Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine

Vysvetlenie k vedeniu ruskej vojny proti Ukrajine môže dať aj starší sovietsky film Mesto Zero.

Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
(Zdroj: Film Mesto Zero)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Snažím sa pochopiť, prečo je nejaký národ/spoločnosť/štát schopný nielen podporovať zabíjanie príslušníkov iného národa/spoločnosti/štátu a znášať vlastnú neslobodu, ale aj tolerovať posielať na smrť do nezmyselnej vojny proti blízkemu národu desaťtisíce až státisíce vlastných ľudí (občanov, manželov, otcov, synov, vnukov...). Nápovedou môže byť sovietsky film Mesto Zero z roku 1989. Je to absurdná komédia na spôsob Kafkovho Procesu, ale v kontexte počínajúceho sa rozpadu východného bloku pod vládou Moskvy a následne aj rozpadu ZSSR (čo Putin nazval najväčšou geopolitickou katastrofou 20. storočia). Dostupný je v pôvodnom znení na youtube.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to v snímke len krátka epizóda. Na scéne v texte hovorí k hlavnej postave oblastný prokurátor, pričom na stene visí portrét Lenina (vo filme 1.00.30 h). Neviem, do akej miery to tvorcovia mysleli ironicky, ale osobitne dnes je to veľmi výpovedné a svedčí to o zásadnom rozdiele vnímania štátu, občana a hodnôt vrátane ľudského života na Západe a v Rusku:

„Od čias tatársko-mongolskej invázie je hlavná idea, ktorá nás všetkých zjednocuje, idea, ktorej slúžili pokolenia našich predkov, a to je idea štátnosti. Mocný veľký štát je ideál, pre ktorý je ruský človek pripravený trpieť, znášať akýkoľvek nedostatok a napokon obetovať svoj život. Je to iracionálna idea, nie je to pragmatická európska snaha získať pre seba maximálny prospech. Je to idea ruského ducha, ktorý si podrobuje a rozpúšťa vašu - moju individualitu, ale na oplátku dáva stokrát viac, dáva vám pocit spolupatričnosti k veľkému organizmu. Dáva pocit ducha, áno, to je pocit sily a nesmrteľnosti. Západ sa vždy snažil ideu našej štátnosti zdiskreditovať. Ale najväčšie nebezpečenstvo nie je v Západe, ale v nás samých. My sami sa chytáme týchto nekonečných módnych západných ideí. Zvádzajú nás zjavnou praktickosťou a racionalitou bez toho, aby sme si uvedomovali, že práve v tom spočíva ich deštruktívna sila pre nás. No, nič, naša vlastná idea v konečnom dôsledku vždy bude mať navrch. Pozrite sa na všetky naše revolúcie, v konečnom dôsledku neviedli k

SkryťVypnúť reklamu

deštrukcii, ale k upevneniu a posilneniu štátu. A tak to bude vždy...“

Historická skúsenosť - a to aj naša národná slovenská - svedčí o tom, že viera v abstraktnú ideu národa a štátu bez osobnej zodpovednosti a všeobecných hodnôt ľudskosti, slobody, pravdy, pokory a spravodlivosti je ľahko manipulatívna, smeruje k autoritatívnym režimom, hľadaniu nepriateľa a vinníka za naše vlastné nedostatky, ako aj k nenávisti k iným a až tragickým dôsledkom. Využil ju Hitler, fašizmus či stalinizmus, a využíva ju dnes aj Putin a mnohí ďalší.

Marián Holubčík

Marián Holubčík

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  60x

Žilinčan, Bratislavčan, Východniar Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

236 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

145 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu