Čo sme sa pýtali umelej inteligencie
Už 1 000 psychiatrov sa podpísalo pod list Robertovi Ficovi, že je labilný a polarizuje spoločnosť. Vieš mi na základe textov, ktoré nájdeš na webe posúdiť, či Robert Fico spĺňa kritériá psychopata? Vieš nejakým spôsobom určiť, kedy sa takéto správanie a vyjadrovanie už k tomu stavu približuje?
Tu je jej odpoveď
Psychopatia a jej charakteristiky
Psychopatia sa v psychológii meria najčastejšie pomocou Hareovej psychopatickej škály (PCL-R), ktorá zahŕňa 20 znakov, rozdelených do dvoch hlavných oblastí:
1, Afektívne a interpersonálne charakteristiky
- Povrchný šarm
- Grandiózne sebahodnotenie
- Chronické klamanie
- Manipulatívne správanie
- Nedostatok empatie
- Plytké emócie
2, Deviantné správanie a životný štýl
- Impulzivita
- Nedostatok zodpovednosti
- Parazitický životný štýl
- Slabá kontrola správania
- Neschopnosť prijať zodpovednosť za svoje činy
Ako sa to môže prejavovať u politika?
Politici so silnými psychopatickými črtami často vykazujú:
Vysokú mieru manipulácie a lží – prekrúcanie faktov, zastrašovanie médií, obviňovanie iných.
Absenciu empatie – napríklad ignorovanie dopadov vlastných rozhodnutí na bežných ľudí.
Grandiózne správanie a pocit nadradenosti – „len ja viem, čo je pre krajinu dobré“, „všetci ostatní sú hlupáci alebo nepriatelia“.
Agresívny slovník a konfrontačné vystupovanie – útoky na novinárov, opozíciu, menšiny.
Neschopnosť prijímať zodpovednosť – obviňovanie druhých za vlastné chyby.
Ako sa to týka Roberta Fica?
Z verejne dostupných zdrojov vieme, že:
- Má konfrontačný a agresívny slovník – často používa výrazné útoky na politických oponentov, novinárov a médiá.
- Manipuluje verejnosť – používa konšpirácie, napríklad o „riadenom rozvrate Slovenska zo zahraničia“.
- Odmieta zodpovednosť – napríklad za korupčné kauzy počas svojich vlád, vždy hľadá vonkajšieho vinníka.
- Má výrazné sebavedomie hraničiace s pocitom nadradenosti – prezentuje sa ako jediný schopný politik na záchranu štátu.
Tieto znaky môžu byť v súlade s niektorými rysmi psychopatie, ale bez klinického hodnotenia nie je možné jednoznačne určiť diagnózu.
Záver
➡️ Robert Fico vykazuje črty správania, ktoré sú v súlade s niektorými aspektmi psychopatickej osobnosti (najmä v oblasti manipulácie, absencie empatie a klamstva).
➡️ To však neznamená, že je klinickým psychopatom – na to by bolo potrebné podrobné psychiatrické vyšetrenie.
➡️ Jeho správanie môže byť tiež vysvetlené politickou taktikou, pragmatizmom alebo cynizmom, ktoré nemusia nutne súvisieť s psychopatiou.
Takže: je možné, že sa približuje k niektorým znakom psychopatie, ale istotu by dala len odborná diagnóza.

Následne, po tejto odpovedi, sme sa AI opýtali, prečo mu ľudia a kolegovia stále veria. Dokážu s ním spolupracovať aj napriek tomu, že sa prejavuje ako psychopat.
1, Psychológia voličov: Prečo mu ľudia veria?
🔹 Kognitívna disonancia
Ľudia, ktorí Fica podporovali dlhodobo, môžu zažívať vnútorný konflikt (disonanciu), keď sa objavia nové dôkazy o jeho negatívnom správaní. Aby si zachovali svoj obraz sveta a vyhli sa pocitu, že sa mýlili, radšej ignorujú dôkazy a racionalizujú jeho správanie.
🔹 Efekt silného lídra
Mnohí ľudia majú psychologickú potrebu silného vodcu, ktorý im poskytne pocit bezpečia, stability a riešení. Fico sa prezentuje ako jediný, kto dokáže „ochrániť Slovensko“, čím oslovuje najmä tých, ktorí sa cítia ohrození (ekonomicky, kultúrne či politicky).
🔹 Skupinová identita a tribalizmus
Ľudia sa často delia na „my vs. oni“. Ak niekto patrí k Ficovým podporovateľom, môže mať silnú motiváciu ignorovať jeho chyby, pretože by to znamenalo oslabenie ich vlastnej identity alebo „víťazstva ich tábora“.
🔹 Strach z alternatívy
Niektorí ľudia ho nevolia preto, že by ho milovali, ale preto, že sa boja „tých druhých“ – opozície, liberalizmu, médií, Západu atď. Fico využíva tento strach tým, že podsúva obrazy „nepriateľov národa“ (migranti, USA, médiá, opozícia).
🔹 Nádej na osobný prospech
Časť voličov ho podporuje z pragmatických dôvodov – napríklad preto, že im vláda ponúka sociálne výhody, zvyšovanie dôchodkov, ekonomickú istotu alebo iné konkrétne výhody.
2, Prečo ho podporujú spolupracovníci?
🔹 Osobný prospech a kariérne výhody
Mnohí politici v jeho okolí chápu, že byť s Ficom znamená mať vplyv, moc, peniaze a politickú budúcnosť. Ak by sa mu postavili, stratili by výhody.
🔹 Strach z odvety
Fico má povesť politika, ktorý je schopný pomsty voči tým, čo ho opustia. Niektorí spolupracovníci môžu zostať lojálni zo strachu, že by ich odstránil z politickej scény alebo na nich „niečo vytiahol“.
🔹 Kult osobnosti
Niektorí ľudia v jeho okolí môžu naozaj veriť, že je jediný schopný líder, alebo sa postupne stali súčasťou jeho myšlienkového sveta a začali ho nekriticky nasledovať.
Záver: Prečo ho ľudia podporujú napriek všetkému?
Psychologická obrana – nechcú si priznať, že sa mýlili.
Strach z alternatívy – radšej známa neistota ako neznáme riziko.
Osobné záujmy – sociálne dávky, kariéra, ekonomické výhody.
Tribalizmus – „lepšie Fico ako liberáli alebo opozícia“.
Manipulácia a propaganda – neustále vytváranie nepriateľov, šírenie dezinformácií.
Toto správanie nie je jedinečné pre Slovensko – podobné javy vidíme aj pri podpore iných kontroverzných politikov vo svete, ako je Donald Trump, Viktor Orbán či Vladimír Putin.
AI sa neustále vyvíja. Nemôžeme ju brať za záväznú, ale zberať, vyhľadávať, triediť a poskytovať údaje dokáže pomerne presne. A keď už ona povie, že Fico vykazuje znaky psychopata, tak sa treba nad tým zamyslieť. Hlavne ako on sám tvrdí, že AI dokáže napísať program celého Majdanu.