Medicína vs. Manažment – porovnanie dvoch VŠ III.

Doteraz som sa venoval veciam v ktorých sa obe fakulty veľmi líšia. Ale predsa len je tu niečo čo majú spoločné: Na trhu sú totiž ich absolventi cenným produktom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)
Obrázok blogu

I keď tí z medicíny nie zrovna na tom našom...

Ale napriek tuzemskej nadprodukcii absolventov medicíny, majú absolventi LFUK vďaka masívnemu odlivu lekárov aj na Slovensku možnosti (okrem BA a niektorých väčších miest) zamestnať sa.
I keď mnohí z nich si tu chcú odkrútiť iba pár rokov a zdrhnúť do lepšieho.


Dá sa to aj hneď po škole, ale s výnimkou Čiech je to predsa len bez akejkoľvek praxe ťažšie (i keď možné). Absolvent LFUK ak zostane na Slovensku má nástupný plat do 10 000 sk (väčšinou menej-výnimočne viac, ale zjednodušme to). Keď odíde na západ môže rátať od začiatku s 2500 a viac euro + lepšie podmienky. Súčasný stav ho posiela preč... 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Prekvapivo žiadna kríza na pracovnom trhu lekárov zatiaľ neprišla (a ukrajinca-lekára som v nemocnici ešte nestretol). Len medicína je akosi najdrahšie vzdelanie a keď ho štát platí lekárom čo robia v Čechách a Nemecku...

Len nech si platí - bude pokiaľ tu budú lekári oslíkovia.

Absolvent FMUK má mometálne skvelé možnosti. Začína zhruba s okolo 23 000 sk (BA), menej iba ak sa jedná o menšiu firmu (v ktorej sa má ale možnosť sa viac naučiť), alebo tzv. trainee program kde doňho iba sprvu iba cpú vedomosti a nemá žiadnu zodpovednosť. Dobre sa uplatňuje v nadnárodných spoločnostiach a voľný pracovný trh mu pekne nahráva. Plat ide prvé roky hore, potom už je to individuálne. 

SkryťVypnúť reklamu

Záver

Myslím že by si študenti medicíny na UK zaslúžili flexibilnejšie podmienky. Neznamená to, že by sa mala z medicíny urobiť flákareň, ale že občas by sa mohol systém prispôsobiť aj im, nielen oni jemu. (v posledných rokoch sa to ale zlepšuje) Pokiaľ by si totiž úlohu oviec odnesli aj do zdravotníctva - niet divu, že sa z nich stanú oslíkovia ťahajúci rezort financovaný rekordne malým percentom z HDP.
LFUK by sa hodilo aj viac predmetov v angličtine, proste väčší dôraz na jazyky, veď väčšina absolventov skončí po pár rokoch v zahraničí.

Čo sa týka manažmentu, je tam badatelná snaha rozvíjať zručnosti a s vedomostami sa to nepreháňa. (Veď prečo by aj, keď trh o ne nestojí?)

SkryťVypnúť reklamu

Ale ak pôjde ďalej cestou kvantity študentov, nebude asi iná možnosť ako zabrániť vytvoreniu povesti "električkovej školy" - ako "poučkovať" a bombardovať skriptami. Prostredie dvadsiatich a viac študentov na jedného učitela nefadní rozvoju kreativity, tímovej práce či komunikácie.

Manažment potrebuje väčšie priestory, alebo o polovicu študentov menej. Na vine je opäť systém čo ho núti produkovať kvantitu. Mladý učitelia ho môžu pozdvihnúť, ale nemyslím si, že je dobrá cesta mať čoraz viac externistov čo si tam odskočia na 4 hodiny za týždeň a majú to ako bokovku popri ďalších 2 veciach. 

Záverom by som chcel povedať, že som svojimi článkami nikoho nechcel uraziť a cielom nebolo ukázať, ktorá fakulta je lepšia (to by bolo naozaj o porovnávaní hrušiek s jablkami). Myslím si, že vďaka tomu, že sú obe tak rôzne by sa mohli v niektorých veciach aj navzájom inšpirovať. 
 
Týmto túto tému končím, dúfam že tieto články neovplyvnia moje šance obe školy dokončiť :)

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu