Prečo to u nás nemôže byť ako vo svete dánskom?

Prečo som si vybrala práve Dánsko? Dánsko patrí medzi štáty, ktoré si nezakrývajú oči pred tým, že populácia starne, kde uprednostňujú riešenia pred slovami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Dánsko je druhou krajinou na svete, kde žije najviac šťastných ľudí. Slovensko je na štyridsiatom mieste. O svojich starších a odkázaných sa starajú, pokiaľ to ich zdravotný stav dovolí, v domácom prostredí. Starostlivosť im poskytujú lekári primárneho kontaktu, sestry prostredníctvom agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, opatrovateľky a dobrovoľníci, rodina. Doma je doma a kde sme prežili celý život, tam sa cítime najlepšie. S nikým sa nedelíme o malú izbu, nemusíme sa učiť tolerovať jeho zvyky a zlozvyky, nehovoriac o práve na dôstojnosť, intimitu, súkromie. Problém s tým majú aj mladší. Poskytovanie starostlivosti v domácom prostredí je omnoho efektívnejšie a finančne menej náročné, ako poskytovanie starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb. Doma si zabezpečujeme vo vlastnej réžii, prípadne naši príbuzní, služby – ubytovanie, upratovanie, stravu, pranie, žehlenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ak sa však zhorší zdravotný stav odkázaného, dlhodobo chorého, natoľko, že doma nie je možné poskytovať starostlivosť, tak prichádzajú na rad obdobné možnosti ako na Slovensku v špecializovaných zariadeniach sociálnych služieb.

Dôstojné zariadenie sociálnych služieb, ktoré nájdete v Dánsku.
Dôstojné zariadenie sociálnych služieb, ktoré nájdete v Dánsku. 

Videla som síce iba jedno také zariadenie, ale už samotný prístup pri jeho výstavbe bol iný ako u nás. Boli to poprepájané menšie budovy, bunky, v ktorých bývalo 5 - 6 obyvateľov – v prípade potreby pristavovali ďalšie. Mali spoločnú spoločenskú miestnosť a kompletnú kuchyňu, ktorá slúžila na prípravu vlastných kulinárskych pochúťok, pričom stravu mali obyvatelia zabezpečenú centrálne. Každý z obyvateľov mal k dispozícii obývaciu izbu s vlastným nábytkom, spálňu a bezbariérovú kúpeľňu, so sociálnym zariadením, v ktorej bola umiestnená práčka.

SkryťVypnúť reklamu
Obyvateľom je k dispozícii obývacia izba s vlastným nábytkom.
Obyvateľom je k dispozícii obývacia izba s vlastným nábytkom. 
Spálňa, kde by i naši starkí radšej bývali.
Spálňa, kde by i naši starkí radšej bývali. 
Obyvatelia majú stravu zabezpečenú centrálne, iné dobroty si však môžu pripraviť kompletne vybavenej kuchynke.
Obyvatelia majú stravu zabezpečenú centrálne, iné dobroty si však môžu pripraviť kompletne vybavenej kuchynke. 
Bezbariérová kúpeľňa s WC poskytujú obyvateľom skutočný komfort.
Bezbariérová kúpeľňa s WC poskytujú obyvateľom skutočný komfort. 

V areáli boli dostupné telocvične, záhradky a skleníky, ihriská pre deti. Počet zamestnancov bol dvojnásobný v porovnaní s počtom obyvateľov. Určite, tak ako mne, sa mnohým vynorí otázka, koľko to stojí? Priemerný dôchodok v Dánsku je v prepočte na eurá 2374 eur, priemerná mzda 4422 eur. Obyvateľ si v takomto zariadení dopláca 627 eur a zvyšok dopláca príslušný región. Na moju otázku, koľko dopláca región, som zachytila najprv nechápavé pohľady a potom odpoveď: „Toľko, koľko je potrebné na zabezpečenie prevádzky.“.

Takúto odpoveď by sme určite uvítali aj na Slovensku, aby sme mohli garantovať svojim rodičom, starým rodičom dôstojnú, odbornú a ľudskú starostlivosť. O tom, aké sú demografické ukazovatele, aká je realita, všetci vieme. Aj o tom, že už dve desaťročia poriadne pokrivkáva starostlivosť o starých, dlhodobo chorých, odkázaných na našu pomoc, potrebujeme podporu politikov a aj spoločnosti. Nevedia o tom len tí, ktorí sa s týmto problémom nestretli. Takých je minimum, lebo každý z nás má, alebo mal rodičov, starých rodičov a určite sa ocitol v situácii, keď riešil preklady v rámci nemocníc, hľadal alternatívy v rámci domácej starostlivosti. Tie sú mizivé, lebo opatrovateľka je k dispozícii na krátky čas a zaplatiť súkromnej opatrovateľke 9 eur na hodinu, môže len málokto z nás. Ostať doma a starať sa za almužnu, v rámci príspevku od štátu, o svojho príbuzného nemôžeme, lebo musíme platiť náklady spojené s vlastným živobytím. Nie každý to dokáže aj preto, lebo mu chýbajú tiež odborné vedomosti a skúsenosti. Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti v tom síce môžu pomôcť, ale pri ich počte a financovaní je to iba čiastkové riešenie. Umiestniť človeka s ťažkým zdravotným postihnutím v štátnom zariadení sociálnych služieb, kde sú platby nižšie, je často spojené s čakaním niekoľkých mesiacov, často aj rokov. V neštátnych zariadeniach je to možno jednoduchšie, ale ich financovanie je zo strany štátu nižšie, preto rozdiel v nákladoch musí doplatiť buď klient, alebo rodina. Ide o pomerne vysoké čiastky a pri výške našich dôchodkov, platov, si to môže dovoliť málokto z nás. Pri hľadaní alternatív, ako sa čo najlepšie postarať o svojho otca, mamu, babku, dedka, mnohí prepadnú pocitu bezmocnosti a možno aj hanby, lebo by si určite predstavovali omnoho dôstojnejšiu starobu pre svojich najbližších. Možno aj preto je táto téma vo verejnosti pomerne tabuizovaná a akoby zaznávaná. Je však našou povinnosťou postarať sa o tých najzraniteľnejších a najbezmocnejších - deti a rodičov, starých rodičov. Prví sú našou budúcnosťou a tí druhí prítomnosťou, ktorá si zaslúži omnoho viac našej úcty a vďaky. Mali by sme sa snažiť o to rovnako ako v Dánsku, aby každý z nás, kto celý život pracoval, odvádzal dane, mal rovnaký prístup ku komplexnej zdravotnej a sociálnej starostlivosti, hoci hľadať na to financie je vo verejnom sektore náročné. Ale ak si ten systém nenastavíme v súčasnosti, nezadefinujeme presne, čo potrebujeme a na čo máme, tak o pár rokov to bude omnoho finančne náročnejšie. Žiaľ, aj bolestivejšie a nedôstojnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Nestačí rozprávať o tom, že je potrebné pridať roky k životu, ale treba urobiť všetko preto, aby to neboli pridané roky k živoreniu a ešte väčšiemu utrpeniu, beznádeji a bezmocnosti. 

Mária Lévyová

Mária Lévyová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Už takmer 40 rokov sa ako zdravotná sestra venujem pacientom. Najskôr som pracovala pri malých deťoch, neskôr som sa starala o onkologických pacientov, o seniorov. Bola som svedkom neľahkých osudov chorých, pre ktorých je zdravie ten najväčší dar od života. Aj preto som sa stala súčasťou organizácie, ktorá môže pomôcť isté veci v zdravotníctve zmeniť. V súčasnosti som prezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu