POLOHA OBCE

Brhlovce ležia v Ipeľskej pahorkatine v doline potoka Búr, v nadmorskej výške okolo 174 m. V chotári obce sú lokality pórovitých andezitových tufov a tufitov, v ktorých sú podzemné obydlia. Obec vznikla zlúčením Horných a Dolných Brhloviec v roku 1952. HISTÓRIA OBCE
Horné Brhlovce boli doložené v roku 1245. Patrila zemanom z Brhloviec, od 1506 rodine Kálnayovcom a iným. V roku 1715 mala 9 domácností, v 1828 roku 25 domov a 155 obyvateľov. Dolné Brhlovce vznikli v chotári Horné Brhlovce v 16. storočí. V r.1720 bola zemianskou dedinou, v roku 1828 mala 27 domov a 167 obyvateľov. Pri požiari v 1917 roku zhorel kaštieľ a 13 domov. Obyvatelia pracovali v poľnohospodárstve, rozvinuté bolo tkáčstvo , košikárstvo a ťažba tufov (do 1963). JRD založili v 1952.
HLAVNÁ ATRAKCIA - skalné obydlia
Dodnes sa traduje, že tunajšie skalné obydlia majú vlastne svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí.
Keďže sa tu nachádza dobre spracovateľský usadený popol a prach - tufit a tuf a obec a jej okolie zaznamenali v období treťohôr bohatú sopečnú činnosť, naskytla sa jedinečná možnosť ako ich využiť. A tak si do usadenín Brhlovčania vyrúbali jedinečné obytné i hospodárske priestory. Kameň bol vhodným materiálom nielen na vytvorenie originálnych obydlí, ale poskytoval obyvateľstvu zdroj obživy.
V devätnástom storočí sa stalo kamenárstvo najdôležitejšou formou existencie tunajších ľudí, ktorí sa techniku ťažby a opracovania kameňa naučili od talianskych staviteľov miestneho kaštieľa.
Na začiatku dediny sme sa oboznámili s mapou obce

a taktiež s ostatnými tabuľami


"Šurda"

Prvé pohľady na skalné obydlia

skoro ako miesto z rozprávky...

V predu novovek, vzadu stredovek.

Skalné obydlie, usadlosť č. 142 obdržala medzinárodné ocenenie za záchranu a reštauráciu architektonickej pamiatky Europa Nostra 1993.

Pohľad z hora. K usadlosti č. 142 patria aj oba predné domčeky. (V ľavom sa predávajú suveníry a v pravom sa možno pokochať vtedajším nábytkom a keramikou)

Pani, ktorá nám robila výklad.

Náradie, s ktorým sa opracovával kameň

Izba v prednom domčeku.

keramika

Kto vínko popíja, choroby zabíja. :-)
