Red Bull vznikol stretom východného produktu so západným marketingom. Na plechovke sa nachádza jedna z najdrahších značiek na svete, symbol extrémneho športu, energie a úspechu. V plechovke nič mimoriadne.
Okrem kofeínu, ktorý sa dá získať aj z chutnejších a lacnejších zdrojov, je zvyšok obsahovej etikety iba dutou kulisou. Taurín, akokoľvek tento názov znie nabudene, je aminokyselina, ktorej je dostatok v bežnej strave a nie sú žiadne dôkazy, že jej dodatočné dodávanie vylepšuje výkonnosť. Podobne je to v prípade iných ingrediencií ako je napríklad glukuronolaktón.
Pre energetický metabolizmus, správne fungovanie CNS a pohybový aparát je potrebné nespočetné množstvo látok, ktorých neškodnosť sa dá ľahko preukázať a následne by sa dali nimi plniť plechovky so všeobecným drístom o dôležitosti pre fyzickú a mentálnu výkonnosť.
Red Bull je oproti porovnateľným produktom drahý a v slepých chuťových testoch sa mu nedarí. Vie čo robí. Obe vlastnosti hrajú marketingu do karát. Vysoká cena signalizuje vyššiu kvalitu a vytvára očakávania vyššej účinnosti. Na Duke University napríklad zistili, že drahšie placebo subjektívne znižovalo bolesť viac ako lacnejšie. Spotrebitelia majú aj zvláštne podvedomé očakávania čo sa týka chuti. Akoby si niesli z detstva posolstvo o horkej pilulke, ktorá ich vylieči najlepšie. Keď je to nechutné, musí to fungovať!
Sú teda ľudia iba hlúpe ovce, čo si neuvedomujú ako sú Red Bullom manipulovaní?
Asi si neuvedomujú, ale svoju protihodnotu predsa len dostanú. Preto sa ich nákupné rozhodnutie opakuje. Prostredníctvom mediálneho impéria Red Bull Media House je značka efektívne asociovaná s dobrodružstvom, výkonnosťou a zábavou. Kúpiť si Red Bull je ako ponoriť sa do džungle s Indianom Jonesom, nasadiť si korintskú prilbu v termopylskom priesmyku, či zdolať Everest bez kyslíku. Emócia, na ktorú sa nejaký Tesco nápoj nikdy nezmôže. Svieži impulz do života obyčajných konzumentov. A stačilo urobiť tak málo. Argumenty a cena sú proti pocitom v oslabení. Zmenilo by sa pre priemerného zákazníka vôbec niečo podstatné, keby Red Bull objektívne fungoval lepšie ako obyčajná a chutnejšia káva?
Spotrebiteľ, zákazník, či volič, všetci predsa chcú pri svojej voľbe cítiť pozitívne emócie. Kto nedá, zakape. Zákazník nepôjde rád do obchodu nakúpiť „menšie zlo". Keď chytí plechovku do rúk, chce sa cítiť výnimočný. Kto ho chce poraziť, musí pochopiť.