Pri lavičke stáli dve dámy. S niečím sa mordovali. Raz jedna, potom druhá sa snažili otvoriť plastovú fľašu. Boli zúfalé a zároveň smädné. Obsah fľaše bola obyčajná voda, no ich túžba bola taká silná, akoby plast skrýval šťavu z jednorožca.
„Pán sused, nemohli by ste nám, prosím, pomôcť? Nevieme otvoriť fľašu,“ oslovila ma jedna z nich práve vo chvíli, keď som sa zbavil smetí.
Spozornel som. Ráno bolo ešte mladé, niečo po deviatej hodine, a už na mňa smerovala žiadosť o pomoc. Moje ego sa nafúklo každým písmenom vyslovenej prosby. Brucho sa automaticky stiahlo, ramená napli a hlas podsadol do zvodného barytónu.
„Samozrejme, hneď som pri vás,“ zarezonovali moje slová priestorom.
Pristúpil som, zobral do ruky fľašu, objal dlaňou vrchnák a zasadil široký úsmev do tvárí oboch dám. Napol som svaly.
A nič.
Vrchnák sa ani nepohol.
Prehmatal som stisk okolo toho zmrda so závitom a skúsil ešte raz. Ani náznak pohybu. Pozrel som na dámy s otázkou v očiach.
Naozaj? To vážne nejde otvoriť?
Ženy to niekedy robia. Tvária sa, že nemajú dosť síl, a úlohu ponúknu chlapovi, aby mu zlepšili deň, učesali sebavedomie a zarámovali ego. Ale toto bolo naozaj. Skutočný príbeh sily v reálnom živote.
Dámy pozerali na mňa a čakali jediný výsledok.
Zubami som chytil plastový vrchnák a snažil sa ho odtočiť. Kľúčmi podpáčil. Až sa mi pod uzáverom podarilo urobiť malú dierku, z ktorej cicerkom striekala voda.
„Podarilo sa aspoň takto,“ povedal som a podal im fľašu.
Falošne sa usmiali na hrdinu a vodu si striekali do úst raz jedna, potom druhá.
Celú cestu na električku som nad tým rozmýšľal. Pred potravinami chlapík s taškami naloženými na starom kočíku, si pritisol na hruď plastovú dvojlitrovku s omamným obsahom a poetickým názvom Milenka. Objal ju, vystískal… a otvoril.
Len tak. Sám pre seba. Hrdina.
Vrchnák na plastovej fľaši uvoľňujeme proti smeru hodinových ručičiek. Pre tých, čo nemajú hodinové ručičky – v smere, ako keď kohútikom na vodovodnej batérii púšťame vodu do umývadla. Pre majiteľov pákových batérií vrchnák uvoľníme v smere, ako keď chceme autom odbočiť doľava.
A ak jazdíš električkou… urob pod vrchnákom dieru a nikomu to nepovedz.






