Konzulát USA v Bratislave otvoril pred 75 rokmi neskorší významný kongresman C. Pell

V roku 1991 žartoval, že je v Senáte USA jediný ‚slovenský nacionalista‘.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Spojené štáty otvorili svoje prvé diplomatické zastúpenie na Slovensku pred 75 rokmi, 1. marca 1948. Generálny konzulát USA v Bratislave vtedy pripravil a viedol mladý americký diplomat Claiborne Pell, ktorý sa neskôr stal významným politikom a predsedom výboru Senátu pre zahraničné vzťahy. Americký konzulát nemal dlhé trvanie, keďže vznikol len pár dní po komunistickom prevrate v Československu a totalitný režim pod vplyvom Moskvy bol rozhodnutý zamedziť jeho činnosť.

Zaujímavé boli dôvody, pre ktoré sa Američania rozhodli úrad na Slovenskú zriadiť. V Bratislave už mali pred tým konzuláty Sovietsky zväz, Francúzsko či Veľká Británia. Na chýbajúci úrad okrem konzulárnych a diplomatických potrieb poukazovala aj značná slovenská komunita v USA a politický vývoj v Československu so slovenskými špecifikami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oznam v denníku Národná obroda zo 14. 4. 1948
Oznam v denníku Národná obroda zo 14. 4. 1948  

K zriadeniu úradu sa v roku 1987 vyjadril samotný Pell pre Asociáciu pre diplomatické štúdie a vzdelávanie. Na otázku, prečo otvorili bratislavský konzulát, uviedol: „Pretože máme veľa Američanov slovenského pôvodu, myslím, že je viac Američanov so slovenským než českým pôvodom, a bol to veľmi dôležitý politický monitorovací post pre východnú Európu a významné historické mesto.“ Za svoju hlavnú prácu v Bratislave v pozícii vicekonzula označil politické spravodajstvo.

Konzulát sa nachádzal v budove na Hviezdoslavovom námestí, kde teraz pôsobí veľvyslanectvo USA. Američania získali klasicistickú budovu, kde za druhej svetovej vojny sídlila pobočka nemeckej banky. Zriadiť konzulát vyslali Pella z pražskej ambasády USA koncom roku 1947. Medzi Slovákmi si našiel viacero spolupracovníkov, politické pomery mu však umožnili pôsobiť v Bratislave len necelý rok.

SkryťVypnúť reklamu

Pellova legitimácia - zdroj: veľvyslanectvo USA
Pellova legitimácia - zdroj: veľvyslanectvo USA 

Pripomeňme, že komunisti vedení Klementom Gottwaldom už pred februárovým prevratom cieľavedome útočili na svojich politických konkurentov, pričom ich diskreditovali a obviňovali z rôznych sprisahaní a zločinov. Vo voľbách v roku 1946 na Slovensku dominovala Demokratická strana, na rozdiel od Čiech, kde vyhrali komunisti. Ďalšie ako-tak slobodné voľby, ktoré mali byť na jar 1948, strana ovládaná Stalinom už nepripustila. „Slováci boli veľmi nezávislí, veľmi konzervatívni, veľmi nábožní a aby sa tam komunisti niekam dostali, museli by to urobiť silou, pučom, nie všeľudovým hlasovaním,“ zhodnotil Pell.

SkryťVypnúť reklamu

S „Víťazným februárom" a likvidáciou akejkoľvek opozície a alternatívy sa Československo vydalo do područia ZSSR a akákoľvek aktivita amerického konzulátu bola neželaná. „Komunistická tajná polícia nestrácala čas a zúrivo sliedila za miestnymi zamestnancami konzulátu ako za ‚západnými špiónmi‘. Niekoľkých uväznila a niektorí z nich sa už z väzenia nikdy nevrátili,“ spomínal bývalý diplomat.

Ako prekladateľ a asistent pracoval na konzuláte aj Ján (John) Hvasta, americký Slovák študujúci v Bratislave. Jeho dobrodružný príbeh by stál za sfilmovanie. Vo vykonštruovanom procese ho obvinili zo špionáže a odsúdili až na desaťročné väzenie. Z leopoldovskej väznice sa mu však podarilo utiecť, pričom sa dva roky skrýval. Napokon sa dostal na veľvyslanectvo USA v Prahe, kde získal azyl, a následne až do Spojených štátov. Ďalšieho prenasledovaného zamestnanca, ktorý žiadal o pomoc, Pell dokonca prepašoval v kufri diplomatického auta cez hranicu do Viedne...

SkryťVypnúť reklamu

Pôsobenie konzulátu s knižnicou skončilo oficiálne v máji 1950 a budova tak ostala opustená ďalších 40 rokov. Osobná skúsenosť s metódami a cieľmi komunistického režimu ovplyvnila Pella, aj keď už bol vo vysokých politických funkciách a mal priamy dosah na americkú politiku.

K opätovnému otvoreniu generálneho konzulátu USA došlo až po Nežnej revolúcii. Stalo sa tak 27. mája 1991 pod vedením konzula Paula Hackera. Symbolicky sa na slávnosti zúčastnil aj vtedy 72-ročný senátor Pell, ktorý si zaspomínal na dávne dramatické časy. „Vždy som mal k Slovákom osobitný vzťah. Sú to dobrosrdeční ľudia, otvorení a vedia sa tešiť zo života. Dejiny však neboli k Slovákom vždy priaznivo naklonené,“ napísal Pell v predslove k Hackerovej knihe Slovensko 1990 – 1993. Svoju náklonnosť preukázal aj tým, že ako jediný americký predstaviteľ prišiel na recepciu, ktorú v hoteli Carlton zorganizovala k znovuotvoreniu konzulátu Slovenská liga v Amerike. Tá totiž podporovala samostatnosť Slovenska, čo bolo v rozpore s oficiálnou politikou USA. „A hoci sa ma veľvyslankyňa (Shirley Temple) Black snažila presvedčiť, aby som nešiel, zúčastnil som sa nakoniec recepcie a žartoval som, že som asi jediný ‚slovenský nacionalista‘ v Senáte USA,“ poznamenal.

Oficiálny portrét C. Pella - zdroj wikipedia
Oficiálny portrét C. Pella - zdroj wikipedia 

Pell, výzorom pripomínajúci Clinta Eastwooda, bol výraznou osobou americkej politiky. Členom Kongresu bol v rokoch 1961 až 1997, pričom známym sa stal najmä presadením programu štipendií, ktorý pomohol miliónom Američanom absolvovať vysokú školu. V Senáte zastupoval ako demokrat šesť volebných období štát Rhode Island, na čele výboru pre zahraničné vzťahy bol osem rokov. Zomrel 1. januára 2009 ako 90-ročný. Vtedajší viceprezident (dnešný prezident) USA Joe Biden ktorý s ním v Senáte spolupracoval, ho označil za svojho mentora. „Bol lídrom v úsilí obmedziť množstvo jadrového arzenálu vo svete a zastaviť šírenie nukleárnych zbraní,“ vyhlásil.

Na ambasáde USA v Bratislave je miestnosť nazývaná „Pell room“ venovaná tomuto diplomatovi a politikovi. Na Slovensku, kde s rodinou prežil časť života, je jeho osobnosť a pôsobenie stále málo známe, a príbeh konzulátu by si zaslúžil podrobnejšie spracovanie.

Odkaz na foto zo znovuotvorenia konzulátu USA v Bratislave v roku 1991, Pell je prvý zľava: https://sk.usembassy.gov/we-celebrate-the-30th-anniversary-of-our-consulate-reopening/

Marián Holubčík

Marián Holubčík

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Žilinčan, Bratislavčan, Východniar Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu