajúce prekvapenie neodhalili zasa až doma.
Dovoľujem si zdieľať našu skúsenosť – možno sa to niekomu zíde
Pri skúšaní topánok si dajte na tento problém pozor a dlhšou chôdzou po predajni „hlučnosť“ topánok otestujte. A pokiaľ to zistíte ako my až doma, nebuďte optimisti, že sa to nosením či opotrebovaním stratí. Väčšinou vraj nie. Topánky včas reklamujte.
Dobrý obchod by vám takúto reklamáciu mal uznať.
Ešte dopĺňam dodatočne jednu zaujímavú citáciu:
"Co má vliv na vrzání bot?
Odpovídá docent Petr Hlaváček z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně: Příčinou vrzání je vzájemný posun kožené podešve a stélky, což je dílec, na kterém spočívá chodidlo. Čím více se plocha mezi podešví a stélkou vyhladí, tím více se navzájem posunují a zvuk sílí. Nové boty proto vržou slaběji než staré.
Ale když si dal ševcovský mistr záležet a podešev i stélku důkladně ohladil, vrzaly i zcela nové boty. Ostatně v době, kdy se obuv vyráběla jen z kůže, to patřilo k dobrému tónu. Naopak když vrzání vadilo, stačilo plochu mezi podešví a stélkou naolejovat. Boty také přestávají vrzat, když se promočí. Kůže nabobtná, posunují se v ní kolagenová vlákna a odstraňuje se tak vyhlazení.
Nyní se již používají pro připevnění podešví jiné technologie. Jednotlivé části spodku obuvi se spojují buď v celé ploše, nebo jsou třecí síly mezi spodkovými dílci tak vysoké, že zabrání jejich vzájemnému posunu. Když tedy nyní nové boty vržou, je to vada, kterou lze reklamovat. Vznikla totiž nedodržením výrobního postupu.
Formy pro tvarování jednotlivých dílců jsou mezi jednotlivými cykly vystřikovány separačními prostředky, které zabraňují přilnutí tvářeného plastu k formě. Nejsou li dodrženy technologické podmínky, mohou zbytky separačních prostředků zabránit spojení plastů a vrzání vzniká opět vzájemným posunem ploch spodkových dílců.
Vrzat může také bota, ve které praskl tlumící vzduchový polštář v patě podešve."
úryvok z "Lidovek"
Záhady všedního dne
Co má vliv na vrzání bot? Otázku poslala čtenářka z Chebu.