reklama

Zastavme trend totálneho rodičovstva!

Dáta z Európy aj USA potvrdzujú, že rodičia sa venujú svojim deťom čoraz viac. Počet hodín venovaných starostlivosti o deti narástol u oboch pohlaví, u otcov sa od šesťdesiatych rokov takmer strojnásobil. Spolu za oboch rodičov sa takmer zdvojnásobil. Tieto údaje spochybňujú hypotézu o akomsi náraste sebeckosti. Dnešní rodičia sa síce rozhodli mať menej detí, avšak investujú do nich viac času.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)
Obrázok blogu
(zdroj: PEW)

Málo sa však diskutuje, či má táto stratégia vôbec zmysel, či nie je iba nebezpečným trendom, čo vyciciava rodičov a má negatívne ekonomické a sociálne dôsledky na celú spoločnosť.

Tejto téme sa venuje vo svojej knihe „Selfish reasons to have more children“ (Sebecké dôvody prečo mať viac detí) americký ekonóm Bryan Caplan. Radí rodičom, aby brali svoju úlohu s väčšou pohodou a nenechali sa zmanipulovať externými tlakmi naprk. do úlohy “tigrej matky”.

Balík času pre deti sa nezväčšil iba vďaka technickým novinkám, ktoré zjednodušili domáce práce. Rodičia sa dnes viac venujú deťom aj na úkor času, ktorý si pred dvoma generáciami venovali navzájom (Caplan uvádza pokles až o 25% medzi rokmi 1975-2000). Je veľkou chybou popri rodičovstve zabúdať na seba a svoj partnerský vzťah. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa štatistík dokonca narodenie dieťaťa rodičom v priemere o trochu viac šťastia uberie ako prinesie. Caplan ako riešenie propaguje návrat k menej angažovanejšiemu štýlu rodičovstva našich starých rodičov. 

Silným argumentom sú najmä výskumy na jednovaječných dvojčatách, ktoré vyrastali v rôznych adoptívnych rodinách. Tieto dokazujú, že rodičia nemajú takmer žiadny vplyv na šťastie, úspech, či inteligenciu svojich detí. Dobre dokážu ovplyvniť napríklad vierovyznanie a politickú orientáciu, avšak málo názory na konkrétne náboženské a politické otázky. Vplyv rodičov je krátkodobý a s pribúdajúcim vekom mizne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výskumy boli samozrejme robené na rodinách, ktoré spĺňali požiadavky na adopciu, takže výsledky sa nedajú aplikovať aj na sociálne extrémy. Zistenia sú relevantné pre strednú triedu západnej kultúry. Rodičia síce svoju rolu preceňujú, ale nie je pravda ani druhý extrém, že výchova nemá zmysel a rodičia sa nerátajú. Na formovanie hodnôt majú jednoznačne podstatný vplyv, taktiež vedia ovplyvniť kvalitu vzťahu rodič-dieťa. Avšak väčšina položiek na ich liste prianí je projektom, ktorý vedia ovplyvniť len málo.

Čím strácajú dnešní rodičia najviac času? Napríklad tým, že nadmerne pomáhajú svojim deťom so štúdiom a úlohami, čo podľa niektorých výskumov nielenže nepomáha zlepšiť ich štúdijné výsledky, ale dokonca môže byť škodlivé. Snažia sa aj príliš organizovať ich denný režim, čím im zužujú priestor na hru, pri ktorej sa učia kreativite a sebakontrole. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnešní rodičia sa venujú deťom takmer dvakrát viac ako bolo bežné pred dvoma generáciami. Napriek tomu nič nenasvedčuje príchodu generácie anjelikov, či Einsteinov. Veda nám napovedá, že viac sa oplatí investovať do príjemnejších stránok rodičovstva ako je budovanie láskyplného vzťahu a vedenie k správnym hodnotám. Ak sa rodičia príliš upnú na dieťa ako svoj projekt s úmyslom vybudovať mu čo najúspešnejší a najšťastnejší život, čaká ich kopec práce s malým a väčšinou iba krátkodobým výsledkom. Jednoducho a stručne, viac ako otrokov a trénerov potrebujú deti obyčajných spokojných rodičov. 

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu