Hospitalizované deti potrebujú blízkosť svojho rodiča

Dnešný deň patrí deťom, malým i väčším. Všetky deti si však nemôžu užiť pripravené oslavy. Choroba si totiž čas nevyberá a nedáva ani výnimky. Niektoré deti preto tento deň strávia hospitalizované, v nemocniciach, a bez rodičov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Keď udrie choroba, treba sa jej postaviť, či už ide o náhle zhoršenie zdravotného stavu, úraz alebo chronické ochorenie. Niektoré stavy si vyžadujú aj neustále monitorovanie detských pacientov na oddeleniach nemocníc. Mnohé deti tak čelia neľahkým situáciám. Statočne, bez sĺz a s odhodlaním. Pobyt v nemocnici však nesporne vyvoláva v duši dieťaťa stres. Cíti strach, obavy, neistotu. Nevie, čo sa s ním bude diať, aké vyšetrenia ho čakajú, či budú bolestivé a kedy pôjde konečne domov.

Preto je prítomnosť ich mamy alebo otca, nesmierne dôležitá. Hoci Charta práv hospitalizovaných detí, prijatá na 1. európskej konferencii o hospitalizovaných deťoch v máji 1988, hovorí o práve na prítomnosť rodičov alebo zákonného zástupcu a o aktívnej účasti rodičov na hospitalizácii, realita je často iná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemocnice, pokiaľ im to umožňujú kapacity, hospitalizáciu rodiča spolu s dieťaťom umožňujú. A tu sa dostávame k jadru problému. Faktom je, že kapacity nepostačujú. V nemocniciach je výrazne menej miest pre sprevádzajúceho rodiča ako pre hospitalizované deti. Kompetentní sa situáciu snažia riešiť, napríklad aj často kritizovanými mobilnými lôžkami, ktoré môžu poslúžiť iba v presne stanovených časoch. A tak rodičia, ktorí chcú zostať v blízkosti svojich detí, volia menej pohodlné spôsoby, ako by si predstavovali. Chtiac-nechtiac dodržiavajú pravidlá na oddelení, prespávajú pri deťom na kreslách či hľadajú náhradné ubytovanie.

SkryťVypnúť reklamu

V ťažšej situácii sú rodičia väčších detí, školákov. Pokiaľ je dieťa staršie ako šesť rokov, je nutný na sprevádzanie dieťaťa nielen súhlas ošetrujúceho lekára, ale aj revízneho lekára. Samozrejme, výnimky existujú a napríklad onkologické oddelenia prijímajú aj rodičov starších detí. Ale ani to nie je samozrejmosťou. Pýtam sa, naozaj sme presvedčení, že dieťa staršie ako 6 rokov to bez psychickej ujmy zvládne samo? Kratšiu či dlhšiu hospitalizáciu? Necíti aj ono strach, nepotrebuje blízkosť niekoho, kto mu dodá pocit bezpečia? Každé dieťa by malo mať právo byť so svojím rodičom v nemocnici, či už je malé, alebo staršie. Každé potrebuje jeho opateru a na veku nezáleží.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem všetkým lekárom a sestrám, že aj počas dnešného výnimočného dňa urobia všetko preto, aby detskí pacienti v nemocniciach mali úsmev na tvári. A čo by som hospitalizovaným deťom najviac popriala? Možnosť vždy mať pri sebe rodičov. Rýchlo sa uzdraviť a zabudnúť.

Mária Lévyová

Mária Lévyová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Už takmer 40 rokov sa ako zdravotná sestra venujem pacientom. Najskôr som pracovala pri malých deťoch, neskôr som sa starala o onkologických pacientov, o seniorov. Bola som svedkom neľahkých osudov chorých, pre ktorých je zdravie ten najväčší dar od života. Aj preto som sa stala súčasťou organizácie, ktorá môže pomôcť isté veci v zdravotníctve zmeniť. V súčasnosti som prezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu