Registrácia živnosti na daňovom úrade bez pokuty

Registrácia živnostníka na daňovom úrade je veľmi jednoduchý úkon. Ak vie človek písať a čítať, tak nemusí mať obavy. Živnostníkovi zaberie čas max. 10 minút pri vypisovaní tlačiva prihlášky k registrácii daňovníka FO. V článku ponúkam drobný návod na úspešnú registráciu živnostníka na daňovom úrade.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Fyzická osoba (v tomto prípade živnostník) po získaní živnostenského listu je podľa zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov povinná zaregistrovať sa na daň z príjmov na miestne príslušnom daňovom úrade do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti oprávnenia na podnikanie.

Registrácia živnostníka na daňovom úrade je veľmi jednoduchý úkon. Ak vie človek písať a čítať, tak nemusí mať obavy. Živnostníkovi zaberie čas max. 10 minút pri vypisovaní tlačiva prihlášky k registrácii daňovníka FO. Túto prihlášku možno získať priamo na daňovom úrade alebo si ju možno vytlačiť zo stránky Daňového riaditeľstva SR na tejto linke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samotný úkon registrácie živnostníka spočíva vo vypísaní prihlášky k registrácii daňovníka FO, ku ktorej treba priložiť kópiu živnostenského listu a tieto „2 papiere" odovzdať na daňový úrad, buď osobne alebo poštou.

Aby ste predišli zbytočnej pokute vo výške minimálne 2000,- Sk za oneskorenú registráciu, treba túto prihlášku doručiť na daňový úrad do 30 dní od dátumu, ktorý je uvedený na živnostenskom liste v spodnej časti napravo vedľa jednotlivých činností OKEČ. POZOR dátum, ktorý je uvedený vpravo hore na pečiatke s nápisom „Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť", daňový úrad neakceptuje. Podstatné je to, od kedy sa môže daná činnosť (ohlasovacia živnosť) vykonávať.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Predná strana prihlášky k registrácii daňovníka FO (vzorovej vymyslenej osoby Heleny Ružičkovej ku ktorej patrí horeuvedený vymyslený živnostenský list), by mala byť takto vyplnená:

Dôležité údaje sú rodné číslo, meno a priezvisko, adresa, telefón alebo mobil a prevažujúca činnosť, ktorú bude daňovník vykonávať najviac (ak ich má na živnostenskom liste viac).

Obrázok blogu

Na druhej strane prihlášky je dôležitý dátum vypísania prihlášky a vlastnoručný podpis daňovníka (živnostníka).

Ak na vyplnenej prihláške chýba jeden z týchto údajov, tak vám príde výzva z daňového úradu, aby ste chýbajúce údaje doplnili v uvedenej lehote, inak sa bude na vašu prihlášku hľadieť, ako keby nebola podaná. (Teda nebude vám pridelené daňové identifikačné číslo a môžete dostať pokutu).

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Súčasťou prihlášky k registrácii daňovníka FO sú aj 3 prílohy. Najdôležitejšou prílohou je príloha 1, ktorá obsahuje kolonku Bankový účet, zástupcu v daňovom konaní a splnomocnenca pre doručovanie. V prípade, že ešte nemáte založený bankový účet a nemáte ani zástupcu v daňovom konaní ani splnomocnenca pre doručovanie, tak túto prílohu nevyplňujte. Ale majte na pamäti, že ak vám budú chodiť peniaze z podnikateľskej činnosti na bankový účet, ste povinný tento účet nahlásiť daňovému úradu do 15 dní.

Obrázok blogu

Prílohu 2 a 2.1 je v podstate zbytočné vypisovať, keďže k prihláške sa prikladá kópia živnostenského listu, ktorá obsahuje predmet činnosti a všetky údaje týkajúce sa vydania živnostenského listu. (Archívne kapacity daňového úradu sú tiež obmedzené). V prípade, že prílohy vypisujete, nazabudnite uviesť v pravom hornom rohu vaše rodné číslo alebo IČO. (aby sa vedelo identifikovať, komu tá príloha patrí, keby sa papiere pomiešali....).

SkryťVypnúť reklamu

Vyplnenú prihlášku s kópiou živnostenského listu môžete poslať poštou alebo osobne priniesť na daňový úrad. Ak prídete osobne, je dobré mať so sebou aj originál živnostenského listu, aby mohol daňový úradník overiť zhodnosť kópie s originálom živnostenského listu.

Výsledkom podania prihlášky k registrácii daňovníka FO je zaregistrovanie a pridelenie daňového identifikačného čísla (DIČ). Osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ daňový úrad musí vystaviť podľa zákona v lehote do 7 dní od podania prihlášky. Osvedčenie sa štandardne posiela poštou v obálke do vlastných rúk, ale daňovník môže požiadať o osobné vyzdvihnutie osvedčenia na daňovom úrade.

PS Ak budete vypisovať prihlášku k registrácii podľa tohoto návodu, nemali by ste mať problém s registráciou na daňovom úrade. Tento návod platí aj pre registráciu samostatne hospodáriacich roľníkov, sprostredkovateľov, slobodné povolania alebo prenajímateľov nehnuteľností. (Prenajímatelia nehnuteľností uvedú na prednej strane prihlášky prevažujúcu činnosť "Prenájom vlastných nehnuteľností".)

Marián Juriš

Marián Juriš

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Muškát žltý Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu